Niedziela, 21 kwietnia 202421/04/2024
690 680 960
690 680 960

Przez Lublin przejdzie marsz Czerwonych Wdów. Celem jest obrona Poleskiego Parku Narodowego

Działacze ruchu Extinction Rebellion chcą zwrócić uwagę na zagrożenia związane z budową kopalni węgla kamiennego w okolicach Poleskiego Parku Narodowego. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska opracowuje bowiem swoje stanowisko w tej sprawie.

W najbliższą niedzielę, 23 maja, w Lublinie odbędzie się marsz Czerwonych Wdów. Jest to inicjatywa ruchu Extinction Rebellion, mająca na celu przekonanie społeczeństwa do działania w obliczu kryzysu klimatycznego. Ubrane w długie, krwiste szaty postacie mają przyciągać uwagę i zmuszać do refleksji nad zagrożeniem, jakie niesie za sobą kryzys klimatyczny.

Tym razem celem protestu ma być ochrona Poleskiego Parku Narodowego przed budową w okolicy kopali węgla kamiennego. Teren ten jest bowiem postrzegany jako kraina dzikiej przyrody, przede wszystkim bagien i torfowisk. Objęty jest również ochroną na gruncie prawa międzynarodowego, gdyż jest częścią Transgranicznego Rezerwatu Biosfery UNESCO „Polesie Zachodnie”, obszarem Ramsar, czyli terenem wodno-błotnym o międzynarodowym znaczeniu, Ostoją Ptaków i Różnorodności Biologicznej, do tego znajduje się tam kilkanaście obszarów Natura 2000. Jednak jest tam również węgiel kamienny.

– Od 2014 r. wydawane są koncesje wydobywcze i poszukiwawcze dla złóż węgla kamiennego znajdujących się wokół Poleskiego Parku Narodowego. Najbliższy otwór wydobywczy znajduje się zaledwie ok. 1 km od chronionych torfowisk. Kolejnym krokiem jest otwarcie kopalni w samym przyrodniczym sercu Polesia. Minister Środowiska wydał już zgodę na rozpoczęcie inwestycji. Teraz Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska ma w ciągu roku wydać opinię zasądzającą o szkodliwości lub braku przeciwwskazań wobec tych planów – wyjaśniają przedstawiciele ruchu Extinction Rebellion.

Działacze chcą zwrócić uwagę na zagrożenia związane z tą inwestycją. Jak podkreślają, po wybudowaniu kopalni chronione bagna mogą osiąść aż o 2,5 m, przez co ich delikatna struktura zostanie bezpowrotnie zdegradowana. Wszystko dlatego, że raz osuszone torfowisko nigdy się już nie odbuduje. Przypominają również, że Polesie jest drugim największym torfowiskiem w Polsce, a takich obszarów jest coraz mniej. Marsz rozpocznie się w samo południe przed lubelskim zamkiem. Performerki przejdą następnie w rejon Centrum Kultury przy ul. Peowiaków.

(fot. Extinction Rebellion)

37 komentarzy

 1. Kto im płaci? Niemcy, zachód? Nasz węgiel jest be i brudny, śmierdzący a ich jest eko i super. Najlepiej u nas wszystko pozamykać i wstrzymać. Niech te łajzy i inni aktywiści pojadą do Niemiec pikietować to zrobią z nimi porządek.

  • Wystarczy wpisać w googla i wiadomo ze jednym ze sponsorów jest Soros – czyli ma w tym zysk. Poza tym „aktywiści” dostają kasę za protesty. A przynajmniej organizatorzy.

  • Słusznie. Zniszczmy wszystko co mamy. Byle wyngla więcej było. Kto ci płaci za pisanie takich bredni?

   • Bez węgla nie będzie prądu i elektrowozy nie będą mogły jeździć.

    • No masz! To co zrobimy jak wyngla zabraknie? Trzeba będzie się zbiorowo utopić… Ale zaraz – nie będzie w czym, bo bagien już nie będzie. A i z wodą może być problem, bo bez bagien będzie szybko znikała.

 2. Wściekłe Macice znów atakują?

  • Matriarchat górą, gdy „mężczyźni” c.py. I jeszcze chrześcijanom się wmawiają.

 3. Ci co bredzą o fanatykach itd. powinni wybrać się końcu do Poleskiego Parku Narodowego i zobaczyć na własne oczy czy warto to tracić na rzecz wielkiej dziur z której wyciągnie się węgiel. Bo chyba tylko idiota jest w stanie uwierzyć, że wydobywanie węgla w takiej odległości od parku niczego nie zmieni w poziomie wód.

 4. Jak to jest, że znowu zagraniczne podmioty organizują protesty na poziomie małych miejscowości. To nie jest opinia tylko fakt. Przerażające jest powiedzenie, że ludzi łatwiej oszukać niż przekonać że zostali oszukani. Mam na myśli ślepe posłuszeństwo. Skutki tej ludzkiej skłonności udowodnił w swoim znanym eksperymencie Stanley Milgram. Analiza rozwoju faszyzmu i komunizmu także dowodzi tego samego. Kiedy dobrzy ludzie ślepo i bezrefleksyjnie wykonują polecenia są w stanie krzywdzić i mordować innych niewinnych ludzi. Mało tego, nawet jak zaczną być sceptykami za późno (przegapią moment przeciwdziałania) to i tak będą brali udział w strasznych rzeczach.

 5. Widzę, że górnicy pierwsi skomentowali…
  Era węgla się kończy i czas to zrozumieć. Dość już trucia i niszczenia.
  Dla energii jest alternatywa. Czystego powietrza nic nie zastąpi.

 6. Atomu nie chcieliście stare dziady to teraz czas się zastanowić co dalej. Węgiel jest już na ostatniej prostej a za rogiem mamy rozchwiany klimat. Kto normalny inwestuje w kopalnie węglowe, skoro mamy od węgla odchodzić?

Z kraju