Poniedziałek, 20 maja 202420/05/2024
690 680 960
690 680 960

Nowy koziołek na lubelskim szlaku, a nawet dwa. To bohaterscy obrońcy miasta Janek i Jurek (zdjęcia)

Nowe koziołki mają być symbolem odwagi i siły, oraz przypominać mieszkańcom Lublina o historii i wartościach, za które warto walczyć. Dziś ustawiono je przed szpitalem wojskowym.

W czwartek w Lublinie odbyło się odsłonięcie kolejnej rzeźby ustawionej na Szlaku Lubelskiego Koziołka. Tym razem są to dwa koziołki niosące nosze z ofiarą wojny. Figura znajduje się przed budynkiem szpitala wojskowego przy Al. Racławickich. Uroczystość zorganizowano w ramach obchodów Święta Wojskowej Służby Zdrowia,

Jak podkreślali przedstawiciele Fundacji Lubelskie Koziołki, rzeźba powstała dzięki zaangażowaniu Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Lublinie oraz hojności finansowej firmy Warbud. Nowe Koziołki mają być nie tylko ozdobą miasta, ale także symbolem pamięci o historii. Ich lokalizacja upamiętnia bowiem bohaterską obronę miasta w dniach 16-17 września 1939 roku oraz bohaterski krwawy bój o szpital podjęty przez polskie oddziały.

Koziołki noszą imiona Janek i Jurek. Pierwszy z nich przedstawia żołnierza porucznika Jana Igaltowskiego. Był on pracownikiem kolejowym oraz instruktorem harcerskim. Jako oficer rezerwy zorganizował w ramach ochotniczego batalionu obrony miasta I kompanię „Jan”. Drugi to Jerzy Kędzierski, który jako 16-letni ochotnik także brał udział w obronie miasta. Obaj zginęli 17 września 1939 r. podczas walk w rejonie obecnego LSM. Zostali pochowani na cmentarzu wojennym przy ul. Białej w Lublinie.

Na Szlaku Lubelskiego Koziołka znajdują się jeszcze: Onufry, Kazik, LuCeK, Staś, Vetek, Światłowid, Szarytka Marianna, Łukasz i Maciej.

21 komentarzy

  1. Polak nowych czasów

    Nie było żadnej obrony Lublina. Wszystko zostało zmyślone przez komunistów. Powinno się to zlikwidować razem z pomnikiem Obrońców Lublina na Zana. Pamięć o ludziach, którzy polegli jest ważna, ale nie może być ona przekłamana. Ludzie obudźcie się!

Dodaj komentarz