Sobota, 25 maja 202425/05/2024
690 680 960
690 680 960

Kolejne martwe kaczki w parku w centrum miasta. Przyczyną ma być ich dokarmianie pieczywem

Podobnie jak w ubiegłym roku, w stawie w Parku Miejskim w Zamościu zaczęły padać kaczki. Na razie znaleziono kilka martwych ptaków. Badania wody znów nie wykazały nic niepokojącego. Wszystko wskazuje na to, że kaczki zatruły się wrzucanym do wody pieczywem.

W ostatnim czasie w stawie w Parku Miejskim w Zamościu po raz kolejny zauważono kilka martwych kaczek. Ptaki od razu zostały wyłowione, zaś Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Zamość zlecił Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej przeprowadzenie laboratoryjnych badań wody. Chodziło o jak najszybsze ustalenie, czy woda nie została np. czymś zatruta. Jednak w pobranych próbkach nie wykryto niczego niepokojącego. Jak zapewniają urzędnicy, woda jest czysta i nie zagraża ptactwu.

Wstępnie uznano, że kaczki padły na skutek niewłaściwego dokarmiania. Jak wyjaśnia Marta Lackorzyńska- Szerafin z zamojskiego magistratu, nie wolno ich karmić pieczywem czy innymi produktami spożywczymi. To wywołuje bowiem poważne schorzenia, może też spowodować śmierć. Zwłaszcza, że podobna sytuacja wystąpiła w ubiegłym roku. Wtedy to znaleziono aż dwadzieścia martwych ptaków. Początkowo podejrzewano, że kaczki padły w wyniku wirusa ptasiej grypy. Jednak po przebadaniu wody i szczątków kaczek okazało się, że nie było żadnego skażenia wody ani ptasich chorób.

– Możemy tylko apelować do spacerowiczów i prosić o powstrzymanie się od dokarmiania kaczek pieczywem czy resztkami jedzenia, ponieważ najpewniej właśnie to je zabija. Jeśli ktoś nie chce kupować karmy w urządzeniach, może nabyć ją w sklepie zoologicznym- mówi dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Zamość Jarosław Miechowiecki.

Miasto w ubiegłym roku ustawiło w Parku Miejskim automaty z karmą dla ptactwa wodnego. Znajdują się one w sąsiedztwie kładek przy stawie. Jeżeli ktoś już chce koniecznie dokarmiać ptactwo wodne, za symboliczną złotówkę otrzyma porcję pożywienia, które jest odpowiednie dla pływających po stawie kaczek. W skład karmy wchodzi granulat i ziarna zbóż, które pochodzą z wytwórni pasz posiadającej certyfikaty jakości, współpracującej z ogrodami zoologicznymi.

(fot. UM Zamość)

8 komentarzy

  1. Dlatego właśnie nie uświadamiam starszych ludzi dokarmiających gołębie pieczywem 🙂 Bo nie cierpię gołębi ! Myślą że im pomagają a tak na prawdę trują i niech tak pozostanie xD

    • Ptaki nie trawią przetworzonego glutenu ! Ziarno im służy jak najbardziej ale czerstwy chlebek już zakleja kiszki. Więc, Apel karmmy gołąbki chlebkiem będziemy mieć czyste parapety

  2. Gwno prawda, chyba że pieczywo faszerowane.

  3. Ta jedna kaczka chleb żre i niestety nic jej nie jest.?