690 680 960

Ul. Skowronkowa tonie w błocie. Inwestor: „Dokładamy wszelkich starań, aby uciążliwości związane z budową były możliwie najmniej odczuwalne” (zdjęcia)

Jedna z osób mieszkających w rejonie ul. Skowronkowej zaalarmowała nas, że od jakiegoś czasu ulica „tonie w błocie” za sprawą prowadzonej tam inwestycji. Inwestor uspokaja, że robi wszystko, aby uciążliwości związane z budową były możliwie najmniej odczuwalne.

Od kilku miesięcy w rejonie ul. Skowronkowej prowadzone są prace przy budowie kanalizacji. Od jednej z mieszkających tam osób otrzymaliśmy informację, że ulica tonie w błocie i jest rozjeżdżona przez pojazdy ciężarowe. Co więcej, jest problem z pokonaniem ulicy „czystą stopą”.

– Droga tak rozjeżdżona, że samochodem nie można jeździć, nie mówiąc o tym, że przejść się nie da! Prace budowy kanalizacji trwają już od października zeszłego roku. Wiedząc, że na nieutwardzonej drodze, kiedy jest w okresie jesieni do wiosny będzie mokro, często pada deszcz, śnieg, będzie gigantyczne błoto, dlaczego ani wykonawca, ani inwestor, nie przewidział, że można płyty położyć? Codziennie od godziny 7 rano ciężki sprzęt rozjeżdża drogę robiąc coraz głębsze dziury i rozlewając błoto na posesje, koparki, samochody dostawcze stoją na środku, nie można przejechać. Nie można dojść na przystanek, wszystko pływa i tonie w błocie – napisała nam osoba zgłaszająca problem.

O wyjaśnienie w tej sprawie zwróciliśmy się do Urzędu Miasta Lublin, a także inwestora prowadzonych prac, MPWiK Lublin.

– Obowiązek zapewnienia przejazdu leży po stronie Wykonawcy prowadzonych prac. Inwestorem realizowanego zadania budowy kanalizacji sanitarnej jest natomiast MPWiK w Lublinie. Z ramienia tej spółki powołani zostali inspektorzy nadzoru pilnujący prawidłowości wykonanych robót. Miasto, ze swojej strony udostępniło jedynie teren znajdujący się w pasie drogowym zgodnie z zapisami ustawy o drogach publicznych wydając na ten cel decyzje na zajęcie pasa drogowego. Tym samym Zarząd Dróg i Mostów, mimo częstych wizji lokalnych, posiada ograniczone możliwości kontroli i egzekwowania obowiązków Wykonawcy, wynikających z prowadzonej inwestycji. Niemniej jednak, każdorazowo, po otrzymanych interwencjach od mieszkańców lub zauważonych nieprawidłowościach, ZDiM kontaktuje się z Wykonawcą i obliguje go do podjęcia działań, w celu poprawy warunków korzystania z tej ulicy – przekazała nam Justyna Góźdź z Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

Jak nas poinformowano, wykonawcą inwestycji jest LPRInż Sp. z o.o., zaś inwestorem MPWiK Lublin. Zapewniono nas, że oba te podmioty dokładają wszelkich starań, aby uciążliwości związane z budową były możliwie najmniej odczuwalne przez pobliskich mieszkańców.

– Na wszystkie interwencje reagujemy niezwłocznie i staramy się minimalizować powstające utrudnienia. Odnosząc się do uwagi dotyczącej stanu drogi pragniemy zauważyć, że stan nawierzchni ulicy Skowronkowej wymagał gruntownej interwencji już przed rozpoczęciem naszej inwestycji, w związku z pracami prowadzonymi wcześniej przez inne podmioty. Od początku realizacji inwestycji droga jest sukcesywnie sprzątana, niemniej może się zdarzyć, że stan drogi, zwłaszcza po opadach, może ulec pogorszeniu. Maszyny i urządzenia generujące hałas czy wibracje są projektowane i wykonywane zgodnie z zatwierdzoną dokumentacją producenta i dopuszczone do użytkowania. Mamy świadomość, iż wykonywanie robót w niedalekim sąsiedztwie budynków powoduje pewne niedogodności, czy też uciążliwości, niemniej jest niezbędne w celu prawidłowego, bezpiecznego i zgodnego z dokumentacją projektową wykonania przedmiotu zamówienia. Dokładamy wszelkich starań, aby skutki naszych działań były jak najmniej odczuwalne oraz trwały jak najkrócej – informuje Magdalena Bożko rzecznik prasowy MPWiK Sp. z o.o. w Lublinie.

Jak zapewnia inwestor, materiały używane do budowy są tymczasowo magazynowane w miejscach ich późniejszego wbudowania po to, aby zminimalizować ich transport w obrębie budowy, żeby nie „rozjeżdżać” bardziej i tak już „rozjeżdżonej” drogi.

– Co do nadmiaru ziemi pozostawionego na poboczach informujemy, że ziemia z wykopów jest sukcesywnie wywożona (przyjeżdża samochód z gruntem do zasypu ułożonych rurociągów, a w kursie powrotnym zabiera wykopaną ziemię). Ma to uzasadnienie zarówno ekonomiczne, jak również „oszczędza” i tak zniszczoną drogę. Natomiast nadmiar urobku czasami jest magazynowany na poboczach i jest sukcesywnie zabierany z chwilą dogodnych warunków pogodowych – dodaje Magdalena Bożko.

Jednocześnie inwestor, za naszym pośrednictwem, przeprasza za wszystkie ewentualne utrudnienia i uciążliwości związane z prowadzonymi robotami.

– Na wszystkie Państwa zgłoszenia reagujemy możliwie szybko i staramy się minimalizować skutki naszych działań. Naszym celem jest bezpieczna i efektywna realizacja inwestycji, której rezultatem będzie poprawa standardu i komfortu życia mieszkańców ulicy Skowronkowej. Wyrażamy nadzieję, że Państwa wyrozumiałość i cierpliwość będą nam w tym pomocne – kończy Magdalena Bożko.

(fot. nadesłane)

21 komentarzy

  1. Inwestor bardzo słabo stara się bo widocznie tam nie mieszka

  2. Jest budowa , pada deszcz więc jest błoto . Jak było sucho to się kurzyło , też mieszczuchom przeszkadzało ….nie da się inaczej wybudować drogi , zwłaszcza że tam jest budowana także kanalizacja . Żeby było lepiej najpierw musi być gorzej …

  3. Przecież trktorem przejechać można spokojnie. Innych pojazdów chłopi na wsi nie mają bo biszą że bieda.

  4. Ten autor zdjęć to jakiś niewydarzony pa jac

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Jarmark Królewski pod hasłem: Orzech laskowy w kuchni dworskiej
Międzysołecki Festyn Dożynkowy w Żdanowie
„Weekend z historią” – warsztaty historyczno-kulturowe
Wyścig „na byle czym” i wiele więcej, czyli niedziela nad zalewem
Dożynki gminy Tomaszów Lubelski. Gwiazdą wieczoru będzie grupa Shantel