Pies konał ponad dobę, urząd nie śpieszył się z pomocą

Fundacja Na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt EX LEGE zapowiada, że nie zostawi tej sprawy i wyciągnie wszelkie możliwe konsekwencje, aby nie pozwolić na cierpienie kolejnych zwierząt. Historia psa po wypadku, którą przeczytacie poniżej nie powinna się w ogóle zdarzyć.

W miniony piątek w miejscowości Stara Wieś Trzecia w gminie Bychawa doszło do zdarzenia drogowego z udziałem psa. Jedna z mieszkanek miejscowości usłyszała pisk hamujących opon i przeraźliwy skowyt zwierzęcia. Kiedy wybiegła na szosę ujrzała oddalające się szare auto, a na poboczu leżał nieruchomo pies. O zdarzeniu została powiadomiona policja, a pies został przeniesiony w bezpieczne miejsce. Jak się później okazało zwierzę doznało obrzęku mózgu, złamania lewej kończyny, miał naruszone kręgi szyjne, duszność i nie reagował na bodźce zewnętrzne.

Jak relacjonuje zdarzenie na swojej stronie na Facebooku Fundacja EX LEGE, przybyli na miejsce policjanci przy kobiecie powiadomili urzędnika gminy, by ten niezwłocznie pokierował na miejsce lekarza weterynarii, z którym gmina ma na taką okoliczność podpisaną umowę. Patrol odjechał, a kobieta cierpliwie czekała, próbując pomóc psiakowi. Podawała psu wodę ze strzykawki. Po 12 godzinach po raz kolejny zadzwoniła po pomoc. Na miejscu ponownie pojawił się patrol, który powiadomił urzędnika gminy o zdarzeniu. Kobieta dalej czekała, minęło kolejne 12 godzin i nikt się nie zjawił.

– Kiedy dotarła do nas ta informacja bez chwili namysłu wysłaliśmy na miejsce nasze wolontariuszki. Musieliśmy jak najszybciej przewieźć poturbowane zwierzę do kliniki, gdzie cierpiące od doby zwierzę w końcu otrzyma niezbędną pomoc. Psiak przebywa obecnie w całodobowej klinice. Został zaopatrzony w leki zmniejszające obrzęk mózgu, leki przeciwwstrząsowe, kołnierz ortopedyczny, opatrunek stabilizujący złamanie, ze względu na ciężki stan psiak leży nadal pod namiotem tlenowym – informuje Marta Włosek prezes Fundacji EX LEGE.

Poszukiwany jest właściciel zwierzęcia oraz szare auto, które brało udział w zdarzeniu. W tej sprawie należy kontaktować pod nr Fundacji – 690 280 455 lub najbliższym posterunkiem policji.

– Nie zostawimy tak tej sprawy, wyciągniemy wszelkie możliwe konsekwencje, aby nie pozwolić na cierpienie kolejnych zwierząt. W powyższej sprawie będzie musiała zostać zbadana odpowiedzialność urzędnika gminy odpowiedzialnego za realizację zadań ustawowych z ramienia gminy; lekarza weterynarii, który był zobligowany umową, by udzielić pomocy medycznej zwierzęciu; kierującego pojazdem mechanicznym, który był zobowiązany, by, jeśli nie udzielić pomocy, to choćby zgłosić zdarzenie drogowe z udziałem zwierzęcia policji; oraz właściciela psa, który nie zapewnił zwierzęciu prawidłowej opieki, by zapobiec samowolnemu oddaleniu się zwierzęcia od domu. Fundacja będzie pełniła rolę pokrzywdzonego w tej sprawie – wyjaśnia Marta Włosek.

Kto chce wspomóc leczenie psa poszkodowanego w tym wypadku może to zrobić tutaj:

Link do zbiórki – https://www.ratujemyzwierzaki.pl/hukitrzasklamanychkosci

2018-08-19 19:00:10
(fot. wideo Fundacja EX LEGE)

46 komentarzy

 1. Bez przesady. Psa nalezalo uspic a nie robic cyrk. W srode potracilam kota. Nawet nie pomyslalam by sie zatrzymac. Sam wpadl mi pod samochod bo zwierzeta to tylko zwierzeta. Komara tez bedziecue reanimowac lub muche ?
  Cyrk robicie i smiac mi sie chce z tego

  • ale jeśli by uśpili to nie byłoby kaski na fundacyjki i rózne takie.

  • Brawo, życzę wzajemności

  • Oby ludzie którzy podbiegną do ciebie po wypadku…robili ci zdjęcia smartfonami

  • A czym się sympatyczna Reo różni twoje życie od życia tego psa, każdy ma je tylko jedno i każdy tak samo chce żyć.

