690 680 960

Przed jazdą oczyść samochód z lodu i śniegu

W okresie zimowym kierowcy powinni pamiętać, że zgodnie z przepisami, mają obowiązek utrzymania pojazdu w takim stanie, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu drogowego, nie narażało porządku ruchu na drodze i narażało kogokolwiek na szkodę.

Kierowcy wszystkich rodzajów pojazdów powinni dokładnie usunąć zalegający śnieg i lód z pojazdów, szczególnie po dłuższym postoju.

Dużym zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego są oblodzone naczepy ciężarówek. Mogą one być przyczyną groźnych w skutkach wypadków.

Spadający lód z naczepy może bez problemu wybić szybę w pojeździe jadącym za ciężarówką.

Za niedopatrzenie tego obowiązku, kierujący może zostać ukarany mandatem karnym, natomiast jeśli spadający lód będzie przyczyną wypadku, kierowcy grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności, a jeśli ktoś w nim poniesie śmierć, nawet do lat 8.

Warto więc przed wyjazdem odśnieżyć pojazd, dzięki czemu mamy wpływ na bezpieczeństwo swoje i innych.

(fot. Policja)

20 komentarzy

 1. Mnie tam zawsze jeszcze bardziej irytują „Grigoryje 4-ch Pancernych”.
  Odśnieży sobie taki „wizjer” na przedniej szybie, drugi na bocznej… i dalej w miasto.

  • zgadza się. I idioci z nieodśnieżoną lub zabłoconą tylną szybą. Jak nie potrafią korzystać z lusterka wewnętrznego to chyba w ogóle nie powinni korzystać z prawa jazdy. Po co takim ludziom tylna wycieraczka? Chyba dla ozdoby jak kierunkowskazy w BMW.

   • Jeżdżę dostawczakiem bez tylnych szyb i lusterka wewnętrznego, i co powiesz? W zupełności wystarczą boczne lusterka. Widzę w nich więcej, niż piesi, którzy pchają mi się pod koła gdy cofam.

    • Lepiej więcej widzieć niż mniej. Nie mówimy o busach bez tylnej szyby, tylko o osobowych, które przez lenistwo i głupotę kierującego nie są oczyszczone.

    • nie wymagam oczyszczania tylnej szyby w dostawczakach czy autobusach. Wkurzają mnie natomiast wszelkie kombiaki niepotrafiące użyć wycieraczki. Dziwnym trafem to głównie stare vectry, passaty lub octavie – również na miejscowych tablicach. Tak – boczne lusterka są do tego by ich używać, ale wewnętrzne też nie służy do poprawiania makijażu. Poza tym czysta tylna szyba pozwala lepiej obserwować drogę jadącym za tobą i szybciej reagować na sytuacje awaryjne.

    • Znajdź teraz nowy furgon bez kamery cofania.
     Autobusy i ciężarówki mają już chyba wszystkie.

     Doświadczenie doświadczeniem, ale widzieć dokładnie gdzie się jedzie to bezcenna sprawa 🙂

  • Ludzie są z natury wygodni oraz leniwi, a tym bardziej mają bezpieczeństwo czyjeś głęboko w nosie. Pretensje trzeba mieć do służ, które mają obowiązek pilnować przestrzegania prawa, jak wywiązują się ze swoich obowiązków.
   Teraz to co najmniej połowę zapisów PoRD można wykreślić, bo prawie nikt tego nie przestrzega, bo nikt tego nie egzekwuje, patrz:
   -zatrzymywanie się na zielonej strzałce
   -utrzymywanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu (ma się to zmienić na ekspresówkach i autostradach)
   -zmniejszanie prędkości przy zbliżaniu się PdP/PdR
   -wyprzedzanie/omijanie na PdP/PdR
   -pierwszeństwo rowerzystów na przejazdach wygląda tak, że samochody jada a rowerzyści czekają, albo schodzą z rowerów i je przeprowadzają po przejeździe
   -jazda po chodnikach (rowerami/samochodami)
   -parkowanie busami na chodnikach, albo osobówkami bez pozostawienia 1,5metra wolnego chodnika
   -pracujący silnik podczas odśnieżania samochodu
   -parkowanie poza wyznaczonymi miejscami w strefach zamieszkania
   -co drugi, co trzeci kierowca z telefonem przy uchu

   • Franio:
    „…Teraz to co najmniej połowę zapisów PoRD można wykreślić, bo prawie nikt tego nie przestrzega, bo nikt tego nie egzekwuje, patrz:
    -…
    -…
    -…
    -…
    -pierwszeństwo rowerzystów na przejazdach wygląda tak, że samochody jada a rowerzyści czekają, albo schodzą z rowerów i je przeprowadzają po przejeździe
    -…”
    Zgodnie z PoRD, tak jak napisałeś, rowerzysta ma pierwszeństwo NA przejeździe. Więc takie zachowanie kierowców i rowerzystów jak opisałeś w swoim poście JEST jak najbardziej ZGODNE z PoRD. 🙂 To tak jak z pieszymi – pieszy MA pierwszeństwo jeżeli znajduje się już NA przejściu i tak samo rowerzysta – MA pierwszeństwo jak już znajduje się NA przejeździe.

    • Nie można tego ujmować tak kategorycznie. Rzeczywiście rowerzysta ma pierwszeństwo jak JUŻ znajduje się NA przejeździe. Zawsze. Ale z Twojej wypowiedzi wynika, że zanim wyjedzie to jeszcze nie ma i musi ustąpić innym pojazdom. Otóż nie zawsze. Każdy kierowca musi ustąpić pierwszeństwa rowerzyście, zbliżającemu się do przejazdu dla rowerów np. na skrzyżowaniu Filaretów/Jutrzenki. I to jest tylko jeden z przykładów.

     • Rowerzysta ma bezwzględne pierwszeństwo na przejeździe dla rowerów.

     • @Lekarz z Alaski

      Ma to pierwszeństwo na przejeździe.
      Ma też pierwszeństwo przed przejazdem, jeżeli mówimy o pojeździe skręcającym w bok.
      W wypadku przejazdu dla rowerów biegnącego w poprzek drogi zdania są podzielone. Jedni twierdzą, że ma jak nadjeżdża z prawej, drudzy argumentują, że droga dla rowerów nie jest jezdnią, więc pierwszeństwo ma dopiero po wjeździe na przejazd.

      To tak jak z pieszym.
      Dopóki nie wejdzie na przejście, to nie ma na nim pierwszeństwa.

      Jedyna różnica w tym, że pieszym zabroniono wchodzenia bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, a rowerzystom nie zabroniono wjeżdżania.

     • pragne tylko przypomniec, ze cmentarze sa pelne ludzi, ktorzy mieli pierwszenstwo ;p
      ja zadko jezdze rowerem ale zawsze wjezdzajac na jezdnie rozgladam sie czy nie wyjade wprost pod samochod… idiotami sa ci, ktorzy wjezdzaja i wlaza na przejscia bez patrzenia

 2. Nie jestem kierowcem ciężarówki ale może ktoś podpowie w jaki sposób można z naczepy/plandeki usunąć pod?
  Po drabinie?
  Po dachu innego samochodu?
  U niemca są specjalne miejsca gdzie to można zrobić a w Polsce?

  • Tak, aluminiowa rozkładana drabina z zaczepami i poszerzonym rozstawem podstawy + aluminiowy kosior. Bezproblemowo. Jeżeli twierdzisz, że czegoś takiego nie ma lub „nie da się”, to chętnie sprzedam Tobie i Twoim kolegom taki sprzęt, jeżeli trzeba to z opcją szkolenia.

   • Z chęcią bym chciał abyś pokazał jak z tej drabiny usuwa się gruby lód i jak ją postawić na oblodzonym parkingu ?

  • Popatrz – po lewej stronie Odry potrafią sobie z tym poradzić i to nie tylko specjalnymi konstrukcjami. Ja widziałem na jakimś parkingu taki zestaw wyjmowany z kabiny: drabina + szczotka + 2 rękawice 🙂

 3. niech miasta budują funkcjonalne rampy do odśnieżania wysokich pojazdów

 4. Już widze tych kierowców a szczególnie tych „pasibrzuchów ” ,ktorych wśród nich coraz wiecej ,jak gramolą się po drabinie czy innych „konstrukcjach ” zeby zwalić śnieg i lód z naczep…jakby im straż z podnosnikiem podjechała to by nie wleżli ” bo nie ” …a jak ktoś chce oczyscic to oczysci i żaden „specjalistyczny ” sprzet mu nie potrzebny …

Kursy walut

 • USD 4.3252zł -0.24%
 • GBP 5.3505zł -0.34%
 • EUR 4.7076zł -0.35%
 • CHF 4.6961zł -0.38%

Polub nas