Środa, 29 maja 202429/05/2024
690 680 960
690 680 960

W styczniu kierowcy zapłacili za mandaty komórkami i kartami płatniczymi 133 tys. złotych

Od stycznia tego roku, mandaty wystawione przez policjantów z drogówki, kierowcy mogą opłacać bezgotówkowo na miejscu wykroczenia, za pomocą telefonu lub karty płatniczej. Krajowa Izba Rozliczeniowa podsumowała wpływy z mandatów za pierwszy miesiąc 2018 roku.

Kierowcy od momentu wprowadzenia możliwości płatności kartą lub telefonem chętnie korzystają z tej możliwości. Tylko w styczniu policjanci przyjęli ponad 1,1 tys. płatności na kwotę przekraczającą 133 tys. zł.

Wyposażenie radiowozów w terminale do przyjmowania płatności kartami oraz BLIKIEM to drugi etap Programu upowszechniania płatności bezgotówkowych w jednostkach administracji publicznej, realizowanego przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii we współpracy z Krajową Izbą Rozliczeniową.

Policjanci w całym kraju w styczniu otrzymali 1 890 terminali POS. Obecnie kierowcy ukarani mandatem mają możliwość uregulowania płatności na miejscu zdarzenia, za pomocą karty płatniczej lub telefonu wyposażonego w aplikację BLIK.

– Popularyzacja obrotu bezgotówkowego jest jednym z priorytetów administracji państwowej. Proces ten powinien jednak przebiegać kompleksowo – tak w obszarze komercyjnym, jak i publicznym. Umożliwienie regulowania mandatów za wykroczenia drogowe kartą lub telefonem to oczekiwana zmiana na lepsze – tłumaczy Dariusz Marcjasz, wiceprezes Zarządu KIR. – Dla kierowców oznacza to znacznie większą wygodę i dużą oszczędność czasu dzięki uniknięciu zbędnych formalności – przewiduje.

Nadal kierowcy mogą płacić za mandaty bezgotówkowo przelewem lub wpłatą gotówkową. Obcokrajowcy nadal są zobligowani do regulowania mandatu na miejscu wykroczenia w złotówkach, jednak teraz, oprócz formy gotówkowej, mają również do wyboru płatność kartą płatniczą.

2018-03-03 20:02:50
(fot. pixabay.com)

12 komentarzy

 1. Inwestycja się zwraca.

 2. Tak szybko
  Za płatność kartą powinno być 10% zniżki za express 😉

 3. Każdy mandat boli, wiem bo sam zapłaciłem ich w życiu sporo, jednak nie znalazł się jak dotąd żaden mądry co wymyślił by coś lepszego do zdyscyplinowania ludzi żeby przestrzegali ogólnie przyjętych zasad. A bez przestrzegania pewnych sztywnych ram niestety na dłuższą metę nie utrzyma się żadna społeczność bo zawsze wśród ludzi pełno jest idiotów co wszystko i wszystkich chcieliby nagiąć tylko i wyłącznie do siebie. Tak więc wszyscy którzy psioczą na mandaty ot tak dla samego pieprzenia nie pozostaje powiedzieć jedynie tyle żeby przestali bredzić bo nie wiedzą co mówią. Trzeba tak żyć żeby ich po prostu unikać, a więc np. niekoniecznie przestrzegać skrupulatnie przepisów co do joty, ale czasem i krew wypić nie robiąc dziury.

  • Myślę, że nie tyle boli sam mandat, co często za co się go dostaje. Przykładowo jadąc ostatnio w trasie zatrzymałem się w sklepie w niewielkiej miejscowości. Odjeżdżając nie włączyłem świateł i traf chciał, że z 500 metrów dalej stał patrol. Owszem, mój błąd, że w okolicy godziny 11 nie włączyłem świateł, ale mogło się skończyć zwróceniem uwagi, by dla bezpieczeństwa wszystkich włączyć oświetlenie, jednak lepiej wywalić z miejsca mandat karny kredytowany. Czasami odnosi się wrażenie, że służba w policji, to już nie jest… służba, a przynajmniej nie społeczeństwu.

 4. Przyjmując średnio 300 zł jeden mandat i godzinę na jego opłacenie, daje nam to 433 zaoszczędzonych godzin. Jest to 55 dni ośmiogodzinnej pracy!

 5. Inwigilacja sie nasila.

 6. Ale news.niby czemu ma sluzyc

 7. Hej mam pytanie czy ktos placil za odholowanie auta? Ja zaplacilem idiotom 515 zl z ulicy szopena na stefczyka. Sluszalem ze ta oplata jest najwyzsza w polsce i mozna sie jakos odwolac.wie ktos cos o tym? Ps tfuu strazy miejskiej

  • Powinni wysłać koleją do Szczecina i obciążyć kosztami wysyłki egoisto. Żydziłeś na parking i jeszcze dalej próbujesz? Może cię to czegoś nauczy. Przez kieszeń do rozumu. Odwołać się możesz do Żuka ino legitymację PO musisz pokazać. Dobrze widziane zdjęcia z uczestnictwa w spędach KOD i innych totalniaków. A jak masz fotę z Żukiem przed sądem ze świecą w garści to jeszcze odszkodowanie wywalczysz.

 8. Jak mi parę lat temu w mazowieckim mandat za prędkość wlepili, to im po 50 zl. miesięcznie wysyłałem.

 9. Ludzie nie najrecajcie policji statystyk. Postarajmy sie jezdzic tak zeby nie trzeba bylo placic mandatow

Wiadomości z info112