Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Przy ul. Herberta w Lublinie powstanie nowa miejska placówka kultury ZDJĘCIA

Nowa miejska placówka kultury, Pracownie Kultury Dziesiąta, powstanie przy ul. Herberta 14. Miasto ogłosiło przetarg na wykonanie prac remontowo-adaptacyjnych w istniejącym pawilonie, na potrzeby nowej filii Dzielnicowego Domu Kultury „Bronowice”.

Planowana inwestycja zakłada przebudowę oraz zmianę sposobu użytkowania pomieszczeń mieszących się w wydzielonym lokalu, w którym pierwotnie znajdowała się apteka, zlokalizowanym w budynku handlowo-usługowym na Osiedlu im. L. Kruczkowskiego. Przebudowa dotyczy części pawilonu o pow. 227 m2, który zostanie przystosowany do pełnienia nowej funkcji domu kultury.

Po przebudowie powstaną trzy pracownie: familijno-animacyjna, plastyczna i foto-video, a także szatnia, sanitariaty, pomieszczenie socjalne, pomieszczenie porządkowe, korytarz i wiatrołap z wejściem od strony ul. Herberta. W ramach przebudowy będą wymienione wszystkie instalacje: centralnego ogrzewania, wodno-kanalizacyjne, wentylacji oraz elektryczne i teletechniczne.

– Dzielnicowy Dom Kultury „Bronowice” rozszerza zasięg swojej działalności na kolejną, czwartą już dzielnicę Lublina. Nowa placówka wpisuje się w politykę kulturalną Miasta zmierzającą do zapewnienia stacjonarnej oferty kulturalnej dla mieszkańców we wszystkich dzielnicach. Koncepcja architektoniczna planowanych pomieszczeń zakłada powstanie trzech tematycznych i funkcjonalnych pracowni, w których swoje pasje i zainteresowania będą mogli rozwijać mieszkańcy w każdym wieku. Z oferty zajęć w nowoczesnych pracowniach skorzystają zarówno dzieci, młodzież, jak też dorośli i seniorzy. Ważnym aspektem przy realizacji tego zadania będzie dostosowanie pomieszczeń dla osób z niepełnosprawnościami – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

W ramach przebudowy lokalu zostaną wydzielone pomieszczenia w nowym układzie ścian działowych, co wiąże się z wykonaniem wcześniejszych prac rozbiórkowych, skuciem posadzek i demontażem istniejących elementów zabudowy oraz wykonaniem nowych ścian w systemie zabudowy gipsowo-kartonowej, wylaniem nowych posadzek, położeniem parkietów, montażem drzwi i parapetów oraz wykonaniem łazienek.

Sala animacyjna o pow. 47 m2 w kolorystyce szaro-turkusowej usytuowana będzie w części wschodniej lokalu. Sala zostanie wyposażona w regały, fotele i pufy, stoliki pod laptopy oraz w około 100-calowy telewizor z projektorem podłogi interaktywnej. Nowy parapet z drewna dębowego będzie pełnił również funkcję siedziska dla około 10 osób. Pracownia foto-video o pow. 55 m2 zaprojektowano jako pomieszczenie bez okien i doświetlenia naturalnego z uwagi na przeznaczenie do działań fotograficzno-filmowych. W pracowni zaprojektowano cykloramę w rozmiarach 531 cm x 350 cm, czyli zakrzywioną, białą ścianę używaną jako tło w sesjach fotograficznych lub produkcjach video, która właściwie oświetlona, daje wrażenie braku perspektywy za fotografowanym obiektem.

Ze względu na charakter sali przewidziano montaż 7 tzw. floorboxów – kaset podłogowych do montażu gniazd elektrycznych i internetowych oraz sufitowego systemu do zawieszania tła i oświetlenia. Pracownia zostanie wyposażona w sprzęt specjalistyczny jak: aparaty fotograficzne, obiektywy, lampy, nadajniki, statywy, projektor i gimbal. Pracownia plastyczna o pow. 45 m2, wydzielona od strony zachodniej lokalu, będzie stwarzać możliwość nabywania oraz poszerzania wiedzy i umiejętności w zakresie malarstwa, rysunku, grafiki oraz rękodzieła. Na jednej ze ścian zostanie zamontowana listwa umożliwiająca powieszenie szklanych antyram z pracami uczestników zajęć w celach ekspozycji.

Opracowana przez Miasto koncepcja architektoniczno-budowlana opiera się na zasadzie projektowania uniwersalnego, zapewnia więc dostęp do instytucji bezpośrednio z poziomu terenu przed budynkiem. Wewnątrz zachowana będzie właściwa szerokość korytarzy i drzwi wejściowych, podłogi antypoślizgowe oraz dostęp do sanitariatów dla osoby na wózku, na zewnątrz zaś odpowiednia liczba i szerokość miejsc postojowych oraz obniżenie krawężników w ciągach pieszych.

Przebudowa lokalu przy ul. Herberta 14 na filię DDK powinna zostać zrealizowana w ciągu czterech miesięcy od daty podpisania umowy z wyłonionym w przetargu Wykonawcą.

WIZUALIZACJE

Przy ul. Herberta w Lublinie powstanie nowa miejska placówka kultury ZDJĘCIA

Przy ul. Herberta w Lublinie powstanie nowa miejska placówka kultury ZDJĘCIA

Przy ul. Herberta w Lublinie powstanie nowa miejska placówka kultury ZDJĘCIA

Przy ul. Herberta w Lublinie powstanie nowa miejska placówka kultury ZDJĘCIA

(fot. UM Lublin)

8 komentarzy

  1. Nastawiali tych słupków, że zaparkować pod dachem nie można. To kolejny atak na kierowców. Jak dojść do samochodu by nie zmoknąć, gdy pada deszcz?

  2. Chciałabym aby takie miejsce dla dzieci i młodzieży powstało na os. Botanik lub Sławin. Oprócz szkoły i boiska nie ma tutaj niczego. Do kogo to zgłosić? Kto mógłby się tym tematem zainteresować?
    D

  3. Mieszkanka Dziesiątej

    A nie można poprostu nazwać dzielnicowy dom kultury dzielnicy dziesiąta ?? Skoro jest na dziesiątej … Miejsce napewno super tylko nazwa …

    • To tylko nazwa. A w ogóle zobacz sobie na stronę Dzielnicowego Domu Kultury „Bronowice”, który będzie odpowiadał za to miejsce, bo to ich filia a nie nowa, samodzielna instytucja z dziesiątką pracowników biurowych. Sam dom kultury jest nazwany domem Kultury, a wszystkie filie, od kilku lat nazywają pracowniami Kultury. Mają już filie na tatarach, na kosminku, teraz w naszej dzielnicy i trzymają koncepcje nazew. Mi się to podoba. Widać, że mają jakiś pomysł na to wszystko i się go trzymają i nie mnożą administracji, którą mają jedną. Sam chodziłem wcześniej też na filmy za darmo na maki, to się cieszę, że teraz będzie bliżej.

  4. Tam nie było apteki tylko bardzo kiepski salon fryzjerski i dobry sklep warzywniczy.

Z kraju