Czwartek, 12 grudnia 202412/12/2024
690 680 960
690 680 960

Trwają prace nad rozwiązaniami zwiększającymi motywację oraz atrakcyjność służby w Policji

Mając na względzie wyzwania związane z koniecznością zwiększania stanu zatrudnienia w Policji, w Komendzie Głównej Policji trwają prace nad przygotowaniem rozwiązań zwiększających motywację oraz atrakcyjność służby w Policji.

Policjanci codziennie stają w obliczu wyzwań, które mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego. Ta trudna służba wymaga nie tylko poświęcenia, ale również determinacji i odpowiedniego wsparcia. W odpowiedzi na wyzwania związane z koniecznością zwiększenia stanu zatrudnienia w Policji, Komenda Główna Policji (KGP) podjęła prace nad opracowaniem rozwiązań, które mają na celu zwiększenie motywacji i atrakcyjności służby w tej instytucji.

Zmiany w ścieżce kariery i wynagrodzeniach

Jednym z kluczowych obszarów reformy jest zmiana zasad ścieżki kariery policjantów oraz pracowników cywilnych. W ramach tego działania powołano zespół, którego zadaniem jest opracowanie nowej koncepcji rozwoju zawodowego funkcjonariuszy oraz siatki płac.

Nowe przepisy przewidują wprowadzenie dodatków progresywnych, które będą uzależnione od stażu i osiągnięć w służbie, oraz świadczenia metropolitalnego, mającego na celu wyrównanie różnic w wynagrodzeniach w zależności od miejsca pełnienia służby.

Nowe zasady doboru do służby

Zgodnie z ustawą, która weszła w życie 4 listopada 2024 r., wprowadzono zmiany w procedurze doboru do służby w Policji. Nowe przepisy ułatwiają powrót do służby funkcjonariuszom, którzy wcześniej zostali zwolnieni, a także umożliwiają tworzenie oddziałów mundurowych w szkołach ponadpodstawowych. Wprowadzono również możliwość służby kontraktowej, co ma przyciągnąć nowych kandydatów.

Szkolenia zawodowe – hybrydowe podejście

Aby motywować policjantów do dalszego rozwoju zawodowego, KGP wprowadziła nowatorski system szkoleń hybrydowych. Od maja 2024 r. rozpoczęto realizację kursów podoficerskich i aspiranckich, które łączą naukę zdalną z zajęciami stacjonarnymi.

Dzięki tej formule udało się zrealizować już 78% szkoleń dla podoficerów i 67% dla aspirantów, co stanowi znaczący wzrost w porównaniu do lat ubiegłych.

Wspieranie rozwoju – nowe ośrodki szkoleniowe

Z myślą o dalszym rozwoju funkcjonariuszy, w 2024 r. powołano nowy Ośrodek Szkolenia Policji w Warszawie, który realizuje szkolenie podstawowe, podoficerskie i aspiranckie. Trwają również prace nad utworzeniem podobnego ośrodka w Lublinie, co pozwoli na dalszy rozwój kadr i poprawę jakości szkoleń w regionie.

Zmiany w systemie nadawania stopni policyjnych

Kolejną istotną zmianą jest przyspieszenie procesu nadawania stopni policyjnych. Zgodnie z nowymi przepisami, policjanci będą mogli awansować na pierwszy stopień w ciągu miesiąca od uzyskania odpowiednich kwalifikacji, co dotychczas trwało dwa razy w roku.

Ruchomy czas pracy dla pracowników cywilnych

Zgodnie z nowymi rozwiązaniami, wprowadzono możliwość elastycznego czasu pracy dla pracowników cywilnych Policji. Celem tej zmiany jest poprawa jakości i komfortu pracy, co ma również wpływ na zwiększenie konkurencyjności służby na rynku pracy.

Reakcja kandydatów na zmiany

Reforma wprowadzona przez Komendę Główną Policji spotkała się z pozytywnym odzewem. Do 1 listopada 2024 r. wpłynęło niemal 18 600 podań o przyjęcie do służby, co stanowi wyraźny wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym, kiedy to złożono 15 300 aplikacji.

Zmiany te mają na celu nie tylko pozyskanie nowych kandydatów, ale także zapewnienie stabilności zatrudnienia i możliwości rozwoju zawodowego dla obecnych funkcjonariuszy.

Dalsze działania w zakresie poprawy warunków służby

Na koniec października 2024 r. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji powołał Zespół ds. poprawy warunków pełnienia służby przez funkcjonariuszy służb podległych MSWiA. Spotkanie inauguracyjne miało miejsce 25 października 2024 r., a w pracach zespołu uczestniczyli przedstawiciele MSWiA oraz związków zawodowych, co daje nadzieję na dalsze poprawki w warunkach pracy policjantów.

Podjęte przez Komendę Główną Policji zmiany mają na celu nie tylko poprawę warunków pracy obecnych funkcjonariuszy, ale również zachęcenie nowych kandydatów do wstąpienia w szeregi Policji, co ma kluczowe znaczenie w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa w kraju.

34 komentarze

  1. TrollBagiennyPrzydenny
    Ocena: 0

    Zrobić im redukcję etatów o 20% to od razu motywacja wzrośnie nierobom !

  2. Zrobić im redukcję etatów o 20% to od razu motywacja wzrośnie nierobom !

    • Ale wiesz, że to ma juz miejsce i policjantów jest za mało? Jest bardzo wiele wakatów.
      A twoje rozwiązanie jest infantylne. Jesteś dorosłym człowiekiem z prawami wyborczymi. To jak coś ci sie nie podoba to może czas wziąć udział w dyskusji i napisać coć merytorycznego. Chłopie nikt nie wie co ci tam w głowie siedzi.

  3. Ocena: 0

    A tym nierobom ciągle mało

    • Brak szacunku to formacji policyjnych cechuje ułomne społeczeństwa oraz wszelkie patologie. Wzorowo rozwinięte społeczeństwa jak Japonia czy Korea Południowa szanują funkcjonariuszy ale w tamtych społeczeństwach nie ma takich ameb jak ty xD

      • To ja przepraszam kto sobie na to zasłużył? Społeczeństwo czy formacja która zasłużyła sobie na taką opinię od społeczeństwa

      • To my was utrzymujemy, jak każda służba usługujecie i żądamy maksimum poziomu. Nie gryz ręki która cię karmi. Bo czasem ręką może oddać… Prawnie i by by po karierze

        • Oczywiście że społeczeństwo sobie zasłużyło na takie traktowanie, jedz przekrocz prędkość w Niemczech albo Czechach i wdaj się w głupie dyskusje żeby zajęli się łapaniem „prawdziwych przestępców” albo „ten znak jest tu bez sensu” to ci pokażą miejsce w szeregu. Polskie społeczeństwo musi być trzymane krótko jak robiło to zomo bo dostało trochę wolności i pod deklami się coś poluzowało. Parafrazując powiedzenie Napoleona można powiedzieć że jak nie będziesz szanować polskiego fukncjonariusza t o będziesz zagranicznego. Mogłyby zjechać np oddziały prewencji policji francuskiej to byście zobaczyli praworządny i unijny łomot jak żółte kamizelki i jakoś nikt nie podnosił lamentu. Podsumowując niech społeczeństwo zacznie od swojego zachowania albo za chwilę może być tak że będą dostawać mandatu o ukraińskich lub gruzińskich policjantów bo nikt nie będzie miał się zamiaru użerać z tą roszczeniową społeczną patologią 🙂

  4. Ocena: 0

    A dlaczego redakcja nie pisze o tym że w całej Polsce już od kilku dni trwa „Lucyna”. Zwykłe lanie wody w tym artykule i pokazywanie jak jest wspaniale, a realia są całkiem inne. Napiszcie o tym co tak naprawdę się dzieje, a nie na polecenie rządzących tego kraju wszystko wyciszacie, tak aby tylko mleko się nie rozlało 11 listopada

    • Ocena: 0

      …na polecenie rządzących tego kraju wszystko wyciszacie…
      🤣😂😂😂 Pan tak poważnie? A któż nam te polecenia wydaje? Może Pan podać, które to są osoby, które nam coś każą? Bo to ciekawa teoria…

  5. Wysyłanie patroli na niepilne interwencje na 5 minut przed końcem służby.
    Grafik zmieniany z dnia na dzień tak, że człowiek mający np. dzieci w przedszkolu i pracującą żonę nagle nie ma jak odebrać dzieci.
    Złośliwe ustawianie grafiku np. zmiana do 22-ej i potem na szóstą rano. Przy czym zmiana, która powinna skończyć się o 22-ej potrafi nie raz trwać do 2-ej albo 3-ej, bo dyżurny wysyła na interwencje patrol, który za kilka minut kończy zmianę.

    Do tego komuniści w kierownictwie i wszystko co się z tym wiąże, do tego mentalność policyjna do nie robienia niczego.

    Z czym do ludzi?

    • Ale w tych niedogodnościach nie widzę, żalenia się, że trzeba pałować obywateli. Widać to odpowiada…

      • niech sie zachowuja to nie bede pałowani, patoli trzeba lać i tyle. Jak nie pasuje to moze przyjechać niemiecka albo francuska policja wam spuścić łomot

        • Wystarczy, że do rządzenia dostaną się pewne jednostki i nawet za spacer po mieście będzie można dostać pałą.
          Można mydlić oczy ocieplaniem wizerunku, ale policja to wróg obywateli. To zbrojne ramię każdego rządu, które bez wahania pałuje i gazuje obywateli.

          • to jedz na biegun tam nie nie ma policji. Każde normalne państwo potrzebuje Policji i tylko ameby umysłowe i patola tego nie ogarnia. Polska Policja jest i tak zbyt łagodna, jedź podyskutuj z niemieckim policjantem jak z polskim to ci pokaże miejsce w szeregu bambiku.

            • Problem z polską policją jest taki, że mocni są wobec słabszych(kobiety, przedsiębiorcy, zwykli obywatele) a jak pojawi się większy problem to podkulają ogon.
              A patrząc na niektóre nagrania z interwencji to można odnieść wrażenie, że to przestępcy przebrani w mundury.

              • Problem z polskim społeczeństwem jest taki że nie ogarniają że prawo na podstawie którego działają służby jest stworzone przez polityków których wybrali. W czasie covidu nie tylko w Polsce były ograniczenia ale tutaj najwięcej janusze i grażyny miały do powiedzenia jak jechali za granice to maseczka była na mordzie i ani pisnał do policjanta za granicą.

  6. Śmiem wątpić czy rząd PO cokolwiek zmieni na lepsze. Wg mnie to tylko PR. Ale ok spróbujmy. Po pierwsze pensje. Powinny zaczynać się od 8 k netto. Do tego premie za wykrycia przestępstw, kardzieży aut, łamania przepisów ruchu drogowego itd. Usuwanie z kierownictwa policji psychopatów, osób z zaburzeniami, walka z mobbingiem. Do tego dochodzi ocieplanie wizerunku policjanta, ale nie poprzez wrzucanie filmów z przejazdem z kobieta w ciąży do szpitala(tu pytanie która kobieta miała poród trwający 10 minut?) ale poprzez pokazanie ich pracy oraz zaangażowania samych policjantów w życie lokalnej społeczności.
    Do tego szkolenia, szkolenia, szkolenia. Z przestrzegania zasad, procedur, regulaminów. Jeżeli są złe należy onich rozmawiać i je zmieniać. Każdy komendant, kierownik, dużyrny powinien zwracać się z szacunkiem do podwładnych. Każde naruszenie, mobbing powinien być zgłaszany a nie zamiatany pod dywan. Jednostki powinny być mikrozarządzane również przez samych policjantów. To jest ich komenda i posterunek. Manager nie powinien byc liderem a nie szefem. Jeżeli ktoś zachowuje się jak pajac, źle, nieprofesjonalnie szeregowy policjant powinien miec prawo konstruktywnej krytyki. Jak przełożony nie potrafi jej przyjąć to nie powinien nim być. Policjanci sami powinni określać problemy w ich rejonie i powinni wspólnie znajdować sposoby na ich rozwiązanie. Takie jak pijaństwo, przestępstwa pospolite czy jazda po chodniku i nieprawidłowe parkowanie. Policjanci muszą czuć, że coś od nich zależym, maja wpływ na poprawę bezpieczeństwa lokalnego społeczeństwa. Muszą czuć, że są potrzebni. A my musimy dawać im sygnałyl, że ich potrzebujemy.

    Zmiany powinny być bardzo głębokie i nie tylko wewnątrz samej formacji. Powinny wkraczać w różne sektroy życia społecznego tak aby zmieniac na lepsze nawyki społeczeństwa jako takiego ale również i samej formacji.
    Polecam książkę Charlesa Duhhigga „Siła nawyku”. Zmian oczywiście powinno byc dużo więcej i bardzo, bardzo kompleksowe.
    Jak to mówił rysiek petru ryba psuje się od ryby. Więc zmiany powinny iść w pierwszej kolejności od samej góry, która wysadza się granatnikami, dachuje na drodze ekspresowej lub umożliwia latanie black hawkami tylko swoim kolegom.

  7. Wincej takich sikorek jak na zdjęciu to wincyj bedzie kawalirów i rozwodników.

  8. DejtaDejta czy murzyny?

  9. Ale tempa propaganda.

  10. A może owocowe czwartki?

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo

Nauka i technologia