Uroczyste odsłonięcie Masztu Niepodległości w Lublinie (wideo, zdjęcia)

W niedzielę w Lublinie odbyło się uroczyste odsłonięcie Masztu Niepodległości. W uroczystościach wzięły udział tysiące mieszkańców Lublina, przedstawiciele władz miasta i województwa, fundatorzy, przedstawiciele służb mundurowych i zaproszeni goście.

W niedzielę na rondzie im. Romana Dmowskiego w Lublinie odbyło się uroczyste odsłonięcie Masztu Niepodległości. Na pond 30 metrowym maszcie zawisła flaga o powierzchni 50 metrów kwadratowych. Maszt powstał z inicjatywy Fundacji „Ruch Solidarności Rodzin”, a realizację przedsięwzięcia finansowo wsparły puławskie Azoty, PGE Dystrybucja SA i Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A.

Podczas uroczystości w fundamencie masztu umieszczono kapsułę czasu. Znalazły się w niej m.in.: pismo od Prezesa Rady Ministrów, Uchwała Sejmu RP, pismo od prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, fragment węgla kamiennego, a także słoiczek z nawozem pochodzącym z puławskich zakładów.

Przy uroczystym odsłonięciu obecni byli m.in. posłowie, przedstawiciele władz miasta i województwa oraz kościoła. Cała uroczystość odbywała się przy wojskowej oprawie i zakończyła ją salwa 21 wystrzałów oddanych z historycznego działa przeciwlotniczego Bofors.

(fot. wideo lublin112.pl)

67 komentarzy

 1. Najważniejsze, że było pismo od prezesa 🙂

 2. Dalej wielcy patrioci nie potrafią rozróżnić flagi (biało-czerwona) od bandery (z orłem)..

 3. 50m2 to tyle co fajne mieszkanie 2 pokojowe. 600 tys poszlo na maszt zamiast na miasto. Pieknie.

  • Jerzy Gondol Znadwisły

   I dobrze, że zdecydowano się na budowę masztu, bo będzie stał być może ze 2 wieki, a jakby tę kasę rozdano „potrzebującym” to by je przepili, przeżarli i byłby nawóz*.

   * – słowo zastępcze,9 własciwego nie przpuściłaby redakcyjna cenzura), ale każdy wie, ze chodzi o gó…no.

 4. Dumny bo z Lublina! Krytykujcie, wyśmiewajcie a ja się cieszę i jestem dumny! U nas jest maszt i biało-czerwona flaga a nie jakieś tęcze czy palma.

  • Możesz sobie pisać, że ten maszt z tą flagą Ci się podobają.

   Ale nie nazywaj się nigdy więcej Polakiem.

   • Ty szmato z takim tekstami to Polkiem nie jesteś. Dajesz na to ciągle dowody w swoich wpisach na forum. Folksdojcz czy kacap? A może przedstawiciel wybranego narodu, że tak na Polskę i Polaków plujesz?

 5. Rozczarowanie!! Wieeeelkie! Na placu brak dobrego nagłośnienia. Pan inaugurujący hymn- tragedia. Fajnie, że przyszło dużo ludzi.
  Nie tak powinny wyglądać obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości. A flaga na nowym maszcie stanowczo za mała.

  • Flaga ok – masz za gruby. Proporcje straszne. Wygląda jakby to była flaga od innego masztu – nie do kompletu. Przy takiej fladze maszt powinien być smuklejszy co najmniej o połowę – wyglądałoby to znacznie lepiej.
   O miejscu już się nie wypowiem – to coś zupełnie tu nie pasuje.

   • Cichobiorek Cichodajek

    Fryta – ty tu nie pasujesz, a nikt ci tego nie wytyka.
    Zrób wdech i przyzwyczaj się.

 6. Nie było na to lepszego miejsca? Pięknie ten maszt kontrastuje ze wszechobecnym syfem i dziadostwem dworca i okolicznych ulic.

  • Taka jest wola większości mieszkańców Lublina wybierających prezydenta, który o tym zdecydował.

 7. Trzeba było nigdzie nie iść i nie marudzić ,się komuś flagą nie potoba? to wynocha z kraju z zakazem wjazdu …

 8. Żuk to w Lublinie świętował, czy z kryminalistką i kolegami co to Hymnu Polski nie znają w Łodzi?

 9. Dlaczego tylko 21 wystrzałów powinno być 100 , co amunicji nie mieli czy działo by nie wytrzymało?

 10. Umieszczono kapsułę czasu z nawozem i pismami od ludzi o podobnej wartości jak ten nawóz…

  • Zamilcz! Widać, że nie jesteś prawdziwym Polakiem! Jak śmiesz krytykować?! Komu służysz? Moskwie czy Berlinowi?

 11. Wszystko było tylko co na pamiątkę wmurowano od PGE….????

 12. A te samochody bojowe z gwiazdami to co? Wyzwoliciele? Najeźdźcy? Czy jak ich tam zwał?…

  • Amerykańskie jeepy czy fordy, miały na maskach takie gwiazdy. Wiele samochodów w czasie wojny, zostało wysłanych do ZSRR by wspomóc jego zdolność bojową.

 13. W Warszawie jest taki sam maszt na Rondzie Radosława.

 14. Z tym nawozem to chyba lekka przesada.

 15. Rozwinięcie flagi powinno być razem z uroczytością a nie 3 godziny przed …porażka,,,,,,,,,,,,,,,

 16. Dla niektórych komentujących najlepiej byłoby gdyby bierut znowu stanął na starych śmieciach.

 17. No proszę w Gdańsku postawili podobny maszt z flagą i tam mieszkańcy chwalą. Z tą różnicą że tam to dzieło Adamowicza a u nas PiS. Jestem pewien że jakby to Żuk był pomysłodawcą budowy to niektórzy piali by z zachwytu.

 18. Banda ubecji widze że na forum ma sie dobrze …fajny pomysł z tym masztem….

 19. Mogli go w pionie postawić. Lekko przechylony w stronę KFC.

 20. Te samochody z białymi gwiazdami były wymalowane pod polską armię na zachodzie, przed lądowaniem w Normandii przyjęto dla wszystkich wojsk sojuszniczych biała gwiazdę jako znak rozpoznawczy w celu uniknięcia pomyłek przez między innymi lotnictwo .

 21. 21 wystrzalow bo tylko 21 polakow jest w rzadzie

  • Mylisz się pan, panie „rysik” – białą gwiazdą oznakowane są do dziś wszystkie pojazdy, i samoloty US Army, od początku jej istnienia

 22. Ta flaga na tym czymś to profanacja narodowych barw.

  Moje uczucia patriotyczne zostały urażone.

  Zgłaszam do prokuratury.

  • Ty się do weterynarza lepiej zgłoś nie prokuratora. Ten bydło leczy. Choć z drugiej strony, tobie już nic nie pomoże. Zabieraj się z naszej Wolnej Ojczyzny. Nic tu po tobie.

   • te Z JAKIEJ WASZEJ? NASZEJ OJCZYZNY ! CHOC WAM SIE MARZY ODEJŚCIE OD CYWILZACJJ EURPOPEJSKIEJ WARTOŚCI! WYJŚCIE Z UNII EUROPEJSKIEJ A POWRÓT DO ROSYJSKIEJ STREFY WPŁYWÓW! CZYZ TAK NIE JEST? PSIUARZE? HE. JEST JEDEN KARTOFEL KTÓRY JĄTRZY NISZCZY TO CO BYLO WYBUDOWANE OD MOMENTU ZDOBYCIA PRZEZ NAS WOLNOŚĆI.

    • Już ci pisali, wez sznurek i uwolnij społeczeństwo od swojego ścierwa. Takiego y*bni*nt*go klienta na forum dawno nie było. Przestań wreszcie bredzić i powtarzać, że Polska z Unii chce wyjść. Przypominam, że to NIEMCY nasz kraj do upadku doprowadziły i chcą przy pomocy takich idiotów jak ty od nowa zniszczyć.

     • TY CHORY PAJACU. CO NASZ OSZOLOMIE DO NIEMCÓW? ZA ICH PIENIADZE I FRANCJI POLSKA SIE PODNIOSŁA OD MOMENTU WEJŚCIA DO UNII EUROPEJSKIEJ, MYŚLAŁEŚ PAJACU ŻE BEDZIESZ TUTAJ NA FORUM ZAWSZE I BEZKARNIE WPROWADZAŁ FAŁSZ I DEZINFORMACJE? ANTYEUROPEJCZYKU CIEMNOGRODZIE. NIEMCY SA NASZYM NAJWZANIEJSZYM PARTNEREM CHANDLOWYM. GDYBY NIE ONI NASZ KRAJ BY PRAKTYCZNIE NIE MIAŁ EXPORTU! JUZ DOSTATECZNIE SIE ZBLAZNILES I SKOMPROMITOWALES WIEC ZAMILCZ.

     • Ty ye*ni*nt*y kodziarski łbie. Za jakie niemieckie pieniądze? Jeżeli już to Unijne. Nie ma sensu z tobą niemiecki pachołku dyskutować skoro nawet polskiej ortografii nie znasz CHANDEL- i to jeszcze wołami. hahahahaha

 23. No właśnie się nie mylę, pojazdy polskie.francuskie, brytyjskie czy kanadyjskie czyli siły sojusznicze, obok oznak pułkowych czy małych flag państwowych wymalowanych na kadłubach pojazdów jako oznak tak zwanej szybkiej identyfikacji używały dużych białych gwiazd bez różnicy na przynależność państwową. W tym wypadku na transporterze półgąsienicowym M16 mamy namalowany na lewym błotniku znak 1DPanc (Polskiej dywizji pancernej) a na prawym chyba znak identyfikacyjny Dywizjonu Ułanów Karpackich.

 24. Ten gość Taa.. systemtycznie wprowadza zamęt manipulacje. Jest pro pis. Wiele osób wprowadzając w ład.

  • mohery to sa dranie sklocili by nas ze wszystkimi sąsiadami wkoło a później wprowadzili w kraju anarchie. Przez takich ludzi są wojny.

  • Coś ci tęczowy nie pasuje? O jakim ładzie piszesz?

   • Ty GNOJU. I JESZCZE SZCZERZYSZ TEN CHAMSKI RYJ! SPRAWDŹ FRAJERZE ILE NIEMCY I FRANCJA WPŁACAJA DO UNIJEJ KASY. ILE POSZLO Z TEGO DO POLSKI.

    • Ile wyszło przez markety i inne firmy? Ile koncerny płacą podatków dla naszej kasy? Firma matka, córka, opłaty logo i inne zgodne z prawem udoje.

    • Niemcy niech zaczną oszczędzać na reparacje za II WŚ. które są winne Polsce i na gości Makreli, których sprosiła. Eurokołchoz w obecnym wydaniu rozsypie się lada moment i Niemcy gie będą miały do gadania. Co ty biedny folksdojczu wtedy zrobisz? Komu będziesz 4 litery lizał? Chyba tylko Biedroń i Grodzka ci pozostanie.

     • JESTES WIEJSKI PRZYGLUPIE W MNIEJSZOSCI. POLACY CHCĄ BYĆ W EUROPIE UNII EUROPEJSKIEJ. NIEDACIE RADY NAS STAMTĄD WYPROWADZIĆ. ANI SPOWODOWAĆ ABY NAS STAMTĄD WYRZUCONO! ŻE ZAWSZE MUSI TRAFIC SIE TAKI BŁAZEN INTERNETOWY. WON NA BIAŁORUŚ!

     • Zemna choć pogadaj jeden drugim cwaniaczku. W Lublinie pis dostał w d… he he przebolec niemozecie to tutaj cwaniakujesz. Tam gdzie wiocha ciemnogrod tam pisuary he he.

