Czwartek, 23 maja 202423/05/2024
690 680 960
690 680 960

Sygnał od Czytelnika. Niebezpieczna sytuacja na przejeździe rowerowym (wideo)

Tego typu zachowanie kierowców w tym miejscu jest nagminne. To kolejne nagranie, które otrzymaliśmy, prezentujące groźną sytuację drogową w rejonie przejazdu rowerowego na ul. Ducha.

Pan Robert miał zielone światło, ale musiał gwałtownie hamować, ponieważ kierowca hondy zignorował fakt, że na przejeździe dla rowerów świeciło się światło dające pierwszeństwo przejazdu rowerzystom.

To kolejna tego typy sytuacja w tym miejscu. Już wcześniej nasi Czytelnicy poruszający się rowerami zwracali uwagę na niebezpieczne zachowanie się kierowców ignorujących zielone światło świecące się dla rowerzystów w rejonie skrzyżowania ul. Północnej z ul. Ducha.

– Niestety, po raz któryś wystąpiła taka niebezpieczna sytuacja. Tym razem została zarejestrowana kamerą na kierownicy roweru. Jechałem ścieżką rowerową przy ul. Północnej. W momencie wjazdu przy zielonym świetle na przejazd rowerowy przez ul. Ducha, skręcający w drogę podporządkowaną kierowca hondy wymusił na mnie pierwszeństwo. I tak się zastanawiam, jak dotrzeć do tego kierowcy, aby jeździł uważniej, i przestrzegał przepisów? – napisał do nas Pan Robert.

Policjanci zachęcają, aby tego typu nagrania przesyłać na specjalną policyjna skrzynkę mailową „Stop Agresji na Drodze” [email protected]. Mundurowi następnie analizują zachowania kierowców na drodze i wyciągają wobec nich odpowiednie konsekwencje.

Wymuszanie pierwszeństwa przejazdu jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych. W opisywanym przypadku rowerzysta ma bezwzględne pierwszeństwo, zaś kierowca pojazdu (hondy) powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście.

(fot. wideo nadesłane Robert)

50 komentarzy

 1. Kierowca ma obowiązek zachować szczególną ostrożność zbliżając się do przejścia pedalarza też to dotyczy

 2. Kierowca nabroił, zgadza się ale mam wrażenie ze rowerzysta też nie miał do końca czystego sumienia. Czy miał włączone jakiekolwiek świecidło na rowerze a które powinien mieć już zapalone o tej porze dnia ? Moim zdaniem nie miał bo hamując praktycznie na samochodzie nie widać by cokolwiek się na nim odbijało, wiec jak do cholery miał cie chłopie ktoś zobaczyć a wolno nie jechałeś. Druga sprawa to szanuj swoje życie , też jeżdżę i to sporo rowerem ale nigdy do głowy mi nie przyszło wjeżdżać tak jak ty na przejścia. Rowerzysta jest dosyć małym obiektem który do tego w miarę szybko się przemieszcza i wjeżdżając na przejście może kierowcę zaskoczyć, osobiście wolę zwolnić i przejechać widząc że też jestem widziany, gnaty całe i nikt do nikogo potem pretensji nie ma o ustąpienie pierwszeństwa.

 3. Skrzyżowanie takie jak każde inne, takie mamy na Czechowie przy Orfeuszu, czy Elsnera/Choiny, mnóstwo takich skrzyzowań jest, wszędzie tam samochód skręcający w prawo musi ustąpić pieszym i rowerom, którzy maja swoje zielone światło. A jaka róznica jest tutaj ? Ano taka, że tutaj ruch pieszych i rowerzystów jest sporadyczny i kierowcy jadą w prawo z pełną prędkością zapominając o popatrzeniu na ścieżkę i przejście. Rozwiązaniem jest zmniejszenie tego wjazdu do jednego pasa i zaostrzenie skrętu.
  Tak kierowcy !!! Czasy gdy byliście sami w ruchu drogowym już się bezpowrotnie skończyły. Jest coraz więcej rowerów, hulajnogi też wyrastają jak grzyby po deszczu. Nie chcesz stosować się do przepisów ? Nie umiesz ? To się nie nadajesz do kierowania pojazdem, oddaj prawko albo sami Ci je zabiorą. Dzisiaj rowerzysta nagrywa kamerą, a jutro wszechobecne kamery zawieszone nad skrzyżowaniami będą same rejestrować takie wykroczenia i przyjdzie Ci do domu taki filmik. Przyjdzie Ci trzy takie filmiki to jednocześnie wezwanie do oddania prawka, bo straciłeś uprawniania. Tak, tak, takie czasy przyjdą !!! Bardzo szybko, tak jak 10 lat temu nikomu się nie śniło, że kazdy będzie miał aparat i kamerę w kieszeni w swoim smartfonie.

