Poniedziałek, 27 maja 202427/05/2024
690 680 960
690 680 960

W naszym regionie powstała największa tego typu oczyszczalnia ścieków w Polsce. Dzięki niej woda w jeziorze ma być czystsza

Zakończył się proces wdrażania największej w Polsce hybrydowej hydrofitowej oczyszczalni ścieków w miejscowości Białka. Obiekt ma przepustowość 180 m3 na dobę. Dotychczas tego typu oczyszczalnie budowano jedynie przy domach jednorodzinnych czy też szkołach.

W czwartek miało miejsce uroczyste otwarcie największej w Polsce hybrydowej oczyszczalni ścieków, jaka powstała w miejscowości Białka w gminie Dębowa Kłoda w powiecie parczewskim. Autorami koncepcji i projektu oczyszczalni są pracownicy Wydziału Inżynierii Produkcji Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Wyjątkowość oczyszczalni polega na naturalnych procesach oczyszczania ścieków, które zachodzą w środowisku naturalnym. Oczyszczalnia w Białce ma przepustowość 180 m3 na dobę i będzie służyła do oczyszczania ścieków bytowych od lokalnych mieszkańców oraz turystów odwiedzających jezioro Bialskie.

Decyzja o budowie obiektu została podjęta przez władze gminy Dębowa Kłoda. Brak kanalizacji sprawiał, że pogarszała się jakość wody w Jeziorze Białka, dochodziło też do jego degradacji. Dlatego też postanowiono wykonać kanalizację wraz z oczyszczalnią ścieków. Jednak z uwagi na typowo turystyczny charakter miejscowości, nie można było zastosować tradycyjnych rozwiązań. Białkę zamieszkuje 250 osób, jednak w okresie letnim przebywa tam 2-3 tys. turystów. To wszystko powoduje bardzo dużą różnicę ilości ścieków pomiędzy sezonem zimowym i letnim. Zdecydowano się więc na wybór hydrofitowej metody oczyszczania ścieków.

Systemy hydrofitowe nazywane są często korzeniowymi lub roślinnymi, gdyż wykorzystuje się w nich zjawiska naturalnie zachodzące w środowisku. Polega to na tym, że mikroorganizmy zasiedlające podłoże prowadzą do redukcji substancji biogennych, a rośliny zasiedlające obiekty, pobierają część zanieczyszczeń. Odwzorowanie naturalnych zjawisk w ściśle kontrolowanych warunkach sprawia, że oczyszczalnie są przyjazne dla środowiska, a jednocześnie odporne na wahania ilości dopływających ścieków. W systemach hydrofitowych można oczyszczać zarówno ścieki komunalne, jak też przemysłowe. Dotychczas hydrofitowe oczyszczalnie ścieków wybudowano przy domach jednorodzinnych czy też szkołach. Funkcjonują one m.in. na terenie Roztoczańskiego i Poleskiego Parku Narodowego.

W Białce do oczyszczalni trafiają ścieki wpływające kanalizacją z terenu miejscowości, mogą być też dowożone z szamb. Oczyszczalnia ma przepustowość 180 m3 na dobę, gmina już rozważa rozbudowę obiektu do przepustowości 300 m3 na dobę. Oczyszczalnia składa się z czterech zasadniczych części: mechanicznej, biologicznej, chemicznej oraz systemu do odwadniania osadów. Autorzy koncepcji i projektu są przekonani, że oczyszczalnia przyczyni się do skutecznej ochrony zasobów wodnych w zlewni jeziora Bialskiego. Obiekt może stanowić przykład, w jaki sposób można rozwiązać problem oczyszczania ścieków na podobnych obszarach w Polsce i na świecie. Nowoczesna oczyszczalnia będzie również doskonałym miejscem do prowadzenia badań naukowych oraz zajęć dydaktycznych realizowanych przez pracowników Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Wartość inwestycji to ok. 4 mln. zł.

W naszym regionie powstała największa tego typu oczyszczalnia ścieków w Polsce. Dzięki niej woda w jeziorze ma być czystsza

W naszym regionie powstała największa tego typu oczyszczalnia ścieków w Polsce. Dzięki niej woda w jeziorze ma być czystsza

W naszym regionie powstała największa tego typu oczyszczalnia ścieków w Polsce. Dzięki niej woda w jeziorze ma być czystsza

(fot. Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie)

9 komentarzy

 1. Wspaniale, tylko po ulewnych deszczach, foliowe niecki ulegną przepełnieniu i wszystko będzie na powierzchni. Toż to, to samo, co wylewanie szambiarką do lasu.

  • Może to działa na zasadzie naczyń połączonych ? Nadmiar ma wylew do kanalizacji zrzutowej ścieków sanitarnych (KS), zobaczy Pan takie instalacje na mapkach poglądowych lub byc może na geoportal.

 2. „[…] w ramach projektu pod budowę oczyszczalni wycięto tylko 338 drzew.”

 3. Pabloo(oryginał)

  A będzie walić szambem jak w Wólce? Zapytał ktoś mieszkańców?

 4. I tak tam wali jeziorem i turystami

 5. Rury przepuszczone pod rzeką?

 6. Co to znaczy” przy gmina „?

 7. Pabloo(oryginał)

  coś na miano „przygłupia”….tylko zaimek nie pasuje

 8. Jak zwykle sami eksperci. Bardzo dobry projekt oby więcej takich.