Czwartek, 29 lutego 202429/02/2024
690 680 960
690 680 960

Przedsiębiorco, odbierz list z ZUS! To ważne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył wysyłkę listów, w których informuje przedsiębiorców o ich nowych numerach rachunków do opłacania składek. Niestety nie wszyscy odebrali tę ważną wiadomość.

W województwie lubelskim ZUS rozesłał w październiku 132 tys. listów poleconych. Większość z nich (105 tys.) instytucja skierowała do aktywnych płatników składek: pracodawców, prowadzących jednoosobowe firmy, rodziców opłacających składki za nianię oraz osób, które ubezpieczyły się dobrowolnie. Pozostałe 27 tys. listów ZUS wysłał do nieaktywnych płatników składek, którzy mają jeszcze do spłacenia długi składkowe.

W każdym liście jest informacja o indywidualnym numerze rachunku składkowego danego płatnika. Stare konta ZUS będą działać tylko do końca grudnia. Natomiast od 1 stycznia 2018 roku każdy przedsiębiorca będzie wpłacał składki na swój własny numer rachunku składkowego – jednym przelewem miesięcznie. W piśmie z ZUS są też informacje o zmianach w rozliczaniu składek, które wejdą w życie w styczniu.

Niestety w skali województwa lubelskiego około 3,9 tys. płatników składek nie odebrało listu z ZUS. Zakład wyjaśnia teraz, dlaczego tak się stało. Będzie starał się dotrzeć z wiadomością o numerze rachunku do osób, które nie odebrały korespondencji.

– Tę ważną informację można znaleźć nie tylko w liście z Zakładu. Instytucja uruchomiła właśnie stronę internetową www.eskladka.pl, gdzie działa wyszukiwarka numerów rachunków składkowych. O swój numer można też zapytać w każdej placówce ZUS i w Centrum Obsługi Telefonicznej (tel. 22 560 16 00). Przedsiębiorca może łatwo sprawdzić, czy otrzymany numer rachunku faktycznie należy do niego. Ostatnie dziesięć cyfr numeru to jego NIP. Każdy numer rachunku ZUS zawiera również ciąg cyfr, który identyfikuje instytucję: 60000002026 – informuje Małgorzata Korba regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Więcej informacji o zmianach – na www.zus.pl/eskladka oraz na szkoleniach, które odbędą się w Biłgoraju (6 listopada, 5 grudnia), Zamościu (7 listopada, 5 grudnia), Chełmie (9 listopada), Tomaszowie Lubelskim (9 listopada, 8 grudnia), Puławach (14 i 16 listopada) i Hrubieszowie (28 listopada).

2017-11-04 18:26:01
(fot. lublin112.pl)

15 komentarzy

 1. Ponoć piramidy finansowe w tym kraju są nielegalne !!

 2. Nie zgłaszajcie się, im tylko o to chodzi – chcą waszych piniędzy

 3. Haha myślą że jak nie odbiorą to ujdzie im. A to nie jest tak. Jak ZUS a zresztą każdy urząd wyślę pismo z białą zwrotką to według kpa nawet jak nie odbiera to jest traktowane tak jak korespondencja doręczona. Ale bezmózgi.

  • tylko bezmózg mógł wymyślić takie kpa

   • jeden wymyślił a inni uchwalili i to ponad dwadzieścia lat temu

    • Mało tego. List w postępowaniu administracyjnym może odebrać np. złośliwy sąsiad, który na oczach listonosza może zjeść list. Wg KPA list uważa się za doręczony do adresata, bo sąsiad zobowiązał się go dostarczyć. To, że tego nie zrobił nikogo nie interesuje.

 4. to jakiś żart prawda ?
  ahahahaaa ale śmieszne :/

  • Nie to nie żart większość instytucji wysyła listy w trybie kpa , jak nie odbierzesz to oni traktują i tak jako odebrane

   • jakby wysłali to bym dostał, listonosz takie zostawia, nawet paczki, poprostu na stole, więc ktoś sobie spycha robotę na płatnika,
    mój śmiech dotyczył innej kwestii no ale cóż…

 5. i tak nas okradną, jak Janosik zabiora i gów ….no dadzą

 6. I owoc żywota twojego………z Je-ZUS.

 7. Ja bym tym wszystkim prywaciarzom kary wpieprzył za to, że za małe składki do emerytury dla nas opłacają.

  • Wystarczy wyegzekwować z odsetkami to co mają zapłacić. Za umowy śmieciowe powinni płacić jak za normalną umowę o pracę.

   • Nawet mając tą zasraną umowę o pracę i wpisane na umowie minimum jaki mógł pracodawca wpisać, to ile tej emerytury będziesz miał ? 800 zł na miesiąc ?

  • To sobie trzeba firme zalozyc i samemu soboe skladki oplacac… nawet 10 tys miesiecznie. Kto Ci broni ?

Z kraju

Polityka i społeczeństwo