Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Rejestracja domen – na co zwrócić uwagę?

Szukając domeny, do wyboru masz dziesiątki rozszerzeń. Wiele firm oferuje możliwość rejestracji adresów internetowych i choć wydawać by się mogło, że nie ma większego znaczenia to, gdzie zarejestrujesz nazwę, to szybko możesz się przekonać, że jednak jest to bardzo istotne. Czym warto się kierować, chcąc zarejestrować domenę?

 

Zanim wybierzesz adres

Po rejestracji domeny większość użytkowników wprowadza w panelu administracyjnym w serwisie operatora odpowiednie nazwy serwerów DNS i ponownie loguje się na stronę dopiero w momencie, kiedy nazwa wymaga przedłużenia. W przypadku bardziej zaawansowanych internautów kontakt z witryną operatora jest już częstszy. Zanim dokonasz rejestracji domeny, zwróć uwagę na:

  • Wybór rozszerzenia – interesuje cię domena krajowa .pl, a może globalna .com, regionalna .waw.pl czy nowa domena .pizza? Masz ogromne możliwości, dzięki czemu powinieneś znaleźć adres z taką nazwą, jaka będzie ci najlepiej odpowiadać, o ile nie zależy ci bardzo na konkretnym rozszerzeniu. Pamiętaj, że nie każdy operator umożliwia rejestrację tych samych końcówek. Nie wszyscy zapewniają domeny regionalne czy narodowe innych krajów niż Polska.
  • Reputacja operatora – nie warto korzystać z oferty firm, które nie mają dobrej opinii. Najlepiej stawiać na znane i cenione marki, nawet jeśli wiąże się to z zapłaceniem nieco wyższej ceny za każdy rok korzystania z domeny. W przeciwnym przypadku możesz mieć wiele problemów, m.in. z kontaktem z BOK-iem, jak i nawet z przedłużeniem adresu.
  • Zasady transferu – warto sprawdzić, co musisz zrobić, żeby móc przenieść domenę do innego operatora, gdybyś zdecydował, że chcesz go zmienić. Proces ten nazywany jest transferem. Abyś mógł to zrobić, musisz uzyskać kod authinfo. Może on być widoczny po zalogowaniu się w panelu administracyjnym operatora lub udostępniany na wniosek pisemny lub elektroniczny. Bezproblemowe uzyskanie kodu ma znaczenie głównie dla tych użytkowników, którzy zarządzają wieloma adresami.
  • Promocyjne ceny – rejestracja domeny może być dokonana w ramach promocji, dzięki czemu przez pierwszych 12 miesięcy możesz korzystać z adresu za kilka złotych, a czasami nawet za darmo. W takich przypadkach sprawdź jednak, czy decydując się na dany adres, nie zobowiązujesz się jednocześnie do minimum jednego przedłużenia nazwy. Oczywiście nie oznacza to, że taka oferta nie jest atrakcyjna. Przekalkuluj jedynie, ile zapłacisz za dłuższy okres współpracy.
  • Biuro obsługi klienta – w przypadku takich działalności standardem powinien być profesjonalnie działający BOK. Niezwykle istotne jest, żebyś odpowiedzi na pytania otrzymywał jak najszybciej i aby były one merytoryczne. Jeszcze większe znaczenie ma to przy wyborze hostingu, ale jest też ważne w przypadku domen.
  • Inteligentna wyszukiwarka – może okazać się, że słowo, które ma być twoją nazwą w domenie, nie jest dostępne z tymi rozszerzeniami, które cię interesują. Wolna jest natomiast domena. eu – czy warto? Jak najbardziej, ale sam musisz zdecydować, jakiego adresu potrzebujesz. Wyszukiwarka może ci zaproponować, z jakim rozszerzeniem dostępna jest dana nazwa lub jakie znaki można dobrać do preferowanego przez ciebie słowa, żeby można było zarejestrować je z takim rozszerzeniem, jakie ci odpowiada.
  •  Baza wiedzy – poszczególne ustawienia domeny, które znajdziesz po zalogowaniu się do panelu administracyjnego, mogą być dla ciebie niejasne, szczególnie jeśli dopiero zaczynasz przygodę z prowadzeniem stron. Warto, żeby operator adresów WWW miał na swojej stronie bazę wiedzy z odpowiedziami na wszystkie często pojawiające się pytania związane z jego ofertą. Dzięki temu wiele problemów będziesz mógł rozwiązać sam, mimo braku doświadczenia.

Nie są to wszystkie ważne kwestie, które mają znaczenie przy wyborze operatora. Niektóre mogą wynikać z indywidualnych potrzeb użytkowników.