Wtorek, 16 kwietnia 202416/04/2024
690 680 960
690 680 960

W okresie przedświątecznym oszuści nie próżnują. Nie dajcie się oszukać!

W okresie przedświątecznym uaktywnili się oszuści próbujący wyłudzić pieniądze. Sposoby są często te same, znane od lat, a także coraz nowsze, które prezentujemy poniżej.

Okres przedświąteczny to czas żniw dla oszustów. Co chwila wymyślają oni nowe sposoby na to, aby okraść swoje ofiary. Pisaliśmy już o modnej ostatnio metodzie na BLIK-a, polegającej na wyłudzeniu za pośrednictwem jednego z portali społecznościowych kodu, do realizacji płatności.

Oszustwo na BLIK-a

Jak to wygląda? Złodzieje kradną tożsamość osoby, podszywają się pod nią i wykorzystując zaufanie proszą jej znajomych o podanie kodu BLIK. Dodają, że właśnie stoją przy kasie i chcą zapłacić za zakupy, ale ich karta płatnicza akurat w tym dniu straciła ważność lub muszą pilnie zapłacić za zakupy w sieci. Po podaniu kodu możemy być pewni, że część pieniędzy lub nawet wszystkie znikną z naszego konta.

Telefony z Afryki

Kolejne oszustwo, które ostatnio nasila się to głuche telefony z krajów afrykańskich. Schemat wygląda praktycznie zawsze tak samo, w środku nocy na losowo wybrane numery telefonów komórkowych puszczany jest krótki sygnał. Rano użytkownik widząc, że ma nieodebrane połączenie, oddzwania na nieznany numer. Nawiązanie połączenia kosztuje wtedy kilkanaście, a w szczególnie drastycznych przypadkach, nawet kilkadziesiąt złotych.

Wszystko dlatego, że numer telefonu choć wydaje się, że pochodzi z Polski, w rzeczywistości zarejestrowany jest w jednym z egzotycznych krajów. Oddzwaniający łączy się na przykład z Republiką Konga czy Wybrzeżem Kości Słoniowej. Numery kierunkowe tych państw zaczynają się na +243 oraz +225 i mogą sugerować, że są to połączenia krajowe np. z Warszawy gdzie kierunkowy to +22.

Fałszywe maile

Musicie także uważać ma fałszywe maile, których adresy sugerują, że zostały nadane przez np. firmy kurierskie, sieci komórkowe lub urzędy. W załącznikach znajdują się pliki, których nie należy otwierać. Kliknięcie w taki załącznik może spowodować, że nasz komputer będzie podatny na atak z sieci, a niepowołane osoby otrzymają dostęp do naszych danych. Zazwyczaj z treści maila wynika, że mamy do opłacenia jakąś fakturę lub niedopłatę.

Fałszywe SMS, MSM oraz linki w wiadomościach tekstowych

W ostatnich dniach nasi Czytelnicy otrzymali wiadomości tekstowe o treści: “Szanowny abonencie na twojej poczcie zalega (9) nieodebranych MMS. Aktualizuj pocztę jednym SMSem! pisz POCZTA na 72818 Zróbo to TERAZ! Odbierz zdjęcia!” Wysłanie takiego SMS-a będzie nasz kosztowało, co więcej być może zostanie uruchomiona płatna subskrypcja. W żadnym wypadku nie należy odpisywać na podejrzane wiadomość ani klikać w podane w nich linki. Taka operacja może kosztować nas, po pierwsze wyższy rachunek za telefon, po drugie niesie ryzyku utraty pieniędzy na koncie bankowym, do którego mamy dostęp za pośrednictwem Internetu.

W okresie przedświątecznym oszuści nie próżnują. Nie dajcie się oszukać!

Fałszywy policjant lub wnuczek. Zmyślona historia o wypadku lub policyjnej akcji związanej z oszustami

Osoby starsze narażone są na oszustów podających się za policjantów, wymyślających historie o wypadku. Oszust dzwoni z informacją, że osoba najbliższa (wnuczek, córka) spowodowała zdarzenie drogowe np. potrąciła pieszego lub jest sprawcą zderzenia pojazdów, w wyniku którego doszło do śmierci poszkodowanego. Grając na emocjach oszuści wyłudzają pieniądze na rzekomą kaucję, aby najbliższa osoba nie została zamknięta w areszcie. Przestępcy podają się za policjantów, za wnuczka, prokuratora lub mundurowych biorących udział w śledztwie.

Oszuści dzwoniący do osób starszych wymyślają również historię o policyjnej akcji, w której starają się zatrzymać hakerów włamujących się na konta. W tym celu proszą o podanie danych do konta ofiary. Jeżeli ktoś uwierzy w taką opowieść, może być pewny, że utraci swoje oszczędności. Pod żadnym pozorem nie należy podawać obcym osobom danych dostępowych do kont bankowych, do których mamy dostęp przez Internet.

Doradca biznesowy i obietnica szybkiego zarobku

Ostatnio pojawiły się także informacje o fałszywych firmach, których przedstawiciele dzwonią z informacją o niesamowitej okazji do zarobienia pieniędzy. Opowiadają o inwestycjach, proszą przez telefon o powierzenie oszczędności. Rozmowa nie kończy się na jednym telefonie. Taki „doradca” potrafi zadzwonić kilka razy do swojej ofiary. Po pewnym czasie zmanipulowana osoba zaczyna wierzyć w zapewnienia o zarobku i powierza oszustowi dane do konta, który następnie czyści konto z oszczędności, a jego telefon od tego czasu milczy. Oszuści ogłaszają się w Internecie umieszczając w ofertach informacje dotyczące szybkiego zarobku, proszą o kontakt i zapewniają, że pomnożą nasze oszczędności w krótkim czasie. Pamiętajcie, to kłamstwo.

Bądźmy czujni i nie dajmy się zwieść pozorom. Czytajmy także dokładnie komunikaty przychodzące na telefon podczas każdej transakcji. Taka forma kontaktu może się okazać zwykłym oszustwem. My natomiast możemy stracić swoje oszczędności, ponieważ przestępcy zamiast stać przy kasie, stoją właśnie przy bankomacie i wypłacają nasze ciężko zarobione pieniądze.

Policjanci przypominają

– Pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa co kilka miesięcy zmieniajmy je.
– Pamiętajmy o wylogowywaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu jej użytkowania.
– Nie otwierajmy maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników.
– Oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych.
– Pamiętajmy, aby nie wpisywać w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu oraz hasła.
– Informujmy dzieci o szkodliwych konsekwencjach wykorzystywania internetu.
– Kontrolujmy strony internetowe, które przeglądają najmłodsi.
– Zablokujmy te witryny, których według nas dzieci nie powinny przeglądać.
– Uaktualniajmy system operacyjny i oprogramowanie, którego używamy.

(fot. lublin112.pl)

3 komentarze

  1. Dwa dni temu dostałem smsa o następującej treści: ,,Dostarczenie twojej paczki może być nie możliwe ze względu na zmianę cennika dostaw. Prosimy dopłacić 1,24zł aby wznowić dostawę” Nadawca Kontakt24. Oczywiście jest jeszcze link pod którym rzekomo można uregulować dopłatę. Niczego nie zamawiałem od dłuższego czasu więc na pierwszy rzut oka taka wiadomość jest dla mnie podejrzana. Ale niestety przed zbliżajacymi się Świętami, paczek jest mnóstwo i ktokolwiek inny może bez dłuższego zastanowienia próbowac uregulować wymyśloną przez oszustów niedopłatę. Mam nadzieję, że podobny sms nie zwiódł nikogo. Ku przestrodze.

  2. Dla policji namierzenie takiego oszusta to żaden problem.To w czym problem??????

  3. @Tak pytam
    Problem w „róbta co chceta”, więc oszukujcie , kantujcie, wyłudzajcie i bogaćcie się. Państwowa telewizja reklamuje co chwila lichwiarzy, puszcza zakazane rzekomo reklamy leków, itp. itd. Są to nieodwracalne skutki 1989r. Trzeba to polubić albo morda w kubeł.

Z kraju