   • Taa….. ty pisuarze twoja głupota nie mi niepasuje stary moherze.

 25. Co moherku Taaa… wróciłeś juz z kościola.zbuku He he. Pilnuj lepiej swojej baby niż całe życie siedzisz przed komputerem he he

 26. TO OSZOLOM ANARCHISTA . SĄDY W POLSCE MU NIE PASUJĄ, KONSTYTUCJA. MOŻE JESZCZE SYSTEM? CO. DYKTATURA PROLETARIATU RWPG_BIS TYM PACANOM SIE MARZY TAK NAPRAWDĘ.

  • OSZOLOM ANARCHISTA

   KONSTYTUCJA, KONSTYTUCJA, KONSTYTUCJA. Ruda pomóż: KONSTYTUCJA KONSTYTUCJA. To nie proletariat będzie rządził, tylko my Ubywatele RP i KOD-u, KONSTYTUCJA. KONSTYTUCJA, KONSTYTUCJA…….

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8475zł 0.44%
  • GBP 5.0381zł 0.14%
  • EUR 4.2461zł -0%
  • CHF 3.9629zł 0.24%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Charytatywny Piknik Strzelecki dla Arka
   Zaproszenie do udziału w terenowych akcjach poboru krwi
   W Lublinie rozpoczyna działalność Akademia Mentora
   Zaproszenie na spektakl charytatywny
   „Lodowata Krew z Gorących Serc” – Zimnolubni będą oddawać krew
   x

   Szanowny Czytelniku!

   Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych, dzięki czemu otrzymujesz:

   Lepszą jakość strony. Możemy dostosowywać treści pasujące do poszczególnych grup odbiorców.

   Reklam jest mniej i są bardziej dopasowane do Twoich potrzeb. Dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój, dzięki czemu nasz serwis nie wymaga opłat

   Twoje dane są u nas bezpieczne.Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

   Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie* przez ITLU sp z o.o. oraz naszych Partnerów, Twoich danych danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Serwisach przez ITLU sp. z o.o. i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

   Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

   Informujemy także, że poprzez korzystanie z tego Serwisu bez zmiany ustawień Twojego oprogramowania/przeglądarki wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych w celach dopasowania treści i reklam. Więcej przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

   Kto jest administratorem danych osobowych?

   Administratorem Twoich danych osobowych będziemy my, tj. spółka ITLU Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie oraz nasi Partnerzy (reklamodawcy).

   Szczegółowe informacje na temat celów przetwarzania

   Twoje dane uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii będziemy przetwarzać, w tym profilować:

   • w naszych celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych, w celach dokonywania analiz i badania ruchu na stronach, w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszych usług, w celu dochodzenia praw i roszczeń (podstawa: nasz prawnie uzasadniony interes),
   • w celach marketingowych naszych partnerów-reklamodawców, polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych (podstawa: Twoja zgoda).

   Jeśli wyrazisz na to zgodę nasi Partnerzy będą przetwarzali, w tym też profilowali Twoje dane osobowe uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii w celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie a także badań analitycznych w tych celach.

   Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.

   Twoje prawa

   Jeśli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych możesz ją zawsze cofnąć.

   Przysługuje Ci też prawo dostępu do Twoich danych, prawo do ich sprostowania, usuwania, prawo do przenoszenia danych, wyrażenia sprzeciwu, prawo do ograniczenia przetwarzania. Przysługuje Ci także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym będzie Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień przeczytasz tutaj.

   * Do przetwarzania wykorzystywane będą następujące dane: Twój adres IP, adres URL żądania, nazwa domeny, identyfikator urządzenia, typ przeglądarki, język przeglądarki, liczba kliknięć, ilość czasu spędzonego na poszczególnych stronach, data i godzina korzystania z Serwisu, typ i wersja systemu operacyjnego, rozdzielczość ekranu, dane zbierane w dziennikach serwera a także inne podobne informacje.