690 680 960

W poniedziałek w regionie możliwe burze, lokalnie z ulewnym deszczem i drobnym gradem

W poniedziałek pogodę w Polsce będzie kształtował niż „Ex Ernesto” z centrum nad Morzem Bałtyckim. Jest to była burza tropikalna, jaka obecnie jest niewielkim układem niżowym. Prowadzi on z północnego-zachodu na południowy-wschód front chłodny, który przyczyni się do powstawania burz.

Wschodnia część Polski pozostaje pod wpływem powietrza zwrotnikowego. W drugiej części dnia od północnego-zachodu wkroczy front chłodny, za którym następować ma wymiana masy powietrza na chłodniejszą polarno-morską. Termometry wskażą dziś od 27°C do 31°C. Jutro już chłodniej do 25°C.

Szczególnie liczne chmury burzowe powinny pojawić się popołudniu, bądź pod wieczór, gdy od zachodu nasuwać ma się linia zbieżności wiatru. To głównie na niej spodziewana jest dziś większa aktywność burzowa.

Komórki burzowe miejscami łączyć mogą się w większe struktury, nawet o charakterze liniowym. Spodziewana wysokość opadu od 10 mm do 20 cm, grad od 1 cm do 2 cm. Wiatr do 70 km/h.

Najpierw burze mogą rozwinąć się już w pierwszej części dnia m.in na Roztoczu. Następnie w drugiej części dnia może zagrzmieć w zachodnich powiatach regionu, następnie centralnych. Najpóźniej zjawiska burzowe dotrą być może do wschodniej części lubelskiego. Tutaj ich aktywność może być niewielka.

Chmury burzowe powinny zaniknąć do pierwszej części nocy. Przy czym po zachodzie słońca potencjał do przynoszenia groźnych zjawisk ma szybko spadać.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE BURZ I OPADÓW POD ADRESEM PONIŻEJ
http://fanipogody.pl/burza-nad-polska-radar-opadow/

2018-08-20 07:38:12
(fot. FP)

2 komentarze

  1. No, w końcu jakieś konkrety w pogodzie – Roztocze, zachodnia część województwa. Można?

    Moim zdaniem sam Lublin znowu zostanie pominięty jeśli chodzi o burze i deszcz.

Kursy walut

  • USD 3.9769zł -0.83%
  • GBP 5.0142zł -0.36%
  • EUR 4.3543zł -0.41%
  • CHF 4.512zł -0.5%

Polub nas