Poniedziałek, 22 kwietnia 202422/04/2024
690 680 960
690 680 960

Oszuści podszywają się w mailu pod ZUS

Oszuści znów próbują w Internecie metody „na ZUS”. Do niektórych klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dotarły e-maile z załącznikami, które rzekomo pochodzą od urzędu.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przestrzega przed otwarciem załącznika z maila, który sugeruje, że jest korespondencją z tej instytucji. Grozi to zainfekowaniem komputera.

W ostatnich dniach niektórzy z klientów ZUS otrzymali maile zatytułowane „Składka”, z informacją o błędnie opłaconych składkach. Korespondencja ma pochodzić z „kancelarii ZUS”. Adres, z którego wysłano wiadomość ma rozwinięcie gov.pl, którego Zakład nie używa. Każdy z maili zawierał załącznik. Zakład radzi nie odpowiadać na wiadomość i nie otwierać załączników.

Oszuści mogą wykorzystać taką korespondencję do zawirusowania komputerów i np. uzyskania dostępu do danych wrażliwych zapisanych w pamięci urządzenia.

ZUS przypomina, że nie przesyła mailem informacji o rozliczeniu składek, wezwań do zapłaty ani informacji o nadpłatach. Drogą elektroniczną instytucja kontaktuje się tylko z tymi klientami, którzy mają konto w Platformie Usług Elektronicznych ZUS i sami wybrali taką właśnie formę kontaktu.

Mail zawsze zawiera wtedy imię i nazwisko konkretnego pracownika ZUS. W razie wątpliwości co do korespondencji klienci mogą skontaktować się z pracownikami Zakładu w jego placówce, w Centrum Obsługi Telefonicznej (tel.: 22 560 16 00 lub e-mail: [email protected]) albo przez swój profil na PUE.

(fot. lublin112.pl – ilustracyjne)

4 komentarze

 1. ZUS to nie oszuści?

  • Treść Art. 286 KK

   § 1.
   Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8*.

   Moim zdaniem ZUS wyłudza pieniądze, bo sam korzystniej rozporządzałbym własnym mieniem.

 2. Zus powinien byc pociagniety do odpowiedzialnosci za niegospodarnosc i utworzenie piramidy finansowej z ktorej zyją jego urzednicy.

 3. Co miesiąc kradną moje pieniądze.
  Z-akład
  U-tylizacji
  S-zmalu

Z kraju