Wtorek, 21 maja 202421/05/2024
690 680 960
690 680 960

Ruszyli na poszukiwania kobiety z dzieckiem, udzielali też pomocy. MDP Łuszczów zdobywa kolejne umiejętności (zdjęcia)

Członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP Łuszczów uczyli się dziś działań realizowanych podczas akcji poszukiwawczych. Wszystko pod bacznym okiem starszych kolegów oraz władz gminy.

W sobotę, wiele osób zwróciło uwagę na działania służb ratunkowych, które miały miejsce w dolinie Bystrzycy między Łuszczowem Pierwszym a Cherlężem. Brali w nich udział strażacy, ratownicy medyczni oraz policjanci. Tym razem na szczęście były to ćwiczenia, jednak zorganizowane z bardzo dużym realizmem.

Jak podkreślają organizatorzy, podstawowym celem było szkolenie członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej funkcjonującej przy jednostce OSP Łuszczów. Młodzi druhowie w ten sposób mają szansę na poznanie sposobów prowadzenia prawdziwych działań ratunkowych. Jest to dla nich lekcja, która przyniesie wymierne wyniki za kilka lat, kiedy będą już mogli wyjeżdżać z innymi strażakami do akcji.

W tym przypadku uczestników ćwiczeń nie oszczędzano. Jak wskazują ich opiekunowie oraz organizatorzy działań, bardzo często akcje poszukiwawcze zaginionych osób odbywają się właśnie w trudnych i niedostępnych terenach, gdzie nie da się dojechać autem. Dlatego też dolina Bystrzycy idealnie odzwierciedla warunki prawdziwych poszukiwań.

Założenie było takie, iż policja została zaalarmowana o zaginięciu 25-letniej kobiety z 0,5 rocznym dzieckiem. W trakcie czynności funkcjonariusze ustalili, że zaginiona była w jednym z okolicznych sklepów. Pracownica wskazała kierunek, w którym ta się udała.

Do przeszukania był bardzo duży obszar w promieniu kilku kilometrów. W wielu miejscach to teren podmokły, pełen zarośli, poprzecinany rowami melioracyjnymi. Pomimo tego członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej spisali się doskonale. Natrafili na szereg śladów oraz przedmiotów należących do zaginionych, a ostatecznie odnaleźli dziecko a niebawem też kobietę.

To nie był jednak koniec zadania. Musieli również ocenić stan odnalezionych osób. Dziecko było jedynie wychłodzone, lecz u kobiety w pewnym momencie ustały czynności życiowe. Po przekazaniu przez ratowników medycznych niezbędnych wskazówek, pod ich czujnym okiem przeprowadzili resuscytację krążeniowo-oddechową a następnie dostarczyli kobietę do najbliższej drogi, gdzie czekała karetka.

Dzięki tego typu działaniom, okoliczna młodzież spędza aktywnie czas, w gronie koleżanek i kolegów, jednocześnie zdobywając nowe doświadczenia. Organizowane są też rajdy rowerowe, ostatnio młodzi druhowie byli na łyżwach angażują się również w pomoc lokalnej społeczności.

Przygotowania do utworzenia Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej przy OSP Łuszczów ruszyły w 2022 roku. Ogłoszony wówczas nabór cieszył się sporym zainteresowaniem. Z roku na rok dołączają kolejne osoby zainteresowane założeniem strażackiego munduru.

Jeden komentarz

  1. Ludzie otworzą oczy

    Jednak są ludzie co potrafią zmobilizować dzieci by porzuciły na bok smartfony, komputery na rzecz kontaktów z rówieśnikami i robieniu pożytecznych rzeczy dla innych. Wielkie serducho dla opiekunów i pomysłodawców takich zajęć.

Dodaj komentarz