  • Albo zmienią zapis i to rowerzysta będzie MUSIAŁ SIĘ ZATRZYMAĆ PRZED WJAZDEM NA ULICĘ,bo patrząc co robią rowerzyści w imię prawa to może jakiś w koncu mądry się tym zainteresuje. (Bo chyba tu o bezpieczeństwo wszystkich chodzi a nie zapełnianie SORu).

   • Za malutki jesteś na zmianę prawa, lepiej się zastosować do tego co jest.

    https://pl.wikipedia.org/wiki/Konwencja_wiede%C5%84ska_o_ruchu_drogowym

    „Ochrona rowerzystów
    Artykuł 16 ust. 2 Konwencji stanowi:

    Podczas wykonywania manewru zmiany kierunku ruchu kierujący – nie naruszając postanowień artykułu 21 niniejszej konwencji dotyczących pieszych – jest obowiązany przepuścić pojazdy jadące z przeciwnego kierunku na jezdni, którą zamierza opuścić, oraz rowery i motorowery jadące po drogach dla rowerów, przecinających jezdnię, na którą zamierza wjechać.
    W Polsce nowelizacją z dnia 1 kwietnia 2011 (Dz.U. z 2011 r. nr 92, poz. 530) dodano do ustawy – Prawo o ruchu drogowym art. 27 ust. 1a:

    Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić.
    Co dostosowało polskie prawo do przepisów Konwencji po niemal 10-letniej niezgodności wynikającej z usunięcia nowelizacją z dnia 6 września 2001 (Dz.U. z 2001 r. nr 129, poz. 1444) z ustawy – Prawo o ruchu drogowym art. 27 ust. 2:

    Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa rowerowi jadącemu po drodze (ścieżce) dla rowerów, przebiegającej przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.”

    • Prorok a Ty co z tych co wmówiono,że ślimak to ryba,bo unijna dyrektywa i etc.Zacznij jeździć autem i się zastanów.Czysty rozsądek i ostrożność wszystkich.Ale jak ktoś jedzie i myśli,że art.go później wyleczy to chyba ma klapki na oczach i zerowy poziom IQ.Takie prawo można zastosować w centrach zatłoczonych miast gdzie auta więcej stoją niż jadą lub przy nowej budowie dróg tylko należy dobrze to zaprojektować,a nie domalować coś i potem krzyk,bo ja mam prawo i art.x .Dać Ci przykład tego prawa?Koryznowa/Andersa.Stań przed rondem większym autem lub spójrz na autobus obok a w szczegòlności na tył.Domyśliłeś się?

  • To zobacz człowieku na warunki, robi się szarówka więc najgorsza pora na to by zostać nie zauważonym no ale jak ktoś patrzy na obowiązki to szybko przywita się z sorem albo grabarzem, zależy od farta 😀 Patrz na obowiązki i powodzenia życzę 😀

 4. Moda na konfidenctwo trwa w najlepsze

 5. Mieszkam przy Ducha i codziennie kilka razy wyjeżdżam z tego ronda wiem że trzeba bardzo uważać na rowerzystów bo wydaje im się że są królami świata i okolic ! Wypadają zza ekranów na pełnej pi..dzie bo mają z górki a rano przy zaparowanych ekranach wigilię nic nie widać z 2 strony to samo po zmroku w gustownym czarnym stroiku i czarnym rowerku bez światełka bo nie mają obowiązku zapierniczaja z kamerką ile fabryka dała… Ciężko jest ich zobaczyć kilka razy ostro hamowałem żeby nie trafić w Pana… Więc trochę mózgu trzeba mieć też jeżdżąc rowerem !!