Sobota, 18 maja 202418/05/2024
690 680 960
690 680 960

Sinice w Zalewie Kraśnickim. Sanepid postanowił zamknąć kąpielisko

Pierwsze w naszym regionie kąpielisko zostało zamknięte przez Sanepid. Powodem jest zakwit sinic. Na razie w Zalewie Kraśnickim wprowadzono zakaz kąpieli. Sytuacja ma być na bieżąco monitorowana i jeżeli jakość wody się poprawi, kąpielisko zostanie znów udostępnione mieszkańcom.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kraśniku podjął decyzję o tymczasowym zakazie kąpieli w kąpielisku nad Zalewem Kraśnickim. Powodem są sinice, które pojawiły się w wodzie w nadmiernych ilościach. Jak wyjaśnia kraśnicki Sanepid, we wtorek, w oparciu o wizualną ocenę wody stwierdzono, że wystąpił nadmierny zakwit sinic. Dlatego też postanowiono na razie zakazać kąpieli w tym miejscu.

Jednocześnie Urząd Miasta w Kraśniku zapewnia, że zarządca Zalewu, czyli Kraśnickie Przedsiębiorstwo Mieszkaniowe, zostało zobowiązane do ustalenia przyczyny zakwitu sinic. Organizator kąpieliska ma też podjąć działania prowadzących do poprawy jakości wody w zbiorniku. Kąpielisko nad Zalewem Kraśnickim czynne jest od 12 czerwca 2020 r. Wcześniejsze kontrole sanepidu nie wykazały nic niepokojącego. Ostatnia odbyła się w środę 8 lipca. Wtedy również badania próbek wody wykazały, że woda spełnia wszystkie normy.

Zakwit sinic charakteryzuje się zmianą zabarwienia wody. Jeżeli sinic jest bardzo dużo, może też pojawić się tzw. „kożuch”. Choć wiele osób sądzi, że są to glony, tak naprawdę sinice to bakterie. Zakwity sinic nie tylko obniżają walory estetyczne kąpielisk, zagrożeniem może być kontakt człowieka z wodą, jej wypicie, ale też wdychanie, podczas kąpieli – powietrza z toksynami. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów np. trudności z oddychaniem czy wysypki, należy skontaktować się z lekarzem.

(fot. lublin112/zdjęcie ilustracyjne)

2 komentarze

  1. Srajace ptaki, wiecznie nawaleni wędkarze zanecajacy ryby, słabe natlenienie 1 areator itp itd tdi

  2. Sinice, jedyna rzecz, jaka się w Kraśniku udaje…