690 680 960

PKP: Jesienna korekta rozkładu jazdy pociągów. Mobilni informatorzy na dworcu w Lublinie

Od poniedziałku 2 września wchodzi w życie korekta rozkładu jazdy pociągów. Zmiany mają przede wszystkim związek z postępem prac remontowych i modernizacyjnych prowadzonych na torach. W czasie wdrożenia zmian w rozkładach, na 19 największych dworcach w Polsce, podróżnych będą wspierać informatorzy mobilni. 

Modernizacje linii

Rozkład jazdy PKP Intercity ulega korekcie ze względu na modernizację linii, prace torowe i technologiczne. Obecnie prace na sieci kolejowej trwają w ponad 250 miejscach. Modernizacją, bądź rewitalizacją, objętych jest w sumie 3200 km torów. Podczas obecnej korekty zarządca infrastruktury wprowadza mniej zmian niż miało to miejsce podczas korekty wakacyjnej. Pasażerowie np. w Warszawie odczują znaczną poprawę podróżowania linią średnicową. Od 2 września br. na tę trasę oraz most średnicowy wróci ponad pół tysiąca pociągów. To efekt zakończenia prac remontowych, dzięki którym prędkość pociągów wzrośnie o 20 km/h i będzie taka sama między Warszawą Wschodnią a Zachodnią. Kończą się także utrudnienia na torach związane z budową przystanku Warszawa Ursus – Niedźwiadek. Pociągi znów w tym miejscu będą jeździć dwoma, a nie jednym torem.

W związku z pracami zarządcy infrastruktury zmienia się także rozkład jazdy PKP Intercity. W efekcie niektóre pociągi pojadą objazdami, inne kursować w skróconej relacji, a na  kilku odcinkach czasowo zostanie wprowadzona autobusowa komunikacja zastępcza.

W związku z pracami prowadzonymi na linii nr 1 (Warszawa – Koluszki – Częstochowa – Katowice) i odwołaniem pociągu regionalnego, uruchomiono dodatkowe postoje na stacjach: Sucha Żyrardowska, Jesionka, Radziwiłłów Mazowiecki, Skierniewice Rawka na linii Warszawa – Łódź i Łódź -Warszawa.

Z racji modernizacji linii nr 18 (Toruń – Bydgoszcz) w dniach 25 września –
6 października zmiany w postojach pociągów „Kopernik”, „Lublinianin”, „Czartoryski”, „Wieniawski”. Część z nich zatrzyma się na stacjach: Toruń Kluczyki, Przyłubie, Cierpice, Bydgoszcz Łęgnowo, Bydgoszcz Bielawy. W tym okresie  jeden z pociągów kursujących na tej linii będzie miał wydłużoną trasę, natomiast trasa „Lublinianina” zostanie skrócona. Pasażerów udających się w kierunku Bydgoszczy  zabierze pociąg Przewozów Regionalnych. Na skróconej trasie będzie zapewniona także komunikacja zastępcza.

Tory popularnej trasy zakopianki poddawane są pracom remontowym. Pociągi relacji Warszawa -Zakopane, Zakopane – Warszawa oraz Gdynia – Zakopane, Zakopane – Gdynia będą kursowały w skróconej relacji.  Nie zaburzy to jednak ciągłości jazdy na tej trasie. Pasażerowie będą mogli skorzystać z komunikacji zastępczej zagwarantowanej przez przewoźnika.

Na terenie Trójmiasta, w rejonie przejazdu linii nr 202 (Gdańsk – Szczecin) będą prowadzone weekendowe prace torowe, w związku z tym pociągi kursujące w relacji skróconej do stacji Gdańsk Główny nie będą zatrzymywały się w soboty i niedziele na stacjach Gdańsk Wrzeszcz, Gdańsk Oliwa, Sopot, Gdynia Główna. Część pociągów na tej trasie będzie kursowała z zastępczą komunikacją autobusową na odcinkach Słupsk – Sławno oraz Łobez – Runowo Pomorskie.

Zgodnie z planem linia kolejowa Reda – Hel zostanie po wakacjach ponownie zamknięta, a pociągi zastąpione autobusową komunikacją zastępczą. Do przyszłego roku wykonawca będzie kończył prace modernizacyjne na tej linii. Jej udostępnienie na okres wakacji i wzmożonych podróży było jednym z priorytetów zarządcy infrastruktury podczas planowania i nadzorowania tej inwestycji.

Prace modernizacyjne będą prowadzone także na obszarze innych linii kolejowych oraz na terenie Litwy. Szczegółowa lista zmian znajduje się w załączniku.

Informacje dla pasażerów

Na 19 największych dworcach w Polsce, na pasażerów czekać będzie około 120 informatorów mobilnych, którzy w razie potrzeby udzielą potrzebnych informacji. Wszelkie informacje o wrześniowej korekcie rozkładu jazdy są dostępne również w Internecie (www.intercity.pl i www.rozklad-pkp.pl) oraz pod numerem infolinii 19 757.

Na dworcu w Lublinie również pojawili się informatorzy mobilni. Jedno stanowisko jest na dworcu natomiast dwie osoby chodzą po peronach i informują podróżnych o godzinach odjazdów i przyjazdów pociągów.

2013-09-02 13:54:17
(fot. lublin112.pl)

Komentarze wyłączone

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Festyn Ludowy „U Cioci Pauliny”
Święto Kwitnącej Lipy
Bukowskie Jagodzianki. Gwiazdą wieczoru będą Pogwizdani
Dni Konstantynowa. Gwiazdą wieczoru będzie MiłyPan.
Święto Róż w Końskowoli