  • Malleusmaleficarum

   Dokładnie. Żeby ci zdjęcia smartfonami robili jak będziesz leżał na chodniku i grzebał paznokciami po asfalcie. Pozdeawiam.

  • Ciebie powinni uspać i profilaktycznie twoje dzieci jak masz.

   • Oto prawdziwe oblicze miłośników zwierząt. Zwierzęta niby kochają, a ludzi nienawidzą.

    • bo to sprawa między ludźmi….ludzie ludziom na ziemi piekło robią i to ich sprawa,a zwierzęta ludzkiej bezgranicznej głupoty winne nie są, wszyscy zabijamy by jeść ale to jest przykra konieczność a nie sport i przyjemność

    • Bo ludzie to najpodlejszy gatunek na tej planecie. Nie zasługują na żadne względy ani litość.

  • Złamałaś prawo i chwalisz się tym na publicznym forum. Pomijam lekceważący stosunek do zwierząt, ale naprawdę trzeba być idiotą, żeby prosić się w ten sposób o kłopoty.

  • Ostatnio dwa razy dziecko wybiegło mi przed samochód. Niewiele brakowało, żebym nie zdążył uniknąć zderzenia. Rozumiem, że według ciebie powinienem był je potrącić i jechać dalej. W końcu dzieci to tylko dzieci i same pchają się pod samochód.
   Takie jak ty powinny być obowiązkowo sterylizowane.

  • Uważasz, że jesteś ważniejszy albo lepszy w czymkolwiek od tego psa? To się różnimy, bo ja uważam, że życie tego psa jest ważne, a Twoje mi wisi.

   • Mam nadzieję, że nie masz dzieci i nie będziesz mieć. Błagam cię nie rozmnażaj się i nie zarażaj swoją głupotą tego świata. Zastanów się co teraz napisałeś. Słowo człowieczeństwo, jak widać ciebie na pewno nie dotyczy.

    • Między innymi stosunek do zwierząt jest miarą tzw. „człowieczeństwa”. Zresztą wolałbym, żeby słowo „człowieczeństwo” mnie nie dotyczyło, bo ludzie to najpodlejszy gatunek zamieszkujący tę planetę. Nie zasługują na żadne względy.

   • To wyj dalej jak skowyr

  • Droga (s)Reo głęboko liczę że to Ciebie niebawem uspia;) po robić cyrk i na starość utrzymywać takie pruchno jak Ty, strzykawa i do piachu 😉

  • wiesz co jak ciebie potrącą też nikt nie powinien cie reanimować,a druga sprawa jak możesz sie chwalić ,ze potrąciłaś kota,jak potrącisz człowieka też będziesz się chwalić

  • Miejmy nadzieję, że jak ciebie ktoś potrąci, to także nie będzie się zatrzymywał tylko z uśmiechem odjedzie aby nie robić cyrku. Żeby to tak na nie trafiło, to dla pewności jeszcze raz przejechałbym po tobie i koniecznie po nogach, żeby było śmieszniej jak czołgasz się po pomoc hahahaha 😀

 2. Klaatu barada nikto

  Kodeks Karny Art. 231. § 1. Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

 3. Skąd się tacy niezaradni i nieogarnięci ludzie biorą…? Zamiast liczyć, że KTOŚ (władza, gmina, policja, służby porządkowe itd.) pomoże, trzeba było położyć psa na koc, do samochodu i rura do lecznicy, a nie potem jojczeć, że konał dobę, bo KTOŚ nie zrobił. Przecież to mały pies, nie krowa, podnieść można na rękach.
  Ten KTOŚ, co ma pomóc, to ty, drogi obywatelu.

  • trzeba było palnąć łopatą w łeb, to by się pies nie męczył…tak jak się dobija zwierzynę łowną, a nie robić cyrki…
   po co szukają właściciela samochodu???? czyżby chcieli żeby znaleziony właściciel psa wypłacił odszkodowanie, które mu sie słusznie należy???
   nieraz ciężko chory człowiek leży na korytarzu na izbie przyjęć i nikt się przez parę godzin nim nie zajmie…a tu w piątek wieczorem miały sie nie wiadomo jakie służby zajmować kundlem…

   • i niech mi nikt nie pisze o empatii i miłości do zwierząt i że mnie trzeba uśpić…NIE SZKODA WAM ZAJĄCZKÓW I BAŻANTÓW, KTÓRE WYDUSIŁ WCZEŚNIEJ TEN WOLNO BIEGAJĄCY KUNDEL????

    • 1. Walenie łopatą w łeb jest niehumanitarne – można źle trafić/nie trafić.
     2. Nie wiemy czy ten pies dusił kury, zające i bażanty, czy nie dusił. Piszmy może raczej o faktach, a nie o własnych wyobrażeniach.
     3. Wiezienie psa do kliniki wiąże się z koszami leczenia. Kto decyduje się pomagać, musi się przygotować na wydatek. Ale albo oszczędności albo dobre serce. Wybór należy do ciebie, obywatelu.

    • wiesz co a ja najchętniej walnąłbym w łeb ciebie albo twojego bachora

   • No proszę „homo sapiens” i jego wyczerpująca odpowiedź pełna empatii, Tobie życzę takiego końca.

   • megilub

    „nieraz ciężko chory człowiek leży na korytarzu na izbie przyjęć i nikt się przez parę godzin nim nie zajmie…a tu w piątek wieczorem miały sie nie wiadomo jakie służby zajmować kundlem…”

    Przypuśćmy ze to ty jesteś tym chorym człowiekiem np. po wypadku (chociaż myślę ze jesteś od urodzenia niedo….na, ale to mniejsza z tym). przez pijaka za kołkiem i co???

    Pozwolę sobie zacytować fragment wypowiedzi przez megilub:

    19 sierpnia 2018 o 19:55
    trzeba było palnąć łopatą w łeb, to by się pies nie męczył…tak jak się dobija zwierzynę łowną, a nie robić cyrki…
    po co szukają właściciela samochodu???? czyżby chcieli żeby znaleziony właściciel psa wypłacił odszkodowanie, które mu sie słusznie należy???

    W roli psa wystąpiła pani „megilub”.

   • Czyli jak jakiś człowiek zastrzeli innego czlowieka, to ciebie też trzeba odstrzelić bo jesteś człowiekiem i też może kogoś zabić. Jestem ZA!!!!!

   • Ze względu na wygłaszane treści, sprzeczne z szeroko rozumianym człowieczeństwem oraz regulaminem strony, niniejszym uprasza się Redakcję portalu o wykluczenie użytkownika megilub

 4. Mam nadzieję,że Ciebie też ktoś palnie łopatą w łeb,bo szkoda żeby taki pustak jak Ty dalej się męczył.

  • napisałam „łopatą w łeb” bo niestety innego wyjścia nie było…takie głupie prawo…bo to patrol policji powinien go zastrzelić…ale nie ma takich uprawnień…
   chyba największą miłośniczką zwierząt a szczególnie psów była Maria Czubaszek…i pisała o tym jak to dobrze, ze kochanemu psu można ulżyć w cierpieniu i go uśpić…a człowieka nie można…nawet jak jest w ostatnim stadium raka i bardzo cierpi…nawet morfiny mu żałują…bo co??? uzależni sie miesiac czy tydzień przed śmiercią?

 5. Rea jeśli będzie mieć wypadek to do uśpienia

  • Ja place skladki na leczenie i podatki na wasze utrzymanie. To zdecydowanie wiecej niz ten pies.
   Absolutnie nulie wierze hipokrytom ktorzy uzalaja sie nad psem a jedza mielone na obiad.
   Troche logiki i bez zbednych emocji.
   Zwierzeta sa po to by je jesc i je wykorzystywac. Tak to dziala od milionow lat i czlowuek ZAWSZE bedzie wazniejszy niz zwierze. Robicie z siebie takich wrazliwcow ale kto z was nie zabil komara czy nie rozjechal zaby ? Czemu zaby nie trzymacue pod komora tlenowa ?
   Leczcie sue hipokryci.
   A co do kota … kto mi cis zrobi? Po IP mnie namierzy ? Powodzenia!!! Postawi zarzut morderstwa? Nie rozsmieszajcie mnie.

   Ps. Wszelkie pobozne zyczenia mnie smiesza … mialam.juz 2 wypadki nie ze swojej winy i wierzcie mi ze g … mnie obeszlo ze ktos robil mi zdjecia . A jesli umre to tym bardziej bedzie mi wszystko jedno. Swiatlo zgaslo i koniec filozofii. Nieba nie ma :).

 6. Najlepsze jest na końcu artykułu: „fundacja będzie występować w roli pokrzywdzonego”… No i chciałaby dostać pieniądze od wszystkich wymienionych. Może jeszcze dołączyć do listy dwa patrole policji, wojewodę i Dudę z Tuskiem.

 7. AAAAPPPEEELLLL do użędasów !!! aby byli ludźmi po raz kolejny a nie biurokratami ileż razy to było klepane ale to potrafi tak tylko głupi polaczek, CIEMNOTA! Niemiec zrozumiał by po pierwszej wezwance ! !!!!!!!!!!!!!!!! ah szkoda chętnie bym się stąd wyprowadził 🙂

 8. Nie no beznadzieja i tyle. Potrącić i ucieć. Bohaterstwo. A te wypowiadające sie panie że walnąć kundla łopatą to już nie skomentuje. Każdy ma prawo do życia i do sprawiedliwości. Pies też.

