Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Profesjonalne usługi PPOŻ w Lublinie. Skuteczny system przeciwpożarowy dla firm

SAP jest to system alarmu pożarowego, który pracuje w trybie automatycznym oraz ręcznym. W przypadku wykrycia niepokojących zdarzeń natychmiast emituje sygnał alarmowy. Umożliwia to szybką oraz bardzo sprawną ewakuację.

Choć systemy są w pełni funkcjonalne, zdecydowanie wymagają profesjonalnego montażu i tym samym szeroko pojętego wdrożenia, które obejmuje nie tylko podstawowe elementy każdego obwodu, ale także składniki peryferyjne, mające istotny wpływ na funkcjonowanie całej instalacji – podkreśla Krzysztof Kuzioła z firmy KSK Lublin, zajmującej się montażem systemów przeciwpożarowych SAP, PPOŻ i szeroko pojętą ochroną mienia.

Profesjonalne usługi PPOŻ w Lublinie. Skuteczny system przeciwpożarowy dla firm

Z czego złożony jest system SAP?

Zabezpieczenie w oparciu o system przeciwpożarowy SAP zdecydowanie wymaga współdziałania wielu elementów, które są niezbędne w prawidłowej pracy systemu. W skład systemu wchodzi między innymi centrala, która stanowi główny komputer pokładu. Realizuje czynności z zakresu analizy oraz pobierania uzyskanych danych. Na tej podstawie przeprowadza wszelkie operacje.

 

Bardzo ważną rolę w urządzeniu pełni centrala CSP, która umożliwia konfigurację zachowań opierając się na tradycyjnym panelu sterowania lub też zwykłym komputerze PC. W takich układach jak SAP nie znajdziemy tylko jednej, charakterystycznej centrali. To właśnie użytkownik systemu może dobrać jej funkcjonalność do własnych preferencji.

 

Zaletą centrali jest jej kompatybilność z elementami instalacji. Z tego powodu nie trzeba wybierać poszczególnych elementów systemu. Tym samym system jest w pełni kompatybilny z otoczeniem. Duże znaczenie w doborze elementów ma poziom bezpieczeństwa obiektu, jak również funkcjonalności i tym samym możliwości inwestora.

 

Kolejnym elementem składowym systemu są czujki, czyli wszelkiego rodzaju wyposażenie detekcyjne. Ich głównym zadaniem jest wykrycie pożaru, w jak najwcześniejszym jego stadium. Istnieje możliwość wykrywania pożarów testowych od charakterystyki pożaru TF1 aż do TF9.

 

Następnym składnikiem systemu jest ROP, czyli Ręczne ostrzegacze pożarowe. Dzięki nim możliwe jest ręczne wywołanie alarmu przeciwpożarowego. Wspomniany alarm może zostać wywołany przez dowolnego użytkownika danego obiektu. Rozmieszczenie przycisków jest zależne od zaleceń prawnych.

 

Liczba systemów oraz układów sprawia, iż obowiązują inne protokoły adresowania i tym samym komunikacji. Dlatego przyciski ROP różnorodnych producentów nie będą kompatybilne wraz ze wszystkimi podzespołami każdej sieci.

 

Jednym ze składników systemu są także sygnalizatory dźwiękowe. Są to urządzenia pobudzane specjalnym sygnałem, które emitują rodzaj dźwięku o wysokim natężeniu. Niektóre z układów oprócz dźwięku także emitują światło. System można też podłączyć do zewnętrznego zestawu dźwiękowego. Tym samym może odtwarzać wybrane komunikaty lub muzykę. 

 

W skład systemu wchodzą także moduły sterujące i monitorujące. Są to specjalne układy elektroniczne. Ich głównym zadaniem jest powiązanie wszystkich urządzeń peryferyjnych razem z centralką systemu. Urządzenia wykonują czynności takie jak uruchomienie sygnalizacji dźwiękowej oraz optycznej, a także transmisji sygnału o występującym pożarze do zarządcy. Moduły sterują elementami wykonawczymi oraz odpowiedzialne są za otwieranie elementów ewakuacyjnych. Ciekawostką jest fakt, iż elementy mają możliwość wyłączać dostęp nie tylko do energii elektrycznej, ale również automatycznie opuszczać na przykład windy do wcześniej określonych położeń.

 

Różne rodzaje detekcji w układach typu SAP

 

W układach typu SAP znajdziemy między innymi optyczne czujki dymu. Tego typu urządzenia uruchamiają się w momencie wykrycia pożaru, gdy pojawi się dym, który stanowi pierwszy sygnał pożaru. Widmo promienia świetlnego zostaje zaburzone, gdy pojawią się zakłócenia w postaci dymu. Niewątpliwą zaletą czujników jest ich optymalizacja pod kątem różnorodnych, często fałszywych zagrożeń, na przykład w przypadku zabrudzenia szybki, a także powstawania pary wodnej lub też emisji pyłu oraz kurzu.

 

Kolejnym elementem detekcji są czujniki jonizacyjne, które działają w dużej mierze w oparciu o cały proces jonizacji powietrza. Z tego względu, iż układ charakteryzuje się dużą czułością, nie zaleca się stosowania urządzeń w pomieszczeniach, gdzie narażone są na duże zmiany ciśnienia i tym samym wilgotności powietrza. Stosowanie czujników jest uzależnione od regulacji prawnych, jest to ważne ze względu na zastosowanie elementów promieniotwórczych.

 

Czujniki termiczne to następny element detekcji. Warto wiedzieć, że ich zadaniem jest monitorowanie zwiększonej temperatury otoczenia, która może powstać na przykład w wyniku pożaru. Tego typu urządzenia składają się z termistora, którego rezystancja najczęściej zmienia się z powodu zmiany temperatury. Są one zabezpieczeniem na wypadek fałszywego wykrycia pożaru. Jest to możliwe do określenia na podstawie dużej ilości pary wodnej w powietrzu.

 

W układzie typu SAP znajdują się także czujniki płomieni. Najczęściej stosowane są tylko w zaawansowanych układach, ponieważ w standardowych rozwiązaniach są nieprzydatne. Zdecydowanie ze względu na brak reakcji pochodzących ze strony pożarów tak zwanych bezpłomieniowych. Tego typu urządzenia są także bardzo kosztowne, ponieważ w dużej mierze funkcjonują tylko w oparciu o promieniowanie podczerwone.

 

Dzieląc układy czujników w systemach SAP ze względu na metodologię działania, można wyróżnić czujniki liniowe, które składają się z nadajnika oraz odbiornika. Obok tych elementów wprowadzane są lustra, których głównym zadaniem jest odbicie nadanego promienia świetlnego. Tym samym możliwe jest porównanie odpowiednio widma promienia wychodzącego i widma promienia odbitego.

 

Kolejno wyróżniamy czujniki multisensorowe, które są jedną z najbardziej bezpiecznych form. Zazwyczaj składają się z rożnych czujek, których głównym zadaniem jest wykrywanie zagrożenia. Tylko dzięki odpowiednim nastawom, możliwa jest reakcja czujki na dany bodziec, ale tylko i wyłącznie w ściśle określonych warunkach. Tym samym urządzenie pozwala nam wybrać tryb pracy, który jest zależny od specyfikacji obiektu i czułości detektora.

 

Ze względu na metodologię działania wyróżnia się także czujniki zasysające. Jest to inteligentna forma czujników przeciwpożarowych, którymi są czujki zasysające. Ich działanie polega na zasysaniu powietrza do tunelu i kolejno analizowanie jego składu głównie pod kątem wystąpienia określonych spalin. Dużą zaletą układu jest wysoka czułość. Pozwala ona wykryć potencjalne zagrożenie bardzo szybko. 

 

System alarmu pożarowego SAP i kwestie elektryczne

 

Systemy SAP wymagają stosowania oddzielnych i tym samym w pełni bezpiecznych źródeł zasilania, które pozwalają na bezawaryjną pracę każdego układu, nawet w wymagających warunkach pożarowych. Z tego powodu wbudowuje się bezpośrednio do każdej z central indywidualne zasilacze. Istotna jest także instalacja dedykowanych zasilaczy o właściwościach przeciwpożarowych.

 

Bardzo duże znaczenie ma także zasilane awaryjne. Normy określają, iż powinno działać nieprzerwanie przez 72 godziny, aż od momentu gdy system przechodzi w tryb czuwania, jak również co najmniej 30 minut od alarmu. Właściwa ilość wszystkich akumulatorów, które są niezbędne do utrzymania odpowiedniej energii elektrycznej, wymusza sporządzony przez profesjonalistę bilans poboru prądu przez SAP.

Profesjonalne usługi PPOŻ w Lublinie. Skuteczny system przeciwpożarowy dla firm

 

Okablowanie systemów w sieci typu SAP

Systemy typu SAP wymagają zastosowania właściwego okablowania, którego zadaniem jest nie tylko zapewnienie transmisji ważnych danych, ale także pozwoli na zasilenie poszczególnych urządzeń. Jest to bardzo ważne, aby zapewnił również nieprzerwaną pracę układu, w szczególności w warunkach wysokiej temperatury.

 

We wspomnianych systemach typu SAP, takie okablowanie musi być oparte głównie na kablach. Są one oznaczone symbolem „n”, są to kable z izolacją niepalną. Powinny także posiadać odpowiednią, czerwoną barwę. W tym przypadku znaczenie ma także ich odporność na wysoką temperaturę. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie ciągłości komunikacji pomiędzy urządzeniami, ale nie przez czas krótszy, niż wynosi standardowy czas ewakuacji. 

 

W jakim miejscu należy zastosować specjalny system sygnalizacji pożaru?

Systemy sygnalizacji pożaru typu SAP nie są elementami, które muszą być stosowane we wszystkich budynkach. Należy wiedzieć, iż konieczność zamontowania wspomnianych systemów określa specjalne Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, z dnia 7 czerwca 2010 roku, w sprawie ochrony przeciwpożarowej wszystkich budynków, a także innych obiektów budowlanych i terenów.

 

Na podstawie rozporządzenia należy wiedzieć, iż montaż systemów konieczny jest między innymi w budynkach handlowych i wystawowych, w szczególności jedno i dwukondygnacyjnych, o powierzchni strefy pożarowej wynoszącej ponad 5 000 metrów kwadratowych. Systemy powinny pojawić się także w teatrach, o liczbie miejsc przekraczającej 300, a także w kinach, o liczbie miejsc przekraczającej 600. Wymagane są również w budynkach gastronomicznych, gdzie liczba miejsc wynosi co najmniej 300, a także salach widowiskowych i sportowych, o liczbie miejsc minimum 1500.

 

W szpitalach, w których liczba łóżek wynosi także co najmniej 200, jak również w wielu domach pomocy społecznej i ośrodkach rehabilitacji, które posiadają co najmniej 100 łóżek, wymagana jest instalacja systemów typu SAP. Takie instalacje potrzebne są także w serwerowniach i różnych centralach telefonicznych, o pojemnościach przekraczających 10 000 numerów, a także w centralach telefonicznych o charakterze tranzytowym. Garaże podziemne o strefie pożarowej większej niż 1 500 metrów kwadratowych i także stacje metra są miejscami, gdzie również powinny znaleźć się wspomniane systemy, podobnie jak dworce i biblioteki. 

Podsumowanie

Podsumowując, wspomniane systemy sygnalizacji pożaru SAP stanowią jedne z najbardziej skutecznych instalacji przeciwpożarowych. Jest to zdecydowanie zasługą innowacyjnego wykonania tego typu systemów ostrzegawczych, a także ich stałej możliwości rozbudowy i różnorodnej modyfikacji, w szczególności o kolejne elementy układu, co jest bardzo istotne w przypadku rozbudowy wielu budynków w przyszłości.

 

Artykuł powstał przy współpracy z firmą KSK Lublin Krzysztof Kuzioła

Strona www: https://ksk.lublin.pl

Adres: Przybylskiego 19/2 , 20-465 Lublin

Mail: [email protected]

Telefon: 691 026 826

Zobacz także firmy oferujące systemy przeciwpożarowe.