Jest umowa na kolejną cześć dokumentacji projektowej ekspresówki łączącej Lublin z Lubartowem

Podpisana została umowa z wykonawcą, który opracuje koncepcję programową dla jednego z najbardziej oczekiwanych przez kierowców fragmentu trasy S19. Chodzi o ekspresówkę z Lublina do Lubartowa.

Rusza kolejny etap przygotowań do budowy drogi ekspresowej S19 pomiędzy Lublinem a Lubartowem. Jest to najbardziej obciążony ruchem pojazdów odcinek drogi krajowej nr 19 w naszym regionie. Nic więc dziwnego, że kierowcy od wielu już lat z utęsknieniem wyczekują na jego przebudowę. Wraz z nimi solidaryzują się mieszkańcy Niemiec, którzy mają już dosyć wiecznych korków w ich miejscowości.

W środę w Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie podpisana została umowa pomiędzy Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad a firmą Mosty Katowice, która ma wykonać dalszą cześć dokumentacji projektowej. Chodzi o koncepcję programową 24-kilometrowego odcinka od węzła Lubartów Północ do obwodnicy Lublina. Będzie ona zawierała różne warianty rozwiązań technicznych drogi, w tym obiekty inżynierskie, kształt węzłów, przebieg dróg do obsługi ruchu lokalnego czy też umiejscowienie chodników i ciągów pieszo-rowerowych.

Droga ekspresowa S19 pobiegnie nowym śladem omijając od wschodu Niemce. Na przecięciu z drogą wojewódzką 828 powstanie węzeł Niemce Wschód, a w okolicy obecnego skrzyżowania z drogą powiatową prowadzącą do Leonowa węzeł Niemce Południe. Przebudowana zostanie również obwodnica Lubartowa. Powstanie druga jezdnia, bezkolizyjne węzły oraz wiadukty w ciągu dróg lokalnych. W miejscu obecnego skrzyżowania z drogą do Parczewa powstanie węzeł Lubartów Północ, a na przecięciu z drogą powiatową prowadzącą przez Nowodwór do Kozłówki węzeł Lubartów Zachód.

– W ramach umowy, wartej ponad 3,8 mln zł, wykonawca przeprowadzi również badania geologiczne w terenie. Na realizację koncepcji programowej będzie miał 23 miesiące, kolejne dwa na opracowanie dokumentacji przetargowej i dziesięć miesięcy na realizację obowiązków w trakcie przetargu na wyłonienie wykonawcy robót budowlanych w trybie projektuj i buduj. Zgodnie z zapisami w znowelizowanym Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 z perspektywą do 2025 r. realizację inwestycji przewidziano na lata 2020-2024 – wyjaśnia Krzysztof Nalewajko z lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Cały czas trwają prace związane z przygotowaniami do budowy ekspresówki na kolejnych odcinkach drogi krajowej nr 19, czyli trasy Via Carpatia. W naszym regionie ma ona długość 200 km, z czego 35 km zostało już zrealizowane, choć 15 km istnieje jako droga ekspresowa jednojezdniowa. W przygotowaniu jest już cały odcinek od granicy z woj. mazowieckim do obwodnicy Lublina. W grudniu ub. roku podpisano umowy na opracowanie koncepcji programowych dla sześciu odcinków realizacyjnych o łącznej długości ponad 81 km pomiędzy granicą województw a węzłem Lubartów Północ. Budowa tych odcinków ma zakończyć się w 2024 roku.

Z kolei w ub. roku zawarto umowy na realizację trzech odcinków trasy S19 od końca obwodnicy Kraśnika do węzła Lasy Janowskie. Obecnie wykonawcy pracują już nad dokumentacją potrzebną do złożenia wniosku o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej. W lutym planowane jest podpisanie umowy na kolejne trzy odcinki od końca obwodnicy Lublina do końca obwodnicy Kraśnika. Ich budowa potrwa do połowy 2021 roku.

60

(fot. lublin112, gddkia)
2018-01-24 13:04:21

8 komentarzy

 1. Dys pewnie tez się załapie to będzie gdzie zapinać 230 swoja e60 535d hehe

 2. Przy okazji tej dobrej informacji, warto przypomnieć
  https://wpolityce.pl/gospodarka/224404-tylko-u-nas-kulisy-zablokowania-przez-platforme-projektu-via-carpatia-poreba-to-kara-dla-wschodniej-polski-za-popieranie-pis-nasz-wywiad

  Europoseł PSL z naszego regionu, Krzysztof Hetman, też głosował za wstrzymaniem prac nad Via Carpatia.

 3. KIedy ludzie sie obudza!!! Kukiz PiS i jeszcze partie ktore chca wejsc do parlamentu chca cokolwiek zrobic dla nas obywateli a nie dla koncernow!!! Trzeba byc idiota albo zawistna szuja zeby mowic ze jest inaczej…

  • oni są obywatelami Europy a nie Polski. Cytat z ryżego wuja: Polskość to nienormalność i wszystko w temacie.

 4. Chyba od granicy z woj. podkarpackim

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7978zł -0.09%
  • GBP 5.2235zł -0.27%
  • EUR 4.5481zł -0.14%
  • CHF 4.1279zł 0.2%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Trwa akcja charytatywna w Parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku
  Oprowadzania po wystawach w Galerii Labirynt
  Dzisiaj zaczynają się Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS
  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja