Poniedziałek, 27 maja 202427/05/2024
690 680 960
690 680 960

Trwa akcja ratunkowa w Wierzchowiskach. Zdjęcia z drona pokazują powagę sytuacji (zdjęcia)

Jak bardzo poważna jest sytuacja w zalanych po ulewie Wierzchowiskach Pierwszych, pokazują zdjęcia z lotu ptaka. Na miejscu działa już ponad stu strażaków.

Już ponad 120 strażaków bierze udział w działaniach na terenie Wierzchowisk Pierwszych w gminie Modliborzyce. To właśnie ta miejscowość ucierpiała najbardziej w wyniku burzy, która przeszła nad Lubelszczyzną. Jak wyjaśniał nam jeden z mieszkańców zaczęło padać około godziny 15 i z minuty na minutę opady przybierały na sile. Niebawem nastąpiło tzw. oberwanie chmury a woda z całej okolicy zaczęła spływać do położonej w dolinie miejscowości.

Na chwilę obecną wiadomo już, że zalanych jest około 80 budynków. Z wielu z nich trzeba było ewakuować mieszkańców. Na miejsce od kilku godzin docierają kolejne zastępy strażaków, nie tylko z powiatu janowskiego lecz również z ościennych. Działania są znacznie utrudnione, gdyż przemieszczanie się ciężkich wozów bojowych po takim terenie w niektórych miejscach jest niemożliwe. Dlatego też nie do wszystkich posesji dotarli ratownicy.

Z przekazanych nam informacji wynika, że nikt nie ucierpiał. Wiadomo już, że akcja strażaków może potrwać bardzo długo. Z zalanych budynków konieczne będzie wypompowanie wody.

Trwa akcja ratunkowa w Wierzchowiskach. Zdjęcia z drona pokazują powagę sytuacji (zdjęcia)

Trwa akcja ratunkowa w Wierzchowiskach. Zdjęcia z drona pokazują powagę sytuacji (zdjęcia)

Trwa akcja ratunkowa w Wierzchowiskach. Zdjęcia z drona pokazują powagę sytuacji (zdjęcia)

(fot. Hubert Ryfiński/ Modliborzyce, Lubelskie, Poland/ nadesłane)

18 komentarzy

 1. Modlitwa nie wystarczy ?

 2. dobre słowo ojca dyrektora ?

 3. Brak poprzeczno-stokowego układu pól bo wszystko to kiszki prowadzące do gospodarstwa w dolince. Tak musiało być i tak będzie jeszcze nie raz.

 4. Czeaj, czeaj, a na kogo oni tam zagłosowali w 99%?

  • A co to .a do rzeczy głupi ośle?

   • A no tyle ma do rzeczy że zamiast mydlić naiwnym ludziom oczy kolejnym 500+ ktoś mógłby pomyśleć o poprawie melioracji co jakiś czas, od udrożnienia drobnych odpływów, aż po poprawę drożności rzek i tworzenie zapór i zbiorników regulujących poziom wód.

 5. Gdzie Wierzchowiska Pierwsze a gdzie MOdliborzyce? ALbo komuś się coś pomyliło, albo ja o czymś nie wiem

 6. Byłem w tamtych okolicach niedawno.

 7. I bardzo dobrze że zalewa dostaniemy przynajmniej odszkodowanie

 8. A gdzie jest Ela KRUK,Beata Szydło ,Beata Mazurek,tak ładnie i chętnie się pokazywały po trąbie powietrznej w gm. Wojciechów przed wyborami.A wybory już były,panie się dostały na stołki i niema czasu dla ludzi w trudnej sytuacji.jak zwykle ludzie uczeni na wysokich stołkach wypowiadają się w tv i obiecują cuda a prostota dżwiga błoto i szlam.podczas powodzi w okolicach SANDOMIERZA 2010 zwykli ludzie,zwykli druhowie walczyli ze skutkami powodzi.gdy sytuacja się unormowała nagrody i odznaczenia popłynęły do komendanów i innych na wysokich stołkach którzy nawet ani razu niemieli łopaty w ręku. ci zwykli niedostali nic.to jest przykra i smutna rzeczywistość.

 9. A w Janowie Lubelskim straż jeździ długimi objazdami do potrzebujących z Wierzchowisk, bo coraz mniej liczna grupka wyznawców paraduje przez centrum jakby nic się nie stało…

 10. DZiś ok.godz 16 jechał wóz strażacki z PSP JANÓW LUB.w strone Modliborzyc,jechał powoli z włączonymi kogutami bez sygnału a zanim sznur ok.40 samochodów.tak panowie druhowie spieszyli się do pomocy ludziom w trudnej sytuacji.przyjrzałem się kierowcy,młody szofer jechał jakby miał problem z czymś albo niemiał pojęcia o prowadzeniu tak pięknej ciężarówki.może jechał tak na pokaz,nieśpieszyłsię aby niepobrudzić jej w błocie.