Czwartek, 23 maja 202423/05/2024
690 680 960
690 680 960

Policja wzbogaci się o 53 pojazdy do kontroli technicznej i 100 nieoznakowanych samochodów z wideorejestratorami

53 pojazdy do kontroli technicznej i 100 nieoznakowanych samochodów z wideorejestratorami – o tyle zwiększy się flota Komendy Głównej Policji dzięki dwóm projektom dofinansowanym ze środków unijnych. Celem inwestycji jest zwiększenie skuteczności działań policji w zakresie ochrony i poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

– Nasza dbałość o jak najwyższy poziom bezpieczeństwa na polskich drogach opiera się na trzech filarach: są to zmiany w prawie, edukacja oraz inwestycje. Podpisane umowy o dofinansowanie unijne z pewnością przyczynią się do realizacji tego celu – powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Lepszy nadzór nad stanem technicznym pojazdów

Nowoczesne pojazdy dla policyjnych Ekip Techniki Drogowej i Ekologii umożliwią skuteczniejszą kontrolę stanu technicznego samochodów, co pozwoli na eliminowanie z ruchu tych, które nie spełniają norm technicznych i ekologicznych, a tym samym wpłynie to na zmniejszenie liczby wypadków drogowych w Polsce.

Każdy pojazd wyposażony będzie w przyrządy niezbędne do kontroli wymagań bezpieczeństwa ruchu drogowego i ochrony środowiska naturalnego, takich jak m.in. analizator spalin, dymomierz, opóźnieniomierz, miernik przepuszczalności światła, sonometr i lustro inspekcyjne.

Zakupione pojazdy trafią do wybranych jednostek terenowych policji na podstawie analizy potrzeb. Policjanci będą sprawniej i szybciej sprawdzać, czy pojazd spełnia dopuszczalne normy. Nowy sprzęt poprawi także mobilność i bezpieczeństwo pracy funkcjonariuszy pionu ruchu drogowego.

Skuteczniejsze kontrole i prewencja

Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu jest najczęstszą przyczyną wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym. Zwiększenie skuteczności reagowania w sytuacji przekroczenia prędkości przez uczestnika ruchu może w wielu przypadkach zapobiec takim zdarzeniom.

Zakup nowoczesnych nieoznakowanych radiowozów to odpowiedź na wyzwania, jakie niesie za sobą rosnąca liczba pojazdów na drogach. Każdy samochód wyposażony będzie w wideorejestrator – prędkościomierz kontrolny, który pozwoli na rejestrację zdarzeń w ruchu drogowym przed lub za kontrolującym pojazdem i wykonanie pomiaru prędkości auta kontrolowanego. Wewnątrz samochodu funkcjonariusze w komfortowych warunkach przeprowadzą niezbędne czynności służbowe: kontrolę dokumentów, sprawdzanie osób i pojazdów w bazach danych, czy sporządzanie dokumentacji.

(fot. Policja, źródło MI)

30 komentarzy

  1. Jak analizator spalin przyczyni się do bezpieczeństwa na drodze? Bzdura i rzeczywiście dojenie z nas kasy

    • Analizator spalin ma się przyczynić do zabierania Polakom pojazdów, a nie do bezpieczeństwa. I to w trasie, prosto z analizatora na lawetę i dziękuję, do widzenia. Zakaz dalszej jazdy, a na koniec nowy mandacik.

  2. 3RP nie jest państwem suwerennym a chazarską organizacją przestępczą, korporacją zarejestrowaną w Stanach Zjednoczonych jako „Republic Poland of”. Tylko bojkot wyborów może nas uratować, tylko bardzo niska frekwencja, bo na kogo by się nie głosowało za każdym razem jest tylko gorzej.

  3. Warto przypomnieć, że po 123 latach zaborów po pierwszej wojnie światowej Polska była szóstą gospodarką Świata. Wtedy zaczęła się okupacja niemiecka, a później okres PRL- okupacja sowiecka. Po okresie PRL Wałęsa (chazarski agent, prawdziwe nazwisko Lejba Kohne) po wybraniu go prezydentem, był winien Polakom składać przysięgę na konstytucję 23 kwietnia 1935r (czyli państwa napadniętego przez Niemców).

  4. A Wałęsa przysięgał na konstytucję PRL, więc dziś Polska nie jest kontynuacją Polski przedwojennej, a kontynuacją Polski okupowanej przez Sowietów. Dlatego właśnie nie należą nam się odszkodowania od Niemiec i Ruskich za zniszczenie naszego kraju podczas wojny. Rzeczpospolita Polska skończyła się we wrześniu 1939r. a to co jest dzisiaj nie ma ciągłości prawnej z prawdziwą Polską. Tu jest już Polin, nie Polska,! Rządzą peysate dranie, a Polacy są tylko niewolnikami, żeby na nich zarabiać szekle!

  5. Polski już nie ma, został po niej „napis”! Tylko bojkot wyborów! Precz z ich parszywą „demokracją”!

  6. lepperem popełnili samobójstwo