Poniedziałek, 04 marca 202404/03/2024
690 680 960
690 680 960

Służby postawione w stan gotowości. Po odnalezieniu bomby szykuje się ewakuacja 14 tys. mieszkańców

Na czas usuwania niewybuchu przez saperów, jutro od godz. 11.30 nastąpi całkowite zamknięcie dla ruchu części Lublina. Komunikacja miejska zostanie skierowana na objazdy. Według zapowiedzi Dowódcy Patrolu Saperskiego działania powinny potrwać ok. 2 godzin.

Bomba, na jaką natrafiono dziś po południu na placu budowy firmy MAK-DOM przy ul. Wrońskiej w Lublinie, ma ok. 250 kg. To wszystko sprawia, że istnieje bardzo duże zagrożenie dla okolicznych mieszkańców. Dlatego też na czas podejmowania niewybuchu przez saperów zarządzona zostanie ewakuacja okolicznych mieszkańców. Obejmie ona znaczną część osiedla.

Na podstawie danych z ewidencji ludności swoje domy i mieszkania będzie musiało opuścić blisko 14 tys. osób. Akcja rozpocznie się w piątek o godz. 7.00 i potrwa do godz. 11.00. Do tego czasu mieszkańcy muszą opuścić swoje mieszkania.

– Niezwłocznie po otrzymaniu informacji o znalezieniu niewybuchu zwołaliśmy miejski sztab kryzysowy. Wszystkie nasze jednostki są w gotowości i ściśle współpracują z Policją i Wojskiem oraz Strażą Pożarną, czyli służbami odpowiedzialnymi za cały proces związany z zabezpieczeniem i unieszkodliwieniem pocisku. Zapewniam, że wszyscy potrzebujący otrzymają ze strony miasta pomoc i bezpieczne schronienie. Funkcjonariusze Policji, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej jeszcze dzisiaj rozpoczną akcję informacyjną wśród mieszkańców, odwiedzając mieszkania i domy – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Miejsca zbiórki wyznaczono w trzech lokalizacjach: parking przy Hali im. Z. Niedzieli przy Al. Zygmuntowskich, przystanek autobusowy przy dawnym sklepie Domix na ul. Łęczyńskiej oraz przystanek komunikacji miejskiej przy targu przy ul. Krańcowej. Z tych miejsc autobusy komunikacji miejskiej oznaczone napisem EWAKUACJA przewiozą mieszkańców do miejsca docelowej zbiórki na stadionie Arena Lublin. Istnieje możliwość zabrania ze sobą zwierząt domowych. Przedszkola w rejonie ewakuacji, pełniące wakacyjny dyżur, będą jutro zamknięte. Parking przy stadionie Arena Lublin będzie również bezpłatnie dostępny dla osób, które mogą samodzielnie się przemieszczać.

Za zabezpieczenie terenu, na którym znajduje się niewybuch odpowiada Policja, zaś za przeprowadzenie akcji ewakuacji mieszkańców Miasto, na podstawie decyzji Dowódcy Patrolu Saperskiego. W związku z tym, że niewybuch znaleziono w rejonie ul. Wrońskiej, to ewakuacja dotyczy mieszkańców i mieszkanek okolicznych ulic. Granicę strefy ewakuacji wyznaczają ulice oraz rzeki: od zachodu rzeki Bystrzyca i Czerniejówka do ul. Pawiej, od południa ul. Pawia i Długa, od wschodu ul. Krańcowa, Witosa i ul. Krzemionki oraz Przyjaźni do rzeki Bystrzycy. Strefę ewakuacji przedstawia załącznik graficzny.

Miejsce tymczasowego pobytu mieszkańców i mieszkanek zapewniono na stadionie Arena Lublin. Dla osób z niepełnosprawnościami oraz wymagających opieki pielęgniarskiej i lekarskiej przygotowane są miejsca w Domu Pomocy Społecznej Kalina (ul. Kalinowszczyzna 84) oraz Betania (al. Kraśnicka 223). Z kolei osoby leżące będą transportowane do sali gimnastycznej VI LO przy ul. Mickiewicza 36. W tych miejscach będzie również zapewniona pomoc psychologiczna. Można ją również uzyskać dzwoniąc pod całodobowy numer telefonu Centrum Interwencji Kryzysowej: 733 588 600. Transport do miejsc tymczasowego pobytu zapewnią pojazdy MPK Lublin, Straży Miejskiej oraz pojazdy medyczne. W strefie ewakuacji komunikacja miejska będzie kursować bez zmian do godz. 11.00 i będzie bezpłatna.

Dzisiaj w godzinach wieczornych Policja, Straż Pożarna i Straż Miejska będzie informować bezpośrednio mieszkańców o konieczności przeprowadzenia ewakuacji. Przed opuszczeniem mieszkania należy: zamknąć zawór gazu i odciąć dopływ wody, wyłączyć dopływ prądu, pozamykać okna i drzwi, zabrać ze sobą dokumenty tożsamości oraz niezbędne leki.

Jak zapewniają władze miasta, sytuacja jest pod pełną kontrolą. Urzędnicy apelują również o zachowanie spokoju i stosowanie się do poleceń służb koordynujących ewakuację.

Dla mieszkańców uruchomiono całodobowy specjalny numer informacyjny: 81 466 17 13 oraz jutro (piątek) od 7.30 informacji będzie udzielała miejska infolinia: 81 466 10 00. Można również dzwonić pod numerem Straży Miejskiej: 986 lub 81 466 50 20.

Służby postawione w stan gotowości. Po odnalezieniu bomby szykuje się ewakuacja 14 tys. mieszkańców

Służby postawione w stan gotowości. Po odnalezieniu bomby szykuje się ewakuacja 14 tys. mieszkańców

Służby postawione w stan gotowości. Po odnalezieniu bomby szykuje się ewakuacja 14 tys. mieszkańców

Służby postawione w stan gotowości. Po odnalezieniu bomby szykuje się ewakuacja 14 tys. mieszkańców

62 komentarze

  1. Takie czasy, że będzie jak znalazł 😉

  2. Rachunek za całą operację ewakuowania mieszkańców i usuwania niewybuchu powinien zostać przesłany na adres Bundestagu lub prosto do kanclerza.

  3. Nie no poprostu nie wierzę Ukrainie dali mieszkania a teraz naszych wysyłają na jakiś parking na czas ewakuacji to jest paranoja

  4. Mam nadzieję że ryży pokryje wszystkie koszty.

  5. To na pewno były wagnery, które przyleciały śmigłowcami, by ładunek w Lublinie podłożyć. Uciekajcie i się chowajcie!!!! Szybko!!!!

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo