Sygnał od Czytelnika. Zobacz smog w stanie stałym – tak wygląda filtr z rekuperatora (zdjęcia)

Zdjęcia przesłane do nas przez Czytelnika, to namacalny dowód na to jakim powietrzem oddychamy w mieście. Filtr wyciągnięty po miesiącu z rekuperatora jest czarny jak węgiel.

– Filtr wyciągnięty z rekuperatora w domku jednorodzinnym na lubelskim Sławinie, po sąsiedzku z ogrodem botanicznym. Miesiąc zimowego filtrowania, zapach wędzonki, diesla i tłuszczu. Można powiedzieć, że to lubelski smog w stanie stałym – napisał do nas Czytelnik.

Na przesłanych zdjęciach widzimy matę filtracyjną pełną zanieczyszczeń. Niestety takie powietrze trafia do naszych płuc z m.in. pyłami zawieszonymi PM10 i PM2,5.

Dlaczego pył zawieszony jest groźny?

Cząstki pyłu PM10 o średnicach większych od 10 μm zatrzymują się w górnych odcinkach dróg oddechowych, skąd są wydalane. Pył zawieszony PM10 przenika do płuc, ale się tam nie akumuluje, może akumulować się w górnych odcinkach dróg oddechowych. Grupą szczególnie narażoną na negatywne oddziaływanie pyłów są osoby starsze, dzieci i osoby cierpiące na choroby dróg oddechowych i układu krwionośnego.

Z kolei pył zawieszony PM2.5 przenika do najgłębszych partii płuc, gdzie jest akumulowany, stanowiąc poważny czynnik chorobotwórczy, osiada na ściankach pęcherzyków płucnych utrudniając wymianę gazową, powodują podrażnienie naskórka i śluzówki, zapalenie górnych dróg oddechowych oraz wywołując choroby alergiczne, astmę, nowotwory płuc, gardła i krtani.

(fot. nadesłane Jarek)

Zobacz również

44 komentarze

 1. Ja tam.mieszkam.dosc blisko azotow i.jakos mi nie smierdzi niczym..a po drugie to zabudujcie caly lublin betonem to napewno.nie bedzie smogu .a gdzie sa w miescie tzw korytarze powietrzne ? Ten.filtr to bujda i sciema ugruntowana na sensacje bo zaden.filtr nie bedzie wygladac tak.jak.na fotce zaden

  • kalkulator nie ma emocjji, jest narzędziem ,0

   Popieram, nasz smog powstał na potrzeby polityczne do konkretnych celów na potrzeby konkretnych krajów. Od dawna obserwuję ten propagandowy cyrk. Nie mogę się nadziwić jak tępi są ludzie. Zamiast poszukać konkretnych informacji w necie to wolą sobie pójść na łatwiznę i obejrzeć wiadomości w prawdomównej tv. a potem te głupoty powielają. Doszło do tego, że wszytko można już zwalić na wymyślony problem smogu. Telewizja jest dla intelektualnych biedaków i taka będzie bo widzów jej nie brak. Łykają to co im się podsuwa. To co się podsuwa często jest szkodliwym gównem jak ten artykuł. Sam tytuł – smog w stanie stałym – już myślałem, że ktoś poszedł na skróty i zaczął udowadniać, że smog wykryto w węglu w naszych kopalniach. To by było całkiem na skróty bo szybciej osiągnięto by cel tego przedsięwzięcia a dokładniej to by pomogło w zamknięciu reszty naszych kopalń. Co później? Też węgiel ale kupiony za nasze nieśmierdzące pieniądze od kogoś komu się sprzedać opłaca i zapewniam smogu wtedy nie będzie. Co do atomówek – nie stać nas, no chyba że jakiś fajny zwolennik tego źródła weźmie te odpady do swojego domu na parę tysięcy lat. Resztę tsza w całości kupić bo nie mamy technologii ani paliwa. Niemcy już policzyli i atomówek u siebie nie chcą. Ciekawe kto je kupi?

 2. miesiąc temu wymieniałem filtr w rekuperatorze po roku czasu i przefiltrowaniu ponad 1 000 000m3 był zwyczajnie zakurzony, kilka martwych owadów, kolor taki szaro-brązowy, czytelnik niech szuka źródła w najbliższym sąsiedztwie

  • Tego czegoś nie można nazwać filtrem, tylko kawałkiem szmatki. Bez ramki czy kieszonek. Zależy na jakiej wysokości został zamontowany i np; przy ruchliwej ulicy bez osłon. Odpylić przedpokój i filtr odkurzacza będzie taki sam.

 3. Bo to filtr weglowy jest juz

 4. Coś jeszcze...

  Na zdjęciu widzę pełno zabójczego smogu. Nawet w fugach się naodkładał. U mnie za meblami też mam smog ale inny… taki mieszany z pajęczynami – wyjątkowo niebezpieczny, jak Cię nie ubije zapylenie to na pewno jakiś pająk to zrobi. Pozdrawiam z narażeniem życia

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7255zł -0.15%
  • GBP 5.092zł -0.63%
  • EUR 4.5354zł 0.1%
  • CHF 4.2102zł 0.12%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Baśnie i bajki przeczytają znane osoby z terenu gminy. Posłuchać będzie mógł każdy
  Na placu Litewskim odbędzie się Nabożeństwo Ekumeniczne „Idę po wodzie”
  Gra miejska- Świąteczny Lublin
  Święta z Warsztatami Kultury
  W sobotę rusza cykl treningów i biegów indywidualnych CITY TRAIL