Uwaga na kleszcze! Zabezpiecz swojego psa lub kota

Wiosenna aura sprzyja większej aktywności kleszczy. Masz psa lub kota? Pamiętaj aby zabezpieczyć swojego pupila przed atakiem pasożytów. Konsekwencje zdrowotne tego zaniedbania mogą być przykre i kosztowne.

Sezon na niebezpieczne dla zdrowia kleszcze w ostatnich latach trwa niemal przez cały rok. Wszystko za sprawą ciepłych i łagodnych zim.  Kleszcze są groźnymi pasożytami dla psów i kotów oraz ludzi. To od nas zależy jak zabezpieczymy pupila i nas samych.

Inwazja tych pasożytów może powodować różne choroby. Kleszcze są źródłem infekcji na tle drobnoustrojów (bakterii, wirusów). Przenoszą groźne dla życia choroby m.in. boreliozę, babeszjozę, erlichiozę i śródziemnomorską gorączkę guzkową. Kleszcze zaczynają być aktywne od marca do listopada. Wszystko zależy od temperatury gleby. Co ciekawe kleszcze mają dwa szczyty aktywności dobowej – poranny od godz. ok. 8 – 9 do 11 – 12 oraz popołudniowy od godz. 16 – 17 do zmroku. Od wczesnej wiosny do późnej jesieni psy i koty najbardziej narażone są na ataki tych pasożytów.

Zamiast leczyć, lepiej zapobiegać chorobom przenoszonym przez kleszcze. Sami możemy tylko częściowo uchronić naszego pupila przed przykrymi skutkami zachorowań.

Do pierwszych objawów, które powinny nas zaniepokoić są zmiany na skórze i ciągłe drapanie się zwierzęcia. Nawet gołym okiem dostrzeżemy pasożyta. Nie usuwajmy go sami, jeżeli nie mamy do tego odpowiedniego przygotowania. Po spacerze musimy dokładnie obejrzeć pupila. Kleszcze najczęściej umiejscawiają się w okolicach kroczowych i pachwinowych, pod pachami, między palcami lub w okolicy pyska i na uszach. Jeżeli doszło do zaatakowania zwierzaka przez pasożyty najlepiej udać się do specjalistycznego gabinetu weterynaryjnego.

Jeżeli nie jest za późno, aby wdrożyć odpowiednią profilaktykę, poniżej radzimy z jakich środków skorzystać w obronie przed kleszczami.

W zależności od masy zwierzęcia można zastosować krople, specjalne obroże repelencyjne, spraye lub zasypki. Pamiętajmy, że składniki w preparatach dla psów nie zawsze nadają się dla kotów. W przypadku pomyłki łatwo o zgon zwierzęcia.

Jedna z bardziej skutecznych ale i droższe są krople, które zakrapiamy zwierzakowi na skórę. Najlepiej pomiędzy łopatkami, na grzbiecie, i tuż przy ogonie. Nigdy nie wylewamy preparatów na sierść i w miejscach gdzie zwierzę może wylizać preparat. Nie można też kąpać zwierzęcia przez minimum dwie doby. Preparat musi się wchłonąć w warstwę lipidową skóry.

Oczywiście, przed podaniem specyfiku należy przeczytać informację producenta na opakowaniu. Preparaty dla dorosłych psów różnią się od tych dla psów juniorów. Szczeniaki wymagają specjalnej troski i dla nich przygotowano środki oparte na składnikach roślinnych.

W sklepach zoologicznych i lecznicach znajdziemy dużą gamę preparatów biobójczych i repelentów (środków odstraszających) na pchły i kleszcze. Najczęściej to cena jest wyznacznikiem ich długości działania. Są obroże, które pies może nosić 7-8 miesięcy i chronią one przez cały ten czas od kleszczy i pcheł.

Na rynku są także elektroniczne odstraszacze. Wieszamy je na obroży zwierzęcia. Jedyne o czym należy przy nich pamiętać to kontrola naładowania baterii.

W przypadku zachorowania psa lub kota, w wyniku zakażenia przez kleszcza, koszt leczenia jest spory. Jeżeli już do tego dojdzie, leczenie zwierzaka to koszt nawet kilkuset złotych. Nie oszczędzajmy na zdrowiu pupila. Od nas zależy czy będzie w dobrej formie.

2016-04-09 21:59:17
(fot. lublin112.pl)

Zobacz również

6 komentarzy

 1. KOMU ROBICIE DARMOWĄ REKLAMĘ – TEN NIEPODPISANY ZNAWCA NAJPIERW POWINIEN MIEĆ PSA, TO NIE PISAŁ BY TAKICH IDIOTYZMÓW – PORTAL 112 LUBLIN – PODAJCIE NAZWISKO TEGO ZNAWCY – PRZECIEŻ WZIĄŁ PIENIĄDZE ZA WIERSZÓWKĘ

  • Prosimy podać, w którym miejscu są te idiotyzmy, to po pierwsze, po drugie nie krzyczymy w Internecie (mowa tu o dużych literach). My nie widzimy w materiale informacji o jakimkolwiek produkcie biobójczym lub repelencyjnym, także nie ma się czym ekscytować. Pozdrawiamy.

 2. NIECH SIĘ PODPISZE TEN CO POBRAŁ KASĘ ZA TEKST MOCNO SPONSOROWANY – PISAŁEM O TYM WCZORAJ LECZ MÓJ WPIS ZOSTAŁ SKASOWANY – WASZA WIARYGODNOŚĆ JEST NA POZIOMIE FAKTU CZY EXPRESU

  • W którym miejscu materiał jest sponsorowany, bo jakoś nie widać w nim nazw produktów. Co do wiarygodności, hmmmm każdy ma swoje zdanie, szkoda że nie jest ta uwaga podparta argumentami. Pozdrawiamy.

 3. pierwsze kleszcze atakowały w tym roku już pod koniec lutego

 4. Koty nie chorują na typu borelioza aczkolwiek zdarzają się przypadki.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8976zł 0.19%
  • GBP 5.0407zł 0.07%
  • EUR 4.5621zł 0.17%
  • CHF 4.2571zł 0.17%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach