Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Uczniowie z Lublina będą walczyć z nowotworami krwi. Rusza kolejna edycja projektu #KOMÓRKOMANIA

Już blisko 70 000 uczniów z całej Polski zarejestrowało się jako potencjalny dawca szpiku w ramach projektu edukacyjnego #KOMÓRKOMANIA, prowadzonego przez Fundację DKMS od 2016 roku. Jego celem jest szerzenie idei dawstwa szpiku wśród uczniów, ich rodziców oraz nauczycieli szkół ponadpodstawowych, a misją – ratowanie życia.

Dzięki dotychczasowemu zaangażowaniu szkół oraz zorganizowanym w nich 2602 akcjom rejestracji, aż 406 osób zostało dawcą faktycznym, dając szansę na życie pacjentom walczącym z nowotworami krwi. W projekcie nie zabrakło uczniów z województwa lubelskiego. Dzięki nim, do bazy Fundacji DKMS dołączyło 4851 osób, a 30 z nich oddało cząstkę siebie osobie potrzebującej przeszczepienia.

#KOMÓRKOMANIA, czyli edukacja i rejestracja

Gdy uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz pracownicy szkół łączą siły, działając w imię wspólnej idei, to efekt może być tylko jeden – podarowanie szansy na drugie życie osobom walczącym z nowotworami krwi! Taki właśnie jest projekt #KOMÓRKOMANIA, skierowany do uczniów i nauczycieli szkół ponadpodstawowych z całej Polski. Celem działań jest edukacja młodych osób, stojących u progu dorosłości, w zakresie idei dawstwa szpiku, oraz uświadamianie ich, że jedną świadomą decyzją mogą uratować komuś życie. Od 2016 roku szkoły w całej Polsce zorganizowały 2602 akcje rejestracji, podczas których uczniowie zarejestrowali 69 873 potencjalnych dawców szpiku.

Szkoły, zgłaszające się do projektu, otrzymują od Fundacji DKMS specjalnie przygotowane prezentacje, scenariusze zajęć szkolnych i materiały wideo, wyjaśniające czym jest dawstwo szpiku. Dzięki temu, już na tym poziomie edukacji szkolnej, uczniowie dowiadują się jak ważne jest podjęcie świadomej decyzji o rejestracji, poznają metody pobrania i całą drogę jaką pokonuje dawca od momentu rejestracji w bazie aż do oddania krwiotwórczych komórek, bądź szpiku. Ale #KOMÓRKOMANIA to również możliwość rozwijania przez uczniów umiejętności, które będą mogli wykorzystywać w studenckim i zawodowym życiu, takich jak m.in. kreatywność, koordynowanie projektu czy współpraca z mediami.

Każdy uczeń, rodzic czy nauczyciel może zgłosić swoją szkołę do konkursu „LUBELSKIE walczy o Tarczę Szkoły z Życiem” i sprawić, że placówka zyska miano „Szkoły z Życiem”! Żeby wziąć w nim udział, wystarczy wysłać zgłoszenie poprzez stronę: https://www.dkms.pl/kontakt/komorkomania. Do zadań szkoły biorącej udział w akcji, należeć będzie przeprowadzenie działań edukacyjno-promocyjnych z zakresu idei dawstwa szpiku oraz zorganizowanie akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku.

Fundacja DKMS w lubelskich szkołach

Wraz z początkiem roku szkolnego, powrotem uczniów i wybrzmieniem pierwszego dzwonka na szkolnych korytarzach, koordynatorzy projektu Fundacji DKMS wyruszają w trasę, by odwiedzić szkoły w czterech miastach wojewódzkich, spotkać się z Kuratorami Oświaty, i zachęcić placówki oświatowe do dołączenia do #KOMÓRKOMANII. Jednym z przystanków będzie Lublin, w którym Fundacja DKMS zagości w dniach 19-20 września.

(fot. DKMS\ilustracyjne)

Jeden komentarz

  1. A co na to „kieckowi” płci obojga i byle jakiej ? Nie argumentują, że jak ktoś chory to Bóg tak chciał i usiłowanie leczenia to jest walka z wolą bożą ?

Z kraju