Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Przysięga terytorialsów w Lublinie na zakończenie ferii (zdjęcia)

W sobotę, 10 lutego br. na placu apelowym na terenie jednostki wojskowej na Majdanku w Lublinie, 92 ochotników wypowiedziało słowa roty przysięgi wojskowej i zasiliło szeregi 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. Przysięga jest zwieńczeniem 16-dniowego szkolenia podstawowego w ramach projektu „Ferie z WOT”.

Tegoroczny projekt „Ferie z WOT”, jak co roku cieszył się dużym zainteresowaniem na Lubelszczyźnie. Przyciągnął nie tylko uczniów, studentów i nauczycieli, ale również tych, którzy chcieli wykorzystać zimowe ferie na pozyskanie nowych umiejętności i zostanie żołnierzem Wojska Polskiego. Wymagające szkolenie, zmienne warunki pogodowe i trudy związane ze zmianą swoich dotychczasowych przyzwyczajeń odchodzą w niepamięć, kiedy Terytorialsi stają do przysięgi wojskowej.

Sobotnia uroczystość była pierwszą w 2024 roku przysięgą lubelskich Terytorialsów. Złożyło ją 92 nowych żołnierzy – ochotników. Podczas ceremonii 9 żołnierzy zostało wyróżnionych listem gratulacyjnym za osiągnięcie bardzo dobrych wyników podczas szkolenia podstawowego. Listy gratulacyjne wręczył dowódca 2 LBOT płk Zbigniew Krzyszczuk. Wyróżnieni to mieszkańcy powiatów – biłgorajskiego, kraśnickiego, lubelskiego, łęczyńskiego, puławskiego i zamojskiego.

Wśród składających przysięgę aż 56% to studenci oraz pełnoletni uczniowie, którzy postanowili wykorzystać czas wolny od nauki, aby zapoznać się z podstawami wojskowości i zdobyć nowe umiejętności. Wśród nowych Terytorialsów są również osoby, które na co dzień wykonują różne zawody, m.in. nauczyciele, doradca handlowy, stolarz, elektryk, kierowca, ratownik medyczny, psycholog, ślusarz, fizjoterapeuta. Wstąpili w szeregi 2 LBOT z wielu powodów. Jedni zachęceni przez znajomych, którzy już służą w formacji inni, bo wierzą w misję WOT i chcą służyć swoim małym Ojczyznom. Część traktuje szkolenie jako okazję by sprawdzić swoje siły i możliwości psychofizyczne. Dużą grupę stanowią pasjonaci wojska, którzy planują związać swoją przyszłość zawodową z mundurem.

Nowi żołnierze 2 LBOT już za miesiąc rozpoczną szkolenia rotacyjne w pododdziałach, które zlokalizowane są w pobliżu ich miejsc zamieszkania.

Cały czas trwa rekrutacja

Proces rekrutacji w szeregi 2 Lubelskiej Brygady OT jest ciągły i nadal można składać wnioski o powołanie do służby. Mieszkańcy naszego regionu, którzy nigdy nie byli w wojsku, a są zainteresowani pełnieniem terytorialnej służby wojskowej mogą zgłaszać się na szkolenia podstawowe w następujących terminach: 8-23.03, 10-25.05, 5-20.07, 13-28.09, 15-30.11, 14-15.12. Żołnierze rezerwy z kolei mają do wyboru w tym roku jeszcze 4 terminy szkoleń wyrównawczych: 10-17.05, 5-12.07, 13-20.09, 15-22.11.

(Źródło: WOT)

14 komentarzy

 1. Ogromne gratulacje !!!!

 2. Ludzie – Nie macie pojęcia na co się piszecie ! Żołnierzem w 15 dni nikt nie zostaje. Po 2 latach ( dwóch latach) w wojsku nie opanujesz podstawowych koniecznych umiejętności !

  • Pułkownik, pełne szkolenie w obronie terytorialnej trwa 3 lata.
   Dowiedz się dokładnie jak to wygląda i potem komentuj

 3. gratulacje teraz będziecie mieli ćwiczenia co chwile :p

 4. Ale ludzie są niedowartosciowani. Każdy chce być kimś, coś zrobić, żeby zaimponować komuś. Przykre. Najgorsze jest to, że niedługo ta przygoda zamieni się codzienność, dla niektórych, krótka. I tu nie będzie tak, jak w grze, że masz trzy życia. Ojciec z matką dostaną poloneza, a dziecko rencine 800 zł do póki będzie się uczyło

  • Tak, w zamian za wolny kraj, w którym moje dziecko będzie mogło się uczyć języka polskiego oddam życie. Szkoda, że tego nie rozumiesz. Dobrze, że we własnej opinii czujesz się wartościowym człowiekiem, dla mnie nie reprezentujesz nic. Śmiem twierdzić, że w czasie mobilizacji może się okazać, że będę musiał z Tobą w tym okopie walczyć, jeśli nie zdążysz / nie dasz rady uciec za granicę, i to dopiero jest straszna perspektywa. Ty będziesz miał tydzień na przyuczenie. Łotysze odwieszają obowiązkową służbę zasadniczą, myślisz, że bez przyczyny? Lepiej umieć chociaż podstawy niż zgrywać twardziela teoretyka przed monitorem.

   • Młody i głupi. W dzisiejszych czasach chodzi o wytłuczenie hurtem ludności z terenów ktore chce się zająć. Do tego służy współczesna broń. Nawet nie powalczysz w tym okopie, pięknoduchu, bo szybko zmienisz się w nawóz. Ale wcześniej poćwiczyć sobie można dla rozrywki.

 5. Przepis na na myslenie

  Janek, mam nadzieję, że ci płacą za takie komentarze. Jeżeli nie, to straciłem nadzieję, że tu kiedykolwiek będzie dobrze. Masz tak przesiąknięty mózg propagandą, że nie ma już miejsca w nim na logikę i trzeźwe postrzeganie rzeczywistości. Mniej tv, mniej browara, więcej Książek, zwłaszcza tych historyczny, ale nie tych, co w szkole każą czytać. Więcej soków i orzechów, cofa złogi cholesterolu w tętnicach, poprawia przepływ krwi, dzięki temu jest bardziej natleniona, lepiej się myśli. Orzechy, ujedrniają mózg, robi się bardziej zwarty, nie jak galareta od tv i browara. Polecam skorzystać , może przejrzysz na oczy. A jak nie, to idź, machaj szabelką w imię oligarchów, koncernów. Ja sobie pojadę do ciepłych krajów, będę sobie z rodzinką moczył nóżki w lazurowej wodzie, popijał sobie likierek kokosowy i tak będę trzymał za ciebie kciuki i tak będę sobie moczył te nóżki

 6. Wielkie brawa dla terytorialsów.

 7. Czytam że tu niektórych fantazja rodem z dostępnych filmów w nietyfliskie ponosi. Zapraszam na linię frontu na jeden dzień do Ukrainy a sam poznasz prawdę pola walki.

 8. Harcerze nie żołnierze to taka mała dygresja.

 9. No i fajnie, ktoś musi walczyć jak ja wyjadę.

Dodaj komentarz

Z kraju