Piątek, 24 maja 202424/05/2024
690 680 960
690 680 960

Do obiegu trafi nowy banknot. Zobacz jak wygląda 500 złotych

Już wkrótce do portfeli trafi banknot o nominale 500 złotych. Dzisiaj Narodowy Bank Polski zaprezentował nowy nominał, który znajdzie się w obiegu w lutym 2017 roku.

Na nowym banknocie o nominale 500 złotych zobaczmy wizerunek króla Jana III Sobieskiego. Banknot został oficjalnie zaprezentowany dzisiaj na konferencji z udziałem prof. Marka Belki, prezesa NBP. Wprowadzenie do obiegu pięćsetki zostało zaplanowane na luty 2017 roku.

O wizerunku strony przedniej i odwrotnej banknotu, a także wybranych zabezpieczeniach opowiada Barbara Jaroszek, wicedyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP.

 

Decyzja o wprowadzeniu do obiegu takiego banknotu spowodowana była m.in. wzrostem wartości obiegu gotówkowego oraz wzmożonym popytem na banknoty o wysokich nominałach, w szczególności na nominał 200 złotych. Emisja banknotu 500 zł jest odpowiedzią na to zjawisko oraz rosnące koszty utrzymywania zapasu strategicznego gotówki przez NBP.

– Jednym z celów NBP jest zapewnienie bezpiecznego i efektywnego obrotu gotówkowego w Polsce, który będzie odpo­wiadał na zapotrzebowanie obywateli i przedsiębiorstw. Wprowadzenie do obiegu banknotu 500 zł wpisuje się w realizację tego zadania. W pierwszych latach banknot 500 zł będzie służył głównie do przechowywania zapasu strategicznego w NBP, będzie więc rzadko spotykany w obiegu. Nowy nominał pozwoli jednak obniżyć koszty zamawiania i przechowywania zapasu strategicznego w banku, czego efektem będą m.in. oszczędności w funkcjonowaniu NBP – wyjaśnia prezes NBP prof. Marek Belka.

Na nowym banknocie zobaczymy wizerunek króla Jana III Sobieskiego. W ten sposób zachowano chronologiczną ciągłość z pozostałymi banknotami, które są w obiegu. Wizerunek banknotu 500 zł zaprojektował Andrzej Heidrich, autor pozostałych polskich banknotów obiegowych o nominałach 10, 20, 50, 100 i 200 zł. Producentem banknotów na zlecenie NBP jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych SA.

2016-06-06 17:50:00
(fot. wideo NBP)

25 komentarzy

  1. 1. Uwaga na świeże 500 z drukarki. Na początek będzie ich więcej niż oryginałów. 2. Pani za ladą gdy zobaczy taki piniądz powie: ” nie mam wydać” 3. Po chu. komu taki banknot? 4. Gangom będzie łatwiej ukryć brudne pieniądze…?

  2. Pamiętam z historii jak kazano oddawać złoto a w zamian banknoty .I po nie długim czasie straciły wartość.Czy to nie będzie tak z tymi banknotami i kartami.

  3. Krótko mówiąc to brzydki jest ten banknot, Sobieski wygląda fatalnie.