Rośnie zanieczyszczenie powietrza w Lublinie. Zobacz czym oddychasz (zdjęcia)

Niestety wraca po raz kolejny problem zanieczyszczenia powietrza, głównie pyłami zawieszonymi. Dla zobrazowania problemu postanowiliśmy Wam pokazać czym oddychacie w Lublinie.

Za każdym razem jak piszemy o zanieczyszczeniu powietrza pojawia się sporo kontrowersyjnych komentarzy. Niektórzy uważają, że to nieprawda, że informacje takie są opłacane, albo co więcej, działamy na zlecenie jakichś firm, żeby straszyć mieszkańców złą jakością powietrza. Naprawdę nie musimy straszyć złą jakością powietrza, ponieważ sami możecie w prosty sposób „zbadać” czym oddychacie.

Niestety w chwili obecnej rosną wskaźniki zanieczyszczenia głównie pyłami zawieszonymi PM 10 i PM2,5. Oba rodzaje zanieczyszczeń powietrza są bardzo groźne dla zdrowia.

Dlaczego pył zawieszony jest groźny?

Cząstki pyłu PM10 o średnicach większych od 10 μm zatrzymują się w górnych odcinkach dróg oddechowych, skąd są wydalane. Pył zawieszony PM10 przenika do płuc, ale się tam nie akumuluje, może akumulować się w górnych odcinkach dróg oddechowych. Grupą szczególnie narażoną na negatywne oddziaływanie pyłów są osoby starsze, dzieci i osoby cierpiące na choroby dróg oddechowych i układu krwionośnego.

Z kolei pył zawieszony PM2.5 przenika do najgłębszych partii płuc, gdzie jest akumulowany, stanowiąc poważny czynnik chorobotwórczy, osiada na ściankach pęcherzyków płucnych utrudniając wymianę gazową, powodują podrażnienie naskórka i śluzówki, zapalenie górnych dróg oddechowych oraz wywołując choroby alergiczne, astmę, nowotwory płuc, gardła i krtani.

Proste doświadczenie

Chcieliśmy Wam pokazać wynik prostego doświadczenia, które możecie sami wykonać w domu. Potrzeba do niego odkurzacza, wacików kosmetycznych i kawałka taśmy klejącej. Wacik przyklejamy do końcówki ssącej odkurzacza, tak żeby go nie wciągnęło do środka po włączeniu urządzenia, a następnie wysadzamy końcówkę za okno na kilka minut.

Dzisiaj wykonaliśmy takie doświadczenie w rejonie ul. Diamentowej. Przez pierwszy wacik zasysaliśmy powietrze przez 2 minuty, drugi zaś przez 4 minuty. Na obu wacikach widać to, co trafia z każdym oddechem do naszych płuc. Są to małe drobiny zanieczyszczeń, a skumulowane na waciku przybierają ciemną barwę.

 

W chwili obecnej stacja w Lublinie na ul. Obywatelskiej odczytuje wskaźniki zanieczyszczenia niezdrowe dla osób wrażliwych i niestety parametry z godziny na godzinę rosną.

 

Sobotni raport godzinowy ze strony envir.wios.lublin.pl

(fot. lublin112.pl)

Zobacz również

27 komentarzy

 1. Rozjerzdzam pisowcow

  Hahahaha dzienki za 2000 plus i rodzinnego 1489 hahaha i z mopru 626 i z czerwonego kzyza jedzenie co miesionc hahahaha i pzedszkole za darmo dzienkiii hahaha a ja se cpam amfe piije i se pale za darmoo i nie robie jak KON HAHAHSHSJA to od was dzienki hahaha jwscze mi rodziinne podnieslu hahahahaha i nic nie ro ie i robic nie bende hyba ze dzieci hahahahahsha uuuu a mlodyh hetnych u mnie na dzielni to pelno hahahahahaha

 2. Biedaki z domków jednorodzinnych zaczęli śmieci palić

  • Nie pierd..ol głupot, Reds. Jam mam domek na tzw. slamsowie, gdybym chciał opalać go śmieciami, które „wyprodukuję” przez miesiąc, to wystarczyłoby tego moooże na jeden dzień palenia, a gdzie pozostałe 29 dni?
   To samo odnoszę do swoich sąsiadów.

 3. Rozjerzdzam pisowcow

  Hahaahaja i bende palil smieciami i truł was wszy hahahaha i co wy na to hahahahahsha 2000 mam na koncie od piontku i mam na wszystko jahaha

 4. Chyba żeś sie chłopie tego dymu z palonych swetrów sztachnął bo przeczytać ciebie i zrozumieć trzeba chyba litrę z gwinta obalić.

 5. W tym chorym i popier…lonym kraju ,jeszcze długo nie będziemy oddychac świezym powietrzem w sezonie grzewczym …a to dlatego że wszelkie „programy ” mające na celu polepszenie sytuacji ,są robione przez kompletnie oderwanych od rzeczywostosci urzednikow ,którzy nie maja zielonego pojęcia „co z czym i do czego ” …jedyne pojęcie jakie mają to „jak zmarnować dziesiątki milionów z dotacji i jak nabic nimi kabzę producentom kotłów co ” …ot i wszystko na ten temat …jedyny madry i sensowny sposób ,to zdjać wszelkie „vaty „sraty i obciążenia podatkowe z ekologicznych żródeł energii jak pellet ,gaz itp. ,dać ludziom zarobic godziwe pieniadze ,emerytom godziwe emerytury i wtedy większosć sama sobie „zrobi dobrze ” i nie bedzie babrać się w sadzy i syfie z węgla czy drewna

 6. sprzedawany wegiel powinien byc suchy i pakowany w grube foliowe worki a nie jak teraz w w wielu przypadkach lezy pod golym niebem ,moknie …zaraz snieg go przykryje i jak taki wegiel ma sie nie dymic przy spalaniu?

  • Arturze, a nie chciałbyś przypadkiem, żeby ten węgiel był wybielony jak niejaki „Majkel Dżekson”, zanim go zapakują do czyściutkich woreczków ?

 7. Ja pale podkladami kolejowymi bo wydzielaja mily zapach konserwantu. Do rozpalania uzywam butelek plastikowych i opon. Wegiel dla mnie jest za drogi i nie stac mnie na taki luksus.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.6759zł -0.17%
  • GBP 5.204zł 0.32%
  • EUR 4.4723zł -0.17%
  • CHF 4.1043zł -0.1%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Przestrzenie Teatru na scenie Muszli Koncertowej i w Wirydarzu Centrum Kultury
  Małe Inne Brzmienia już za dwa tygodnie
  Jarmark Lubelski zaprasza na starcie serów polskich i włoskich
  Spotkanie pokoleń upamiętniające 77 rocznicę pobytu i walk 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK w ramach akcji „Burza” na Lubelszczyźnie
  Food trucki przyjadą do Świdnika