 9. Świat się poprzewracał. Miłośnicy zwierząt stawiają je na równi ludziom albo nawet wyżej. Oczywiście, że trzeba o nie dbać, i nie rozjeżdżać celowo, ale nie przesadzajmy. Jak już wyleczą tego psa, to wyląduje w schronisku?

  • piesek po powrocie do zdrowia znajdzie nowy, kochający dom, gdzie otoczony miłością z czasem zapomni o tym co zrobił mu człowiek. Fundacja nie odda go komuś nie odpowiedzialnemu. Fundacja EX LEGE bardzo dba o swoich podopiecznych. Pozdrawiam

 10. Signum temporis: zwierzęta konają, a ludzie zdychają przez niewydolną „służbę zdrowia”.

 11. Nie miała szpadla by cierpienie ukrócić.
  Dobrze że fun-dacja szuka właściciela auta, pewnie chcą mu oddać za rozbity zderzak i chłodnice.

 12. Takie rzeczy to tylko w gminie bychawa. żałuję że nie pobudowałem się gdzieś indziej

 13. Rea.
  Idąc twoim tokiem myślenia. Kierowca który by cie potrącił powinien odjechać z miejsca zdarzenia bez zbędnego zastanawia się. Baba to baba taka sama jak każda. A ciebie powinni uśpić!
  A to mało bab jest na tym świecie.
  Sam bym cie przejechał…..

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9413zł -0.4%
  • GBP 5.0855zł -0.76%
  • EUR 4.31zł 0.02%
  • CHF 4.0548zł -0.17%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   W Lublinie odbędą się spotkania biznesowo-szkoleniowe dla przedsiębiorców. Udział jest bezpłatny
   „Zalipie. Malowana wieś” Wystawa zdjęć z niezwykłej miejscowości odbędzie się w Zamościu
   Zbadaj swoje płuca w Nałęczowie
   Żołnierze Wyklęci – wielkie obchody Dnia Pamięci w Chełmie
   Zagrają dla Jasia Bednarza. Chłopiec cierpi na chorobą genetyczną – zespół Aperta
   x

   Szanowny Czytelniku!

   Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych, dzięki czemu otrzymujesz:

   Lepszą jakość strony. Możemy dostosowywać treści pasujące do poszczególnych grup odbiorców.

   Reklam jest mniej i są bardziej dopasowane do Twoich potrzeb. Dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój, dzięki czemu nasz serwis nie wymaga opłat

   Twoje dane są u nas bezpieczne.Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

   Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie* przez ITLU sp z o.o. oraz naszych Partnerów, Twoich danych danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Serwisach przez ITLU sp. z o.o. i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

   Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

   Informujemy także, że poprzez korzystanie z tego Serwisu bez zmiany ustawień Twojego oprogramowania/przeglądarki wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych w celach dopasowania treści i reklam. Więcej przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

   Kto jest administratorem danych osobowych?

   Administratorem Twoich danych osobowych będziemy my, tj. spółka ITLU Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie oraz nasi Partnerzy (reklamodawcy).

   Szczegółowe informacje na temat celów przetwarzania

   Twoje dane uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii będziemy przetwarzać, w tym profilować:

   • w naszych celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych, w celach dokonywania analiz i badania ruchu na stronach, w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszych usług, w celu dochodzenia praw i roszczeń (podstawa: nasz prawnie uzasadniony interes),
   • w celach marketingowych naszych partnerów-reklamodawców, polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych (podstawa: Twoja zgoda).

   Jeśli wyrazisz na to zgodę nasi Partnerzy będą przetwarzali, w tym też profilowali Twoje dane osobowe uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii w celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie a także badań analitycznych w tych celach.

   Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.

   Twoje prawa

   Jeśli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych możesz ją zawsze cofnąć.

   Przysługuje Ci też prawo dostępu do Twoich danych, prawo do ich sprostowania, usuwania, prawo do przenoszenia danych, wyrażenia sprzeciwu, prawo do ograniczenia przetwarzania. Przysługuje Ci także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym będzie Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień przeczytasz tutaj.

   * Do przetwarzania wykorzystywane będą następujące dane: Twój adres IP, adres URL żądania, nazwa domeny, identyfikator urządzenia, typ przeglądarki, język przeglądarki, liczba kliknięć, ilość czasu spędzonego na poszczególnych stronach, data i godzina korzystania z Serwisu, typ i wersja systemu operacyjnego, rozdzielczość ekranu, dane zbierane w dziennikach serwera a także inne podobne informacje.