690 680 960

We Włodawie oddali hołd ofiarom zbrodni katyńskiej (zdjęcia)

W asyście żołnierzy Wojska Polskiego i estońskiej Grupy Zadaniowej Taskforce Wisent 4 odbyły się dzisiaj we Włodawie uroczystości związane z obchodami Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

W sobotę na cmentarzu wojskowym we Włodawie odbyła się uroczystość związana z obchodami 82. rocznicy zbrodni katyńskiej. W obchodach wzięła udział poseł na Sejm Monika Pawłowska, reprezentujący wojewodę lubelskiego Andrzej Odyniec dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego oraz Ewelina Dolińska kierownik Fili UMW w Chełmie reprezentująca marszałka województwa. Nie zabrakło również samorządowców z burmistrzem Włodawy Wiesławem Muszyńskim, starostą Andrzejem Romańczukiem i wójtem Gminy Włodawa Dariuszem Semeniukiem na czele.

Obecni byli również przedstawiciele środowisk kombatanckich, duchowni oraz delegacje szkół. Uroczystość odbyła się w asyście żołnierzy Wojska Polskiego i estońskiej Grupy Zadaniowej Taskforce Wisent 4. Uroczystość rozpoczęła się od hymnów państwowych Polski i Estonii, które odegrała Włodawska Orkiestra Dęta.

– Nasza pamięć o Katyniu jest moralną powinnością oraz wielkim zobowiązaniem do służby Ojczyźnie. Oddając cześć ofiarom zbrodni katyńskiej pamiętamy również o ofiarach katastrofy smoleńskiej, w której zginęła Para Prezydencka Lech i Maria Kaczyńscy oraz 94 członków delegacji udającej się na uroczystości do Katynia – mówił burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński.

– W tym miejscu składam na ręce Pani Marii Durys Prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska we Włodawie podziękowania i słowa uznania. To dzięki Państwa zaangażowaniu prawda o zbrodni katyńskiej przekazywana jest kolejnym pokoleniom. Szczególne słowa wdzięczności i uznania kieruję do żołnierzy Wojska Polskiego, funkcjonariuszy Straży Granicznej i Policji oraz żołnierzy estońskiej Grupy Zadaniowej Taskforce Wisent 4. Dzięki Waszej niełatwej służbie na naszej wschodniej granicy możemy czuć się bezpiecznie – dodał burmistrz.

– Zbrodnia katyńska odcisnęła bolesne piętno w Waszych sercach. W 2010 roku miała miejsce kolejna tragedia. Zginęła Para Prezydencka i członkowie delegacji udającej się właśnie do Katynia. Wśród ofiar był również syn mojego bliskiego przyjaciela. Dziś jesteśmy z Wami tutaj by uczcić pamięć tych wszystkich osób – mówił podpułkownik Andres Rekker dowódca Grupy Zadaniowej Taskforce Wisent 4.

Dziękując przybyłym za udział w uroczystości Maria Durys Prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska we Włodawie szczególne słowa uznania
skierowała do żołnierzy estońskich, którym przyznano honorowe członkostwo w Stowarzyszeniu. Uroczystość zakończyła się złożeniem wieńców pod Krzyżem Katyńskim. Dalszą część włodawskich obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej zaplanowano na wtorek 12 kwietnia. Rozpoczną się one o godzinie 10:30 mszą świętą w intencji Ojczyzny i ofiar zbrodni katyńskiej w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego we Włodawie.


(fot. nadesłane)

6 komentarzy

  1. Kaśka (w relacji spod samego Jaśka)

    Aż dziw bierze, że ten dzień jeszcze nie jest świętem narodowym wolnym od pracy

  2. Dziw to będzie brał jak przyjdzie czas na rocznicę żezi wołyńskiej- szpagaty jakie zaczną wykonywać politycy będą oskarowe wręcz..

  3. Tak sobie tak patrzę na te uroczyste zabiegi, na te wypięte dumnie brzuchy, tą urzędową powagę, na „[***] buziach”, to piiip… piiip… piiiip.

  4. Jakoś tak fałszywie, sztucznie brzmi:”We Włodawie oddali hołd ofiarom zbrodni katyńskiej”…
    Ale czego to się nie robi na rozkaz i pod kamery telewizyjne…

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Ireneusz Krosny „Mowa ciała” w amfiteatrze na Poczekajce
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Rekrutacja do drużyny futbolu australijskiego
Światowy Dzień Zwierząt – Dzień Otwarty Schroniska
Seniorze! Jak nie dać się jesiennej chandrze, nie nudzić się w domu, a przy okazji zaoszczędzić? Wszystkiego dowiesz się w Galerii Olimp!