Sobota, 13 kwietnia 202413/04/2024
690 680 960
690 680 960

Nowe rządy również w Lasach Państwowych. Głos o przyszłości lasów mają mieć wszystkie strony

Wszystkie zmiany w Lasach Państwowych mają być wprowadzane na bardzo przejrzystych zasadach a także biorąc pod uwagę stanowisko lokalnych społeczności. Takie zapewnienia padły wczoraj ze strony ministerstwa klimatu. Z kolei szef rządu wskazał nowego szefa leśników.

W środę premier Donald Tusk ogłosił zmiany na stanowisku dyrektora Lasów Państwowych. Obejmujący to stanowisko od 2021 roku Józef Kubica ma zostać odwołany, jego miejsce zajmie Witold Koss. Jest to leśnik z województwa zachodniopomorskiego, kiedyś dyrektor regionalny.

Szef rządu przypomniał, iż dotychczasowy szef leśników Józef Kubica jest „specjalistą od upartyjnienia Lasów Państwowych na skalę niespotykaną w historii”. Z resztą tego typu zarzuty wobec LP padają już od dawna. Wielu polityków, organizacji ekologicznych czy też społecznych a nawet sami leśnicy wskazywali na wydawanie czysto politycznych decyzji, sprzedawanie mienia za ułamek wartości, sporo kontrowersji budziła też gospodarka leśna.

W tym ostatnim przypadku zarzucano Lasom nadmierną eksploatację i rabunkowe gospodarowanie w tym na terenach cennych przyrodniczo. Jak jednak zapewniał wczoraj szef rządu, jest już opracowany krótkoterminowy oraz długofalowy plan dotyczący przywrócenia porządku w Lasach Państwowych.

– Zdanie, które usłyszałem od nowego szefa Lasów Państwowych, powinno być mottem dla tych, którzy będą się nimi zajmowali. Powiedział on, że lasy to święta rzecz, to nie tylko gospodarka – powiedział premier.

Wiadomo już, że jeżeli chodzi o przyszłość polskich lasów, to głos w tej sprawie mają mieć wszystkie strony. Mowa zarówno o leśnikach i przedstawicielach firmy zajmujących się przetwórstwem drewna, jak też samorządowcach i mieszkańcach ale także o organizacjach pozarządowych. Wszystkie zmiany mają być wprowadzane na bardzo przejrzystych zasadach a także biorąc pod uwagę stanowisko lokalnych społeczności.

Jeżeli chodzi o poszczególnych szefów regionalnych dyrekcji, w tym lubelskiej, na razie nie zostały jeszcze podjęte ostateczne decyzje. Choć jak ustaliliśmy, zmiany na pewno będą. W tym przypadku w resorcie klimatu i środowiska poszczególni dyrektorowie przechodzą ocenę ich działalności. W pierwszej kolejności mowa o osobach, które zasłynęły kontrowersyjnymi działaniami czy też podejmowały tego typu decyzje.

22 komentarze

  1. Ciekawe czym będą zarządzać jak pisuary wszystko chińczykom i niemiaszkom sprzedali.

  2. prywatyzacja lasow czyli sprzedanie ! za poł darmo 1/3 POLSKI taki scenariusz nam szykuja – zakaz wstepu oczywiscie do lasow , zrodła wody , powietrze bedziemy placic za fakt ze oddychamy

  3. Ale płaczą pieski PiSie, kasa się kończy.Trzeba się pracy czepić,koniec z zasiłkami.A z lasami jak piszecie że będą wycięte to starczy porównać mapy polski z roku 2015 z rokiem 2023 i widać ile drewna popłynęło do Chin za rzadow waszych idoli.

  4. wciśniemy ciemnotę?

    Zabawne są te odpartyjnienia jak jednego towarzysza partyjnego zastępuje drugi towarzysz partyjny.

  5. 3 droga przez las.

    Odpartyjnić lasy. Pozbyć się ryków nienawiści rysi misi i dzików!!!

Dodaj komentarz

Z kraju