Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Rząd wycofuje podwyżkę cen biletów kolejowych. PKP ma poszukać oszczędności, dostanie też dodatkowe środki

Ceny biletów kolejowych mają wrócić do poziomu z 2022 roku. Zapowiedział to dziś premier Mateusz Morawiecki. Trwają już rozmowy z przewoźnikiem w tej sprawie.

W piątek premier Mateusz Morawiecki zapowiedział obniżkę cen biletów kolejowych. Chodzi o przejazdy pociągami PKP Intercity, które znacznie zdrożały. Jak tłumaczył w ubiegłym miesiącu przewoźnik, jest to „aktualizacja cennika, która ma na celu dostosowanie cen biletów do sytuacji na rynku„. Spowodowała ona, że przejazdy pociągami kategorii Express Intercity Premium, czyli na trasach obsługiwanych przez składy Pendolino za bilet zapłacić trzeba średnio 17,8 proc. więcej, w przypadku pociągów kategorii EIC, czyli Express Intercity, jest to 17,4 proc. natomiast bilety na składy TLK oraz IC są droższe o 11,8 proc. Przy czym są to średnie podwyżki, a więc na niektórych trasach bilety zdrożały znacznie więcej.

Podwyżka mocno zbulwersowała pasażerów, którzy wskazywali, że różnice w cenach biletów są znaczące. Wskazywano, że w przypadku wyjazdów rodzinnych taniej jest pojechać własnym autem niż pociągiem. Sytuację postanowiła wykorzystać nawet jedna z linii lotniczych, która ogłosiła, iż taniej jest polecieć samolotem niż podróżować pociągiem. Przy okazji znacznie oszczędzając czas.

Od kilku dni pojawiały się nieoficjalne informacje, że rząd będzie starał się rozwiązać ten problem. Po prostu o podwyżkach zrobiło się w kraju tak głośno, że nie jest to korzystne wizerunkowo dla partii rządzącej. I tak też się stało. Jak wskazywał dziś premier, ceny biletów kolejowych wrócą do poziomu z 2022 roku. Ma to nastąpić najpóźniej od 1 marca. Jednocześnie PKP Intercity ma otrzymać dodatkowe środki z budżetu państwa. Jednak to nie wszystko.

-W spółce zostanie dokonany przegląd kosztów, co powinno doprowadzić do znalezienia oszczędności. Wszystko po to, aby PKP mogło wypracować jak największe oszczędności. To w połączeniu z zastrzykiem z budżetu powinno przełożyć się na znaczące obniżki cen biletów. Chcę, żeby te obniżki były co najmniej do takiego poziomu, jaki był w 2022 roku – mówił Mateusz Morawiecki.

Premier zaznaczył, iż władza musi interweniować w kryzysie, zaś PKP musi brać pod uwagę nie tylko kwestie biznesowe, ale także społeczne. Dlatego też ściśle w tej sprawie współpracuje z wicepremierem i ministrem aktywów państwowych Jackiem Sasinem a także ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem. Oczywiście w wypowiedzi szefa rządu nie mogło zabraknąć nawiązania do opozycji. Podkreślił, że rząd Prawa i Sprawiedliwości w przeciwieństwie do rządu Platformy Obywatelskiej nie chowa głowę w piasek i aby udawać, że problemu nie ma.

(fot. lublin112)

18 komentarzy

 1. „Premier zaznaczył, iż władza musi interweniować w kryzysie” – czyli dofinansować podróż pasażerom pociągów z pieniędzy wszystkich podatników. Nie wspominając o zawyżaniu cen paliw, prądu i gazu przez kontrolowane państwowo spółki, wykańczając całe spektrum prywatnych firm.
  Ten rząd coraz śmielej mówi o jednym, podczas gdy robi drugie… Tak jak walka z inflacją przez większe rozdawnictwo programów socjalnych.
  To chyba jasne, że premierowi zależy bardziej na zwrocie z obligacji indeksowanych inflacją, niż na kondycji państwa!

  • A może jest jeszcze innym powód.
   Myślisz, że taka interwencja byłaby gdyby nie zbliżające się wybory? 🙂

   • dokładnie, obecny rząd poprzez politykę ślepego rozdawnictwa doprowadza wszystko do ruiny!!! promowanie patologii i nieodpowiedzialności, powstałe długi będą spłacały dwa pokolenia, tfu

  • x włącz rozum o ile go posiadasz i wyłącz TVN. Tusk z resztą obiecują nam za rok o tej porze chleb po 30 zł i prąd droższy o 700 %. To obiecują na każdym spotkaniu z nami. Osobiście go pytałem o to i PPOtwierdził.

   • Wyłączyłem tvn 10 lat temu, tak samo jak tvp, polsat i wszystkie inne stacje.
    Skoro już zaspokoiłeś ciekawość odnośnie posiadania przeze mnie telewizora, to teraz pokaż, gdzie się mylę!
    Jak na przeciwnika tvnu, dużo chodzisz na spotkania z Tuskiem…

    • Frajer pompka

     • w pełni się zgadzam z X, obecna partia wspiera tylko PATOLOGIĘ, a gdzie normalnie pracujący ludzie??? jakoś nie ma wspomagania młodych ludzi, studentów tylko patologię posiadająca wiele dzieci i zasiłki; PIS rządzi już ile ? 8 lat? mam dwoje dzieci, jedno 3 lata temu, a drugie dwa lata temu osiągnęło pełnoletność, tylko na młodsze była „zapomoga”, 500+, gdzie ta szumna pomoc ????? młodych nie stać obecnie na własne mieszkania, wspierani są tylko „posiadacze” mnogiego potomstwa….a co z ludźmi, którzy po prostu nie mogą mieć dzieci i pracują tylko po to aby przeżyć od wypłaty do wypłaty bo pomoc mają tylko „posiadacze ” dzieci i patologia????

 2. Niech zwolnią wszystkich a zostawią sam zarząd,wtedy będzie oszczędniej.

 3. Stworzyć problem,by póżniej w świetle kamer go rozwiązać pokazując jaki rząd dobry.

 4. Taka to metoda tu odjac tam dodać a lud się cieszy

 5. Najpierw na maxa a w górę żeby było z czego opuścić. To tak jak
  z,, obniżkami” na black friday w wydaniu polskim albo w kawale z rabinem i kozie

 6. Jak za tow Wiesława.

 7. Jak to jest…
  TLK Lublin- Świdnik
  11.2022 3,50 zł
  12.2022 4.00 zł
  01.2023 nagle 7,60 zł
  Koniec stycznia znów 4.00 zł
  O co chodzi tu?

 8. Gdzie jest paliwo po 10 zł gdzie jest cukier po 20 zł gdzie jest chleb po 30 zł tak miało być od stycznia czyżby ryży szwab znów oszukał.

Z kraju