Sobota, 13 kwietnia 202413/04/2024
690 680 960
690 680 960

Podwyżki mogą się pojawić jeszcze w tym roku. Lubelskie MPK odpowiada niezadowolonym pracownikom

Przedstawiciele lubelskiego MPK postanowili odnieść się do listu otwartego, jaki przesłali do lubelskich redakcji pracownicy przedsiębiorstwa. Część z nich zapowiada bowiem protest z uwagi na zbyt niskie zarobki i złe warunki pracy.

W środę opublikowaliśmy list otwarty, w którym część z załogi lubelskiego MPK zapowiada przystąpienie to tzw. strajku włoskiego. Zamierzają walczyć o lepsze warunki pracy narzekając na bardzo niskie i nieadekwatne do wykonywanych obowiązków zarobki. Jak wyjaśniają, pomimo ciążącej na nich ogromnej odpowiedzialności wielu z nich otrzymuje pobory rzędu 1600-1800 złotych. Pisaliśmy o tym TUTAJ

Przedstawiciele przewoźnika mówią otwarcie, że zdają sobie sprawę, iż wynagrodzenia kierowców nie w każdym przypadku są zadowalające, a ich praca obarczona jest ogromną odpowiedzialnością. Jak dodają, od dwóch miesięcy Zarząd Spółki prowadzi intensywne rozmowy w tym zakresie z organizacjami związkowymi. Obecnie trwa wypracowywania ostatecznego kompromisu i uregulowania stawek za godzinę pracy kierowcy.

– Pochylamy się nad każdym przedstawionym postulatem kierowców. Zarząd Spółki planuje spotkanie informacyjne dla pracowników w tej kwestii. Było ono planowane jeszcze w sierpniu, ale z uwagi na sezon urlopowy, zmuszeni byliśmy przełożyć je na początek września br. Zresztą, takie spotkania z załogą Przedsiębiorstwa organizowane są cyklicznie – wyjaśnia Weronika Opasiak z lubelskiego MPK.

Przedsiębiorstwo wyjaśnia, że regulacje płac w spółce mają charakter przeszeregowań i dokonywane są rokrocznie, zgodnie z Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy. Polegają one na przyznaniu pracownikowi stawki wyższej od posiadanej, w granicach rozpiętości stawek przewidzianych dla danego stanowiska. Tegoroczne przeszeregowania miały miejsce na początku roku i objęły 595 kierowców. Obecnie średnie wynagrodzenie kierowcy wynosi 3787 zł brutto. Jednak średnie wynagrodzenie kierowcy początkującego jest na poziomie 2740 zł brutto. Jest to więc ok 1900 złotych na rękę. Ponieważ płaca ta jest średnia, część załogi zarabia mniej, część więcej.

– Zarząd MPK Lublin cały czas prowadzi intensywne rozmowy z organizacjami związkowymi na temat wygospodarowania środków na kolejne podwyżki dla pracowników, w tym kierowców, w roku 2018 i 2019. Jeśli uda się wypracować ostateczny kompromis, przeszeregowania obejmą pracowników jeszcze w roku 2018. Kierowców zgłaszających uwagi, zapraszamy do podjęcia dialogu z Zarządem Spółki, który jest otwarty na wszelkie sugestie i negocjacje. – dodaje Weronika Opasiak.

W Spółce działają cztery Związki Zawodowe, które współpracują z Zarządem na zasadzie dialogu. Wszelkie uwagi kierowców przekazywane są za ich pośrednictwem zarządowi, który reaguje i przekazuje te uwagi dalej, chociażby do Zarządu Transportu Miejskiego, np. w kwestii urealnienia czasów przejazdu. Tego typu uwagi zostały m.in. uwzględnione przy układaniu jesiennych rozkładów jazdy.

Obecnie w MPK Lublin zatrudnionych jest 727 kierowców – 497 autobusowych i 230 trolejbusowych. Przystąpienie do protestu zapowiedziało jak na razie 180 osób.

(fot. lublin112)
2018-08-29 23:37:10

107 komentarzy

 1. i oto chodzi wyje ac zwiazki

 2. Hehe widzę Moniko masz zwolenników

 3. No i gdzie ten włoski strajk kolegów kierowców?
  Weźcie się w garść i chociaż raz zróbcie to co chcecie od początku do końca bo pracodawca was zamęczy.
  Nie patrzcie na starych bo oni nie żyją ze stawki tylko ze stażu.
  Związki są na garnuszku zarządu więc nie będą się wami zajmować bo to o kasę dla nich chodzi.

  A pasażerowie nawet nie zdają sobie sprawy z tego czym podróżują i z kim podróżują. Kierowcy żeby „przeżyć” są pośrednio zmuszani do dorabiania. Ilu z nich w nocy jest kierowcami busa lub taksówki a potem przesiada się „wypoczęty” w autobus. Stan techniczny autobusów nie jest skontrolowany należycie bo nie ma na to czasu. Wszyscy ryzykują i udają, że jest OK a w razie zdarzenia całą winę zrzuca się na kierującego.

  Mimo wszystko liczę na was.

Z kraju