Niedziela, 10 listopada 202410/11/2024
690 680 960
690 680 960

Rozbicie zorganizowanych grup cyberprzestępczych. Ponad 26 zatrzymanych (wideo, zdjęcia)

Funkcjonariusze CBZC z Białegostoku, działając pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Łomży, rozbili dwie zorganizowane grupy przestępcze zajmujące się cyberoszustwami na terenie Polski. Jedna z grup udostępniała infrastrukturę informatyczną umożliwiającą oszustwa związane z fałszywymi ogłoszeniami sprzedaży, a druga specjalizowała się w wyłudzaniu pieniędzy poprzez wiadomości podszywające się pod członków rodziny. Zatrzymano 26 osób, którym postawiono 224 zarzuty karne.

Białostoccy funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) we współpracy z Prokuraturą Okręgową w Łomży rozbili dwie zorganizowane grupy przestępcze działające w Polsce. Pierwsza grupa zajmowała się udostępnianiem infrastruktury informatycznej dla cyberprzestępców, którzy dokonywali oszustw, wykorzystując fałszywe ogłoszenia sprzedaży elektroniki. Druga grupa oszukiwała ofiary, wysyłając wiadomości SMS, w których podawano się za członków rodziny i proszono o pilną zapłatę zaległych rachunków. W wyniku intensywnych działań służb, zatrzymano łącznie 26 osób, w tym liderów grup odpowiedzialnych za pranie pieniędzy i organizację cyberprzestępczej działalności.

Cyberprzestępcy wykorzystywali zaawansowaną infrastrukturę

Jedna z rozbitych grup specjalizowała się w oszustwach opartych na fałszywych ogłoszeniach sprzedaży, głównie elektroniki, takiej jak telefony komórkowe i sprzęt elektroniczny. Cyberprzestępcy tworzyli atrakcyjne oferty na popularnych platformach sprzedażowych, a następnie, wykorzystując spreparowane linki, przekierowywali ofiary na fałszywe strony internetowe lub bramki płatnicze. W ten sposób wyłudzali płatności BLIK od nieświadomych użytkowników. Zyskane w ten sposób środki były prane przez skomplikowaną sieć kont bankowych oraz portfeli kryptowalutowych, co znacznie utrudniało śledztwo.

Druga grupa specjalizowała się w oszustwach SMS-owych, wysyłając wiadomości podszywające się pod bliskich pokrzywdzonych, np. „córkę” lub „syna”, proszących o pilne opłacenie rachunków. Oszuści wykorzystywali specjalistyczne oprogramowanie do masowego rozsyłania wiadomości, co umożliwiało im dotarcie do tysięcy osób na terenie Polski i za granicą. Pieniądze wyłudzane w ten sposób były natychmiast transferowane na konta zakładane na tzw. „słupów”, a następnie wypłacane lub konwertowane na kryptowaluty.

Sukces śledztwa. Zatrzymania, zablokowana infrastruktura i zabezpieczone dowody

Śledztwo prowadzone przez białostockich policjantów trwało wiele miesięcy i wymagało analizy ogromnych ilości danych, w tym przepływów finansowych związanych z portfelami kryptowalutowymi. To pozwoliło na zidentyfikowanie i namierzenie członków obu grup, w tym osób odpowiedzialnych za kierowanie całym procederem oraz pranie pieniędzy.

W toku działań zabezpieczono serwery oraz dziesiątki terabajtów danych, które służyły do prowadzenia działalności przestępczej. Zablokowano również dostęp do kluczowych elementów infrastruktury informatycznej wykorzystywanej przez przestępców, w tym hosting „bulletproof”, który służył do ukrywania działalności grupy. Ponadto, w ręce policji trafiły telefony komórkowe, sprzęt komputerowy oraz elektroniczne nośniki danych.

Zatrzymania i zarzuty. 224 przestępstwa, kara nawet do 10 lat więzienia

Łącznie zatrzymano 26 osób, w tym osoby odpowiedzialne za organizację i kierowanie działalnością grup przestępczych. Podejrzani usłyszeli łącznie 224 zarzuty karne, w tym za kierowanie grupą przestępczą, pranie pieniędzy oraz oszustwa internetowe. Decyzją sądu aresztowano dotychczas 16 osób, a dwóch nieletnich sprawców trafiło do schroniska dla nieletnich. Tego typu przestępstwa są zagrożone karą nawet do 10 lat pozbawienia wolności, a w przypadku recydywy kary mogą być jeszcze surowsze.

Przestępczość cybernetyczna – apel o ostrożność

Policja apeluje o zachowanie ostrożności podczas korzystania z Internetu i kontaktów z osobami, które mogą próbować wyłudzić pieniądze. Szczególną uwagę należy zachować przy zakupach online, zawsze sprawdzając wiarygodność sprzedawcy, a także w przypadku otrzymywania wiadomości od rzekomych członków rodziny z prośbą o pilne przelewy. Funkcjonariusze ostrzegają, że cyberprzestępcy coraz częściej korzystają z zaawansowanych narzędzi technologicznych, co czyni ich działania trudniejszymi do wykrycia.

Postępowanie ma charakter rozwojowy i obejmuje swoim zasięgiem nie tylko Polskę, ale także inne kraje, do których przestępcy mogli dotrzeć za pomocą fałszywych kampanii internetowych i SMS-owych. Śledztwo prowadzone jest przez Departament do Spraw Cyberprzestępczości i Informatyzacji Prokuratury Krajowej.

5 komentarzy

  1. Dlaczego nie napiszecie ze to Ukraińcy

  2. Polak, to nie rosjanue a ukraińcy! Twoi bracia podobno.

  3. Widać, że nieźle technologicznie zorganizowana była ta grupa przestępcza.

Dodaj komentarz

Z kraju

Biznes i handel

Polityka i społeczeństwo

Zdrowie i styl życia