Środa, 22 maja 202422/05/2024
690 680 960
690 680 960

Śmigłowiec zostanie zabrany z wjazdu do Świdnika. Na swoje miejsce wróci po remoncie

Stojący od ponad 40 lat na wjeździe do Świdnika śmigłowiec niebawem zniknie z cokołu. Maszyna musi przejść bowiem remont, aby przez kolejne lata mogła stanowić wizytówkę miasta.

Zlokalizowany przy rondzie u zbiegu al. Lotników Polskich i ul. Racławickiej w Świdniku śmigłowiec od lat stanowi wizytówkę miasta i stał się już charakterystycznym punktem Świdnika. Niebawem jednak maszyna zostanie zabrana z cokołu, po czym trafi w miejsce, gdzie została wyprodukowana, czyli do pobliskich zakładów PZL Świdnik. Tam przejdzie gruntowny remont. W międzyczasie miasto zajmie się wymianą cokołu. Po odnowieniu śmigłowiec wróci na swoje miejsce.

Śmigłowiec SM-1 jest własnością PZL-Świdnik. Został ustawiony w tym miejscu w 1979 roku z okazji 25-lecia nadania Świdnikowi praw miejskich. Maszyna ta jednocześnie upamiętnia pierwszy śmigłowiec, jaki był produkowany w tym mieście. Śmigłowiec powstawał na licencji radzieckiej, była to polska wersja maszyny MI-1.

Początkowo maszyny montowano z części dostarczonych z ZSRR. Od roku 1957 śmigłowce produkowano już od podstaw w WSK Świdnik. W Świdniku opracowano również kilka wariantów specjalistycznych tej maszyny, m.in. wersję dźwigową, sanitarną czy też szkolną, jak również skonstruowano ich zmodernizowane wersje. Produkcja SM-1 w Świdniku zakończyła się w 1965 roku. W sumie linię montażową opuściło blisko 1,6 tys. tych maszyn.

(fot. Piotr Wikipedia)

10 komentarzy

 1. Ozdoby na rondzie to mnie mało obchodzą. Za to obowiązująca od jakiegoś już czasu organizacja ruchu, tj. tylko z 1 pasem do jazdy na wprost to bardzo dobre posunięcie.
  Ruch został skutecznie uspokojony tanim i niedokuczliwym sposobem.

  • „uspokojony ruch” czyli nie było nigdy korków w Swidniku i już są…
   Czary mary… inżynierowie z Rafaello 2 lata pracowali nad tym pomysłem…
   bo kilka ameb drogowych nie wiedziało jak się zachować na rondzie…

 2. rolnik co nieznalazł żony

  Największe zlecenie tego roku na zakładzie ?

  • Ten śmigłowiec to symbol świetności komunistycznego zakładu…
   czy to aby nie podlega pod „ustawę” o zakazie promowania symboli totalitaryzmu…?

 3. Niedawno go remontowali, ale to już chyba tradycja.

 4. Bo już dawno na tym cokole powinien stać hamburger.

 5. Już makietki wszyscy dostali.I obiecywali..A tu z pracy NIC.

 6. Widocznie na otarcie łez dadzą śmigłowiec do remontu 😀

 7. A co nie odpala?