Poważne kłopoty Mostu Kultury. Konserwator zabytków nakazał rozbiórkę baru, urzędnicy wypowiedzieli umowę

Centrum Kultury w Lublinie odwołało się od decyzji Zarządu Dróg i Mostów, który cofnął instytucji zgodę na zajęcie terenu na Moście im. Lutosławskiego. Jeżeli nie przyniesie ono skutku, oznacza to koniec wydarzeń na moście w obecnej formie. Powodem wszystkiego jest blaszany kontener.

Problemy zaczęły się w momencie, kiedy dotychczasowy ogródek gastronomiczny został zastąpiony blaszanym kontenerem. Okazało się, że obiekt postawiono bez zgody Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Wybudowany w 1909 roku obiekt jest bowiem jednym z pierwszych żelbetowych mostów we wschodniej Polsce i podlega ochronie konserwatora zabytków. Służby konserwatorskie, ze względu na społeczną użyteczność przedsięwzięcia, zobowiązały Centrum Kultury w Lublinie do usunięcia części konstrukcji.

Chodzi dokładnie o górny kontener. Dodatkowo nakazano zmianę aranżacji dolnej części, poprzez usunięcie reklam i przysłonięcie blaszanych ścian np. roślinnością. Kolejnym problemem były reklamy producenta piwa na rozstawionych na moście parasolach. W umowie widnieje zapis, że tego typu emblematy są zabronione.

Centrum Kultury zapewniło, że zobowiąże firmę, która prowadzi usługi gastronomiczne, do wykonania poleceń konserwatora zabytków. Wszystko przeciąga się jednak w czasie, głównie z powodów logistycznych. Największym jednak problemem okazało się cofnięcie przez Zarząd Dróg i Mostów zgody na lokalizację w tym miejscu całego zaplecza gastronomicznego.

Przyczyną było nieprzestrzeganie warunków decyzji, gdyż w dokumentach złożonych przez wnioskodawcę, była mowa o scenie z ogródkiem kawiarnianym, a nie o piętrowym pawilonie gastronomicznym z urządzeniami towarzyszącymi. Jak wyjaśniają urzędnicy, wnioskodawca został poinformowany o konieczności uzupełnienia dokumentów o stan faktyczny obiektu, jednak tego nie uczynił. Stąd tego typu decyzja.

Centrum Kultury zapewnia, że mając na względzie dobro odbiorców, celem zmian był przede wszystkim wybór najbardziej korzystnych rozwiązań pod względem infrastrukturalnym i ekonomicznym. Starano się poprawić warunki organizacyjne, stworzyć lepsze możliwości uczestnictwa w wydarzeniach oraz zapewnić schronienie na wypadek niekorzystnych warunków atmosferycznych.

-Zdajemy sobie sprawę, że mimo usilnych starań, zaproponowane rozwiązanie okazało się nieoptymalne dla wszystkich stron. Zwracamy jednak uwagę, że wśród naszych odbiorców wielu z nich pozytywnie oceniło tegoroczny projekt – wyjaśnia Szymon Pietrasiewicz z Centrum Kultury w przesłanym do nas oświadczeniu.

Jak zaznaczono, wypracowane zostało nowe porozumienie ze współpracującymi z CK podmiotami, jednocześnie jest utrzymywany stały kontakt z organami Urzędu Miasta oraz Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. W ciągu najbliższych dni zostanie rozebrana druga kondygnacja punktu gastronomicznego oraz zostanie usunięta największa reklama wielkoformatowa. Pozostałe reklamy w znacznej części zostaną przearanżowane, a obiekt gastronomiczny przeorganizowany z wykorzystaniem roślin.

-Mając na uwadze wszelkie okoliczności, podkreślamy że wypracowany kompromis jest efektem długotrwałych rozmów, wnikliwej analizy zaistniałej sytuacji, realnych możliwości oraz warunków zawartych umów, których zerwanie powodowałoby daleko idące, niekorzystne konsekwencje zarówno dla Centrum Kultury jak i naszych kontrahentów – wyjaśnia Szymon Pietrasiewicz.

Jak zapewnia Centrum Kultury, nie zgadza się z decyzją Zarządu Dróg i Mostów w Lublinie uchylającą pozwolenie na zajęcie pasa drogowego. Może to bowiem skutkować całkowitym przerwaniem realizacji projektu kulturalnego. Złożone zostało już stosowne odwołanie od tej decyzji. Obecnie trwa oczekiwanie na rozstrzygnięcie powstałego sporu.

-Niemniej jednak, zobowiązujemy się dołożyć wszelkich starań w szukaniu porozumienia. Jednocześnie mamy nadzieję, że zaproponowany kompromis wobec złożonych okoliczności, pozwoli bez problemów sfinalizować tegoroczną edycję projektu Most Kultury, którego zakończenie planowane jest na dzień 3. września 2018 roku.
Nie chcemy dopuścić do całkowitego przerwania trwającego projektu, który jest współfinansowany ze środków Centrum Kultury w Lublinie, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Sponsorów – dodaje Szymon Pietrasiewicz.

(fot. lublin112)
2018-07-12 20:52:37

Zobacz również

18 komentarzy

 1. Jaki to jest most kultury jak wieczorową porą ciągle ktoś pod nim robi siusiu , posłuchać słownictwa to uszy więdną , siedzi tam pełno podejrzanego towarzystwa w dresach a swego czasu pod mostem zgwałcono nawet pijaną do nieprzytomności dziewczynę

 2. Most Kultury gdzie piwo się leje strumieniami..!!

  • jakie miasto, taka kultura, zresztą nie ma sie co dziwić że Centrum „Kultury” nie wywiązuje się z umowy skoro to Pietrasiewicz trzyma na tym łapę

 3. Nareszcie ktoś podjął męską decyzję. Bezczelność „przedsiębiorców”, ich samowola, łamanie prawa i wtłaczanie swojego bezguścia otoczeniu jest bezkarna – w tym przypadku „kultura” po lubelsku.

  • No to się właśnie wszystko wali. W UM miasta właśnie ze zdziwieniem odkryli, że CK to taka maszynka do wyciągania pieniędzy dla swoich.

 4. W końcu ktoś wziął się za ten burdel przejść się spokojnie nieda. Porokładają się jak żaby po deszczu i musisz ich mijać bo nikt nie raczy się przesunąć jak chcesz spokojnie przejść. Przeciesz ja jestem na moscie kulury wolne mi kulasy wyciagnac a ty mijaj mnie jak chcesz przejść.

 5. Każdą samowolę trzeba tępić i nie pomoże tu zbożny cel jakim jest kultura. Najpierw zadbać o porządek w dokumentach, zadbać o estetykę obiektu i wymagane zgody, potem nauczyć korzystających z przybytku podstaw kultury życia w społeczeństwie (bo burdy, śmieci i smrody już potrafią robić) a dopiero na końcu czerpać zyski. Biznes tak, ale nie kosztem innych użytkowników tego miejsca.

 6. Jeszcze w ubiegłorocznej formie to było do przeżycia… ale ten „Gargamel” w tym roku tam postawiony? Fu! Brawo UM! Tępić „Januszów byznesu” i ich naprutą klientelę. Jest granica pomiędzy użytkowaniem przestrzeni publicznej, a jej zawłaszczeniem. W tym roku bez wątpienia została tam przekroczona.

  • To nie Janusz biznesu tylko Szymuś z kolektywu pietrasiesiczów , najsłuszniejszej familii spod znaku sierpa i młota przykrytego Tekturą. I jest to kontynuacja tematu przekrętu W CK.

   • Pietrasiewicz, czy nie, nie może być tak, żeby instytucja z „kulturą” w nazwie stawała po stronie Janusza, który ewidentnie przegiął.
    W ubiegłym roku ogródek był fajny i świetnie wpisał się w okolicę. W tym roku postawili „Gargamela” i rżną głupa, że to to samo, co w ubiegłym roku.
    Wydana decyzja jest jedyną słuszną. Z chamami się nie dyskutuje. Po wuj jakieś negocjacje i Wersal, skoro Janusz dokładnie wiedział co mu wolno, a czego nie… a potem „pojechał po bandzie” licząc pewnie, że „jakoś to przyschnie i się przyklepie”.

 7. Znowu Żyd „uprzyjemnia” życie Lublinianom. Pietrasiewicz – podaj prawdziwe nazwisko. To z żydowskiego rytuału a la chrztu… Dość przechrztów w Polsce. Dość…

 8. Potrzebne ludziom te „kultury”… centra, wydarzenia i inne bzdury, na które idą ciężkie pieniądze z naszych lokalnych podatków. Po tych wszystkich instytucjach „kulturalnych” siedzą same beztalencia, cała masa „artystów” z bożej łaski, którym się wydaje że robią coś wartościowego, a tymczasem stanowią jedynie wrzód na tyłku Lublina, ale kasa leci.

  • Bez przesady. Jest w Lublinie mnóstwo zaangażowanych ludzi, którzy tworzą kulturę przez duże „K”.

  • Zazwyczaj, Ci którzy najgłośniej krzyczą, tej kultury raczej nie potrzebują (chyba, że zaproszą Zenka Martyniuka i podadzą darmowy browar w plastiku). A co do płacenia „ciężkich pieniędzy z podatków”, w dodatku „naszych” – tak narzekają beneficjenci wszelkiej maści „plusów” (500+, mieszkanie+, itd.), którzy nigdy nie skalali się pracą gdyż, jak ogólnie wiadomo, „szlachta nie pracuje”…

 9. janusze-nosacze już się wypowiedziały, prostaki w chlewie wychowani co kulture to mają tylko w telewizorze, taki program tvp kultura

 10. Było zostawić biznesmena a w przyszłym roku były by 2 piętra blaszaka,rok później 3 i tak dalej.Bo apetyt rośnie w miarę jedzenia i kasa musi być.

 11. Spalic na sztosie prywaciarzy, wszystko z nacjonalizować ! Zabrac wszystko i nie pozostawić suchej nitki ! Niech zdycha chciwa przedsiębiorczość ! Nie będzie niczego, skończyło się !

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8242zł -0.01%
  • GBP 4.9787zł -0.36%
  • EUR 4.3387zł 0.15%
  • CHF 3.8225zł 0.14%

  Polub nas

  Materiały wideo

  „Grzesiu czego ty nie śpisz”. Spotkanie leśniczego z niedźwiedziem (wideo)
  Fotograficzne podsumowanie roku 2018 w Porcie Lotniczym Lublin (wideo)
  Spadł z motoroweru przed nieoznakowanym radiowozem (wideo)
  Wjechała rowerem na przejście. Po chwili doszło do potrącenia (wideo)
  Tragiczny wypadek na przejeździe kolejowym w Rzeszowie. Nagranie z monitoringu (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Studenci Uniwersytetu Medycznego zagrają dla małych pacjentów
  „Globalna wioska” w Lublinie. Bedzie można poznać kulturę, kuchnię i zwyczaje panujące w kilkunastu krajach
  Lublin na weekend. Sprawdź co się wydarzy
  „Zdrowy Nowy Rok, Zdrowe Ferie” – bezpłatne badania profilaktyczne w Tarasach Zamkowych
  UMCS zaprasza na Noc Biologów 2019
  x

  Szanowny Czytelniku!

  Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych, dzięki czemu otrzymujesz:

  Lepszą jakość strony. Możemy dostosowywać treści pasujące do poszczególnych grup odbiorców.

  Reklam jest mniej i są bardziej dopasowane do Twoich potrzeb. Dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój, dzięki czemu nasz serwis nie wymaga opłat

  Twoje dane są u nas bezpieczne.Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

  Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie* przez ITLU sp z o.o. oraz naszych Partnerów, Twoich danych danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Serwisach przez ITLU sp. z o.o. i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

  Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

  Informujemy także, że poprzez korzystanie z tego Serwisu bez zmiany ustawień Twojego oprogramowania/przeglądarki wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych w celach dopasowania treści i reklam. Więcej przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

  Kto jest administratorem danych osobowych?

  Administratorem Twoich danych osobowych będziemy my, tj. spółka ITLU Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie oraz nasi Partnerzy (reklamodawcy).

  Szczegółowe informacje na temat celów przetwarzania

  Twoje dane uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii będziemy przetwarzać, w tym profilować:

  • w naszych celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych, w celach dokonywania analiz i badania ruchu na stronach, w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszych usług, w celu dochodzenia praw i roszczeń (podstawa: nasz prawnie uzasadniony interes),
  • w celach marketingowych naszych partnerów-reklamodawców, polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych (podstawa: Twoja zgoda).

  Jeśli wyrazisz na to zgodę nasi Partnerzy będą przetwarzali, w tym też profilowali Twoje dane osobowe uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii w celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie a także badań analitycznych w tych celach.

  Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.

  Twoje prawa

  Jeśli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych możesz ją zawsze cofnąć.

  Przysługuje Ci też prawo dostępu do Twoich danych, prawo do ich sprostowania, usuwania, prawo do przenoszenia danych, wyrażenia sprzeciwu, prawo do ograniczenia przetwarzania. Przysługuje Ci także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym będzie Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień przeczytasz tutaj.

  * Do przetwarzania wykorzystywane będą następujące dane: Twój adres IP, adres URL żądania, nazwa domeny, identyfikator urządzenia, typ przeglądarki, język przeglądarki, liczba kliknięć, ilość czasu spędzonego na poszczególnych stronach, data i godzina korzystania z Serwisu, typ i wersja systemu operacyjnego, rozdzielczość ekranu, dane zbierane w dziennikach serwera a także inne podobne informacje.