„Ulga na start” dla nowych firm już działa

Pół roku zwolnienia ze składek na ubezpieczenia społeczne i możliwość prowadzenia działalności bez rejestracji – to przepisy, które weszły w życie 30 kwietnia. Nowe możliwości wprowadził pakiet ustaw zwany potocznie „Konstytucją Biznesu”. Mogą z nich skorzystać osoby, które założą firmę 30 kwietnia 2018 roku lub później.

Dzięki temu rozwiązaniu osoba, która rozpoczyna działalność gospodarczą, przez 6 miesięcy kalendarzowych nie musi płacić składek na ubezpieczenia społeczne. Dotyczy to przedsiębiorców, którzy zakładają pierwszą w życiu firmę. Z „ulgi na start” skorzystają też osoby, które rozpoczynają kolejną działalność gospodarczą, ale tylko jeśli poprzednią firmę zamknęły lub zawiesiły co najmniej 60 miesięcy kalendarzowych wcześniej.

Ważne jest też, by nie świadczyć działalności na rzecz swojego byłego pracodawcy (a konkretniej – zadań, które pokrywają się z wcześniejszymi obowiązkami na etacie). Z „ulgi na start” może również skorzystać wspólnik spółki cywilnej.

Brak składek na ubezpieczenia społeczne (czyli: emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe) oznacza, że nowy przedsiębiorca w okresie ulgi nie korzysta z ochrony wynikającej z tych ubezpieczeń. Półroczna ulga dotyczy wyłącznie składek na ubezpieczenia społeczne. W tym okresie przedsiębiorca ma obowiązek opłacać comiesięczną składkę zdrowotną (obecnie 319,94 zł).

Jeśli przedsiębiorca zrezygnuje z „ulgi na start”, nie będzie mógł już do niej wrócić. Po zakończeniu „ulgi na start” przedsiębiorca zachowuje prawo do tzw. niskiego ZUS-u. Może więc przez kolejne 24 miesiące kalendarzowe opłacać składki w preferencyjnej wysokości.

Działalność bez rejestracji

Nowe przepisy umożliwiają również prowadzenie działalności bez rejestracji, czyli bez wpisywania do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Ale dotyczy to tylko osób, których przychody w żadnym miesiącu nie przekraczają połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę. Po przekroczeniu limitu, trzeba zarejestrować działalność w CEIDG, jednak wciąż można skorzystać z „ulgi na start”.

Trzeba pamiętać, że osoba prowadząca nierejestrowaną działalność nie ma żadnego ubezpieczenia – ani społecznego, ani zdrowotnego. Nie skorzysta więc ze świadczeń ubezpieczeniowych.

2018-04-30 17:24:25
(fot. pixabay.com)

25 komentarzy

 1. Kiedy wreszcie w tym naszym rządzie wybuchnie bomba żeby wstrząsnąć mózgami wszystkich polityków??? Przecież za tą ulgę zapłacą pozostali? Ile było przypadków, że po okresie ulgowym działalność gospodarcza została zawieszana bądź likwidowana? Ludzie na potęgę krzyczą, że nie chcą żadnego zusu. Ja osobiście chcę zarabiać na swoją przyszłość sam, bez pomocy tych złodziei z zus!!! Czy zus obchodzi czy po miesiącu pracy mam co do garnka włożyć?? Nie. Ważne aby składkę odprowadzić. A na co ta składka? Na remonty ich siedzib, na premie i na rzekomą moją emeryturę. Dość tego. To są moje zarobione pieniądze i sam chcę decydować co z nimi zrobić.

  • Bardzo fajny pomysł, tylko napisz jeszcze jak się pozbyć obecnych emerytów. Albo wskaż źródlo finansowania ich emerytur.

   • Obecni emeryci powinni się udać ze swoimi roszczeniami do tych co im emeryturę obiecali. Nie można tego ciągnąć w nieskończoność.

   • A obecni emeryci po co płacili podatki? Czy człowiek potrzebny jest tylko gdy pracuje i płaci podatki? Potem państwo się na niego wypina? Dlaczego gdy ubezpieczony umiera dzień przed przejściem na emeryturę traci wszystko? Rodzina dostaje tylko jakiejś ochłapy w kwocie 4000 zł. Gdzie te odprowadzane całe życie składki? W chwili śmierci ubezpieczonego rodzinna powinna dziedziczyć to co nieboszczykowi wydarł z gardła zus. Jeśli ktoś całe życie przebimbał na zasiłkach to niech ma pretensję do siebie. 500+ też niebawem się skończy ale żadna partia tego nie przyzna, bo to byłby strzał w swoje kolano. Trzeba otwarcie powiedzieć: zus jest bankrutem. Utrzymuje się z tego co zabierze ludziom. Niestety na polityków nie mamy co liczyć, bo kto będzie zarabiał na ich emerytury kiedy zlikwidują zus?

  • @Taka Prawda. Szanowny kolego! Jesteś niedoinformowany. Spokojnie. ZUS będziesz płacił w zależności od przychodu, tak więc koniec ze złodziejstwem. I to powinno być przez tę mafię platforma’nsową dawno wprowadzone. Szczegóły: https://zus.pox.pl/zus/skladki-zus-beda-uzaleznione-od-przychodu.htm

   Tylko zastanawia mnie, co to za działalność, która nie przekracza 5tyś, a już kuriozum 200zł!!! To jest jakaś fikcja.

   Nigdzie na świecie nie stawia się takiej absurdalnej bariery na przedsiębiorczość w postaci podatku wynoszącego niemal połowę średniego wynagrodzenia netto, niezależnego od dochodu. Totalnie CHORE. W Wielkiej Brytanii ZUS to kilkadziesiąt złotych i się im to opłaca. Jakim cudem u nas miałoby się nie opłacać?

   Powód? Po prostu Polskie prawo gospodarcze i system podatkowy został stworzony tak, by Polska była kolonią dla zachodniego kapitału, bez możliwości rozwoju konkurencyjnej siły dla obcego kapitału, dlatego działalności gospodarcze ścina się od razu. Efekt jest taki, że im jesteś większy, tym niższe płacisz podatki (największe korporacje podatków w Polsce nie płacą w ogóle). I żeby było ciekawiej, zagraniczne firmy płacą jeszcze mniejsze podatki przez pewien okres czasu, a jak się już kończy, to nagle zmieniają nazwę firmy i znowu ulga! Takie mamy ciekawe prawo i mam nadzieję, że PISowcy z tym skończą. Chociaż im nie sympatyzuję, to jak najbardziej jestem ZA.

   • Panie AdvoKat. Proszę mnie zrozumieć. Ja chcę być wolny finansowo i niezależny od zusu. Nie obchodzi mnie to ile zus będzie płacił. Jak napisałem-mój zarobek moja sprawa co zrobię z pieniędzmi. ZUS na odlełość śmierdzi rządową piramidą finansową a przecież piramidy są w tym kraju nielegalne. Kolejna sprawa jest taka, że konstytucja mówi o tym, że mam PRAWO do ubezpieczenia społecznego a nie obowiązek. W chwili zagrożenia życia konstytucja gwarantuje mi ratunek a służba zdrowia przecież utrzymywana jest i tak z podatków. Jakie jest moje rozwiązanie? Na wypadek wypadku (inaczej się nie da) mam wykupiona polisę. Idę do szpitala. Za opłacane składki mój ubezpieczyciel płaci szpitalowi za moją opiekę. W każdej chwili kontroluje jak szpital obchodzi się ze mną. Jestem zaniedbany. Ubezpieczyciel nie płaci szpitalowi i przenosi mnie do innej placówki. Czy wyobrażasz teraz sobie jak wzrósłby standard opieki nad pacjentem? Co do obecnych emerytów. Dlaczego mam sie nimi martwić, skoro nikt nie martwi się o to czy ja będę miał emeryturę? Czy obecni absolwenci gimnazjum będą w stanie zarobić na moją emeryturę? Pracuję sam na swój chleb i na swoja przyszłość. Nie chcę aby jakiś urzędnik decydował kiedy przejdę na emeryturę ani ile lat pożyję.

    • Tak, konstytucja mówi, do czego masz prawo i obowiązek. Ale czym innym jest konstytucja, a czym innym prawo gospodarcze jak i inne. Idąc tym tokiem rozumowania dojdziemy do absurdu. Bo po co w takim razie kodeksy, prawa cywilne czy karne, skoro jest konstytucja? Konstytucja normuje sytuację prawną obywateli, a ustanowione prawa są do ich przestrzegania. Są niejako rozszerzeniem obowiązków wobec Państwa i życia społecznego.

     Niestety, nie od dzisiaj czy wczoraj wiadomo, że każda władza dba o własny tyłek. ktokolwiek tam nie zasiądzie. Czyli „każde grabie grabią do siebie”. Nic nowego. ZUS to jest studnia bez dna, której nie da się zasypać. Ja to określam, że to jest mafia, która przynajmniej nie zabija. To taki protoplasta „cyberprzestępcy”. Zabiera „kulturalnie”.

     Jest jakieś światełko, dajmy szansę teraz się wykazać. Kilkanaście lat mamy w plecy i z prawem, i z konstytucją, i z gospodarką, to przecież w 2 lata z tego bagna nie wyjdziesz. Z Państwa teoretycznego nie mogło nic wyjść dobrego. Dużo jest teraz do poprawienia i oby faktycznie to w tym kierunku poszło.

     • Konstytucja mówi, że mam prawo do ubezpieczenia a wszelkie rozporządzenia lub ustawy tylko powinny regulować sposób korzystania z tego prawa a nie zmuszać mnie do tego ubezpieczenia. Weźmy przykład zasady kierowania pojazdem osobowym: kierujący pojazdem ma obowiązek prowadzić pojazd w sposób bezpieczny, rozważny i nie zagrażający bezpieczeństwu innych użytkowników. W tym zapisie zawarte jest wszystko co najważniejsze. Cała reszta przepisów tylko regulują i uszczegóławiają ten zapis tzn jak mamy zachować się na skrzyżowaniu, na przejściu dla pieszych itp. Co do tego jak kolega pisze, że zus zabiera jestem innego zdania. ZUS ZABIJA – jest to największy, złośliwy nowotwór gospodarki. Najgorsze jest to, że wszyscy rządzący wolą poświęcić kilka jednostek aby tylko większość czuła się bezpieczna.

   • @AdvoKat: 100% racji! Mam własną działalność, przychody 8-10 tys. Po opłaceniu zusu, towaru, poczty, prowizji, mediów itd. zostaje mi 1200-2000zł.. Więc ten niższy zus dla PRZYCHODU 5tys. to jakaś kpina!! Ale tak jak napisałeś – im jesteś większy, tym masz większe ulgi i mniejsze podatki. Biedniejszemu nie dość, że nie pomagać, to jeszcze zabierać coraz więcej. I te zwolnienia dla zagranicznych firm.. Żałosne.

 2. ZUSu w ogóle nie powinno się płacić obowiązkowo . Chcesz to się ubezpieczaj a jak nie chcesz to Twoja sprawa . Inwestuj w co chcesz . Twoje pieniądze Twoja sprawa.

 3. Kolejne przepisy dla nikogo, ale w eter poszło że obniżyli.

 4. Na stronie zus.pox.pl jest ankieta „Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?”.
  Łącznie ponad 96% osób (na ponad 73 000 głosujących) zagłosowało na nie. To wiele mówi, ale nikogo w zusie nie interesuje.
  Co z osobami, co po kilku latach zakończą działalność, np. przez zus? Wpłaciły kilkadziesiąt tysięcy złotych, a teraz nie mają ani ubezpieczenia ani pieniędzy.

 5. No składkę zdrowotną trzeba opłacić, ale dobre i to. Dla nowych jak znalazł.

  • Bo w zasadzie tylko zdrowotna powinna być obowiązkowa. Reszta jako dobrowolna, ale i tak nikt o zdrowych zmysłach w ZUS by nie odkładał na emeryturę…

  • A z jakiej racji składka zdrowotna obowiązkowa? A podatki po co się płaci?

   • z takiej, że jak zadzwonisz po karetkę nie zadłużył całej swojej rodziny

    • Od tego są podatki, które idą na utrzymanie służby zdrowia.

     • Dokładnie, podatki są wszędzie. Zakupy, podatek od towarów i usług i wiele, wiele innych.

 6. System emerytalny w Polszy oparty jest na solidarności pokoleniowej. Pieniędzy, które przez całe życie wpłacało obecne pokolenie 65+ już dawno nie ma, bo zostały wydane na bieżące świadczenia. Z obecnych składek wypłacane są obecne emerytury/ renty. Pieniędzy tych wystarcza na pokrycie tylko 80% zobowiązań ZUS-u, resztę dotuję Państwo. Pobierających świadczenia przybywa, wpłacających ubywa i żadna ustawa tego nie powstrzyma, bo w Polszy nie ma zastępowalności pokoleń poprzez niż demograficzny. Odkładanie pieniędzy „do skarpety” przez 40 lat, też mija się z celem. Biorąc pod uwagę inflację, sytuację gospodarczą na przestrzeni lat, złotówka nawet ta sprzed 20 lat nie ma dzisiaj wartości.

  • Prawdę gadasz, więc po pierwsze trzeba powołać komisje do zbadania tej piramidy finansowej a po drugie każda piramida kiedyś upada i jak wiadomo zawsze dla ostatniego kasy już nie ma i niech sobie dzisiejsi emeryci nie szukają frajerów z młodych co by wpłacali składki na ich emerytury, bo myślę że my młodzi jak przejdziemy na emeryturę to już takich frajerów nie znajdziemy. Ot Twoja solidarność pokoleniowa, o której wspomniałeś.

 7. Działalność nierejestrowana z przychodem rzędu połowy minimalnego wynagrodzenia hmm jakieś pomysły jaka branża z takimi przychodami hahaha ?

 8. zainteresowany

  Hmmm…cy to jest zalegalizowanie wszystkich osób pracujących na czarno?
  No to teraz prawie wszyscy na budowach będą prowadzili działalność bez rejestracji?

 9. Aaron Fleischman

  A wiecie, geszefciarze, dlaczego przy waszych śmiesznych dochodach musicie bulić absurdalnie wysoki ZUS?? :))

  No wiecie, dlaczego? :)) Nie wiecie? No to ja Wam powiem:

  składki na ZUS mają charakter REGRESYWNY :))) Innymi słowy, wy ze swoich składek zrzucacie się na przywileje Waszych obrzydliwie bogatych kolegów po fachu, który po przekroczeniu pewnej kwoty przychodu nie płacą już składek W OGÓLE :))) Są z nich zwolnieni! Taki to socjalizm dla bogatych, kapitalizm dla biednych. Jeżeli chcecie zgłębić temat i dowiedzieć NAPRAWDĘ dlaczego ZUS nie domaga – bez lumpenliberalnych frazesów typu „z pustego i Salomon nie naleje” – przeczytajcie ten artykuł (ostrzegam jest on dosyć trudny więc półgłówki mogą nie zrozumieć). Na zachętę – pierwszy akapit:

  „O dysfunkcjonalności systemu finansowania ZUS nie decyduje wcale demografia i starzejące się społeczeństwo. Wpływ na to mają ustanowione limity wpłat i brak limitów wypłat. Składki ZUS funkcjonują jak nieracjonalny podatek regresywny. Nie muszą ich płacić osoby lepiej sytuowane, a cały ciężar obciążeń spada na niżej zarabiających.”

  http://publica.pl/teksty/bogaci-skladek-zus-nie-placa-52634.html

 10. Jestem pastorem Manuelem Rafaelem Pedro, Jameson Finance naprawdę był błogosławieństwem dla mnie i mojego członka kościoła. dał kościołowi pożyczkę na trwający projekt budowlany. dziękuję, panie Theodore, niech Bóg będzie nadal błogosławił i ustanawiał was. skontaktuj się z Jameson Finance poprzez e-mail: [email protected]

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7312zł 0.02%
  • GBP 5.1244zł 0.34%
  • EUR 4.531zł 0.16%
  • CHF 4.2053zł 0.19%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Baśnie i bajki przeczytają znane osoby z terenu gminy. Posłuchać będzie mógł każdy
  Na placu Litewskim odbędzie się Nabożeństwo Ekumeniczne „Idę po wodzie”
  Gra miejska- Świąteczny Lublin
  Święta z Warsztatami Kultury
  W sobotę rusza cykl treningów i biegów indywidualnych CITY TRAIL