PKP: Jesienna korekta rozkładu jazdy pociągów. Mobilni informatorzy na dworcu w Lublinie

Od poniedziałku 2 września wchodzi w życie korekta rozkładu jazdy pociągów. Zmiany mają przede wszystkim związek z postępem prac remontowych i modernizacyjnych prowadzonych na torach. W czasie wdrożenia zmian w rozkładach, na 19 największych dworcach w Polsce, podróżnych będą wspierać informatorzy mobilni. 

Modernizacje linii

Rozkład jazdy PKP Intercity ulega korekcie ze względu na modernizację linii, prace torowe i technologiczne. Obecnie prace na sieci kolejowej trwają w ponad 250 miejscach. Modernizacją, bądź rewitalizacją, objętych jest w sumie 3200 km torów. Podczas obecnej korekty zarządca infrastruktury wprowadza mniej zmian niż miało to miejsce podczas korekty wakacyjnej. Pasażerowie np. w Warszawie odczują znaczną poprawę podróżowania linią średnicową. Od 2 września br. na tę trasę oraz most średnicowy wróci ponad pół tysiąca pociągów. To efekt zakończenia prac remontowych, dzięki którym prędkość pociągów wzrośnie o 20 km/h i będzie taka sama między Warszawą Wschodnią a Zachodnią. Kończą się także utrudnienia na torach związane z budową przystanku Warszawa Ursus – Niedźwiadek. Pociągi znów w tym miejscu będą jeździć dwoma, a nie jednym torem.

W związku z pracami zarządcy infrastruktury zmienia się także rozkład jazdy PKP Intercity. W efekcie niektóre pociągi pojadą objazdami, inne kursować w skróconej relacji, a na  kilku odcinkach czasowo zostanie wprowadzona autobusowa komunikacja zastępcza.

W związku z pracami prowadzonymi na linii nr 1 (Warszawa – Koluszki – Częstochowa – Katowice) i odwołaniem pociągu regionalnego, uruchomiono dodatkowe postoje na stacjach: Sucha Żyrardowska, Jesionka, Radziwiłłów Mazowiecki, Skierniewice Rawka na linii Warszawa – Łódź i Łódź -Warszawa.

Z racji modernizacji linii nr 18 (Toruń – Bydgoszcz) w dniach 25 września –
6 października zmiany w postojach pociągów „Kopernik”, „Lublinianin”, „Czartoryski”, „Wieniawski”. Część z nich zatrzyma się na stacjach: Toruń Kluczyki, Przyłubie, Cierpice, Bydgoszcz Łęgnowo, Bydgoszcz Bielawy. W tym okresie  jeden z pociągów kursujących na tej linii będzie miał wydłużoną trasę, natomiast trasa „Lublinianina” zostanie skrócona. Pasażerów udających się w kierunku Bydgoszczy  zabierze pociąg Przewozów Regionalnych. Na skróconej trasie będzie zapewniona także komunikacja zastępcza.

Tory popularnej trasy zakopianki poddawane są pracom remontowym. Pociągi relacji Warszawa -Zakopane, Zakopane – Warszawa oraz Gdynia – Zakopane, Zakopane – Gdynia będą kursowały w skróconej relacji.  Nie zaburzy to jednak ciągłości jazdy na tej trasie. Pasażerowie będą mogli skorzystać z komunikacji zastępczej zagwarantowanej przez przewoźnika.

Na terenie Trójmiasta, w rejonie przejazdu linii nr 202 (Gdańsk – Szczecin) będą prowadzone weekendowe prace torowe, w związku z tym pociągi kursujące w relacji skróconej do stacji Gdańsk Główny nie będą zatrzymywały się w soboty i niedziele na stacjach Gdańsk Wrzeszcz, Gdańsk Oliwa, Sopot, Gdynia Główna. Część pociągów na tej trasie będzie kursowała z zastępczą komunikacją autobusową na odcinkach Słupsk – Sławno oraz Łobez – Runowo Pomorskie.

Zgodnie z planem linia kolejowa Reda – Hel zostanie po wakacjach ponownie zamknięta, a pociągi zastąpione autobusową komunikacją zastępczą. Do przyszłego roku wykonawca będzie kończył prace modernizacyjne na tej linii. Jej udostępnienie na okres wakacji i wzmożonych podróży było jednym z priorytetów zarządcy infrastruktury podczas planowania i nadzorowania tej inwestycji.

Prace modernizacyjne będą prowadzone także na obszarze innych linii kolejowych oraz na terenie Litwy. Szczegółowa lista zmian znajduje się w załączniku.

Informacje dla pasażerów

Na 19 największych dworcach w Polsce, na pasażerów czekać będzie około 120 informatorów mobilnych, którzy w razie potrzeby udzielą potrzebnych informacji. Wszelkie informacje o wrześniowej korekcie rozkładu jazdy są dostępne również w Internecie (www.intercity.pl i www.rozklad-pkp.pl) oraz pod numerem infolinii 19 757.

Na dworcu w Lublinie również pojawili się informatorzy mobilni. Jedno stanowisko jest na dworcu natomiast dwie osoby chodzą po peronach i informują podróżnych o godzinach odjazdów i przyjazdów pociągów.

2013-09-02 13:54:17
(fot. lublin112.pl)

Komentarze wyłączone

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9573zł 1.16%
  • GBP 4.9536zł 0.71%
  • EUR 4.4347zł 1.11%
  • CHF 4.119zł 1.37%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online