Niedziela, 14 lipca 202414/07/2024
690 680 960
690 680 960

Nowe obostrzenia od najbliższej soboty. Jakie zasady bezpieczeństwa będą obowiązywały?

Minister zdrowia przekazał w czwartek kolejne obostrzenia, które będą obowiązywały w kraju. Premier zaś zaapelował o wspólną solidarność w walce z koronawirusem.

Premier przekazał w czwartek, że Polska dziś znajduje się w najtrudniejszym momencie pandemii od 13 miesięcy. Napór 3. fali koronawirusa jest bardzo silny. Dzisiaj mamy zarejestrowany najwyższy wzrost zakażeń, ponad 34 tys., a zajętych łóżek 75% i tyle samo zajętych łóżek respiratorowych.

– Zbliżamy się do granic wydolności służby zdrowia. Jesteśmy o krok od przekroczenia granicy, poza którą nie będziemy mogli leczyć pacjentów we właściwy sposób. Zrobimy wszystko, żeby uniknąć takiego scenariusza. To nie sprzęt jest wąskim gardłem, ale dostępność lekarzy, pielęgniarek, służb medycznych. Dobra wiadomość to fakt, że w wyniku zaszczepienia większości służby zdrowia nie dochodzi do ciężkich przypadków i bardzo rzadko dochodzi do zakażeń. Naszą podstawową bronią są szczepionki – zaraz po konferencji rozpocznie się Rada Europejska. W ostatnich dniach rozmawiam z prezydentami i premierami UE, żeby zmusić koncerny farmaceutyczne przez Komisję Europejską do jak największej dostępności szczepionek – powiedział premier.

Szef rządu dodał, że musimy walczyć w tym samym czasie o zdrowie i życie Polaków i o miejsca pracy Polaków.

– W lutym, kiedy można było na to pozwolić, poluzowaliśmy niektóre branże, dziś znów musimy zaostrzyć obostrzenia, żeby przerwać łańcuch zakażeń – dodał Mateusz Morawiecki.

Minister zdrowia przekazał informację o kolejnych obostrzeniach od najbliższej soboty i będą one obwiązywały przez najbliższe dwa tygodnie. Co się zmieni?

– Od najbliższej soboty wprowadzamy nowe, zaostrzone zasady bezpieczeństwa, które będą obowiązywały przez najbliższe 2 tyg. Wszystkie dotychczasowe zasady będą nadal obowiązywały – powiedział Adam Niedzielski.

Nowe zasady bezpieczeństwa od 27 marca do 9 kwietnia 2021 r.

Handel

 • Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 zostaną zamknięte.
 • Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

Oprócz tego w placówkach handlowych na targu lub poczcie będą obowiązywały nowe limity osób:

 • 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
 • 1 osoba na 20 m2  – w sklepach powyżej 100 m2.

Kult religijny

Od 27 marca, w miejscach kultu religijnego będzie obowiązywał nowy limit osób – na 1 osobę będzie musiało przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne

Od 27 marca zakaz działalności obejmie także salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne w całej Polsce.

Żłobki i przedszkola tylko dla medyków

Ze względu na bezpieczeństwo dzieci i rodziców, zamknięte zostaną żłobki i przedszkola. Wyjątkiem będzie sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).

Ważne! Rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Sport – tylko zawodowy

Działalność obiektów sportowych zostanie ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia będą mogły się odbywać bez udziału publiczności.

W Święta Wielkanocne zostańmy w domu, apeluje minister

Trudna sytuacja związana z COVID-19 wymaga ograniczenia naszej aktywności społecznej – także podczas zbliżających się Świąt Wielkanocnych.

– Jeśli chcemy wrócić do czasów sprzed pandemii, musimy być odpowiedzialni. W okresie świąt powinniśmy więc ograniczyć nasze kontakty wyłącznie do najbliższych domowników, a ewentualne spotkania przełożyć na inny, bardziej bezpieczny czas. Wiele zależy od nas samych. Dbajmy o siebie i swoją rodzinę – apeluje ministerstwo zdrowia.

Pozostałe ograniczenia – bez zmian

Pozostałe zasady bezpieczeństwa nadal obowiązują:

 • Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego, uczą się zdalnie.
 • Hotele – obiekty pozostają zamknięte (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy – katalog wszystkich wyjątków znajduje się w rozporządzeniu).
 • Kultura – wciąż zamknięte będą teatry, kina, muzea i galerie sztuki.
 • Sport – zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria.

Obostrzenia będą obowiązywały od soboty 27 marca do 9 kwietnia, czyli obejmą także okres Świąt Wielkanocnych.

(fot. lublin112.pl)

44 komentarze

 1. spokojnie, jak mówią że lockdown pomoże to znaczy że mówią, pomogły te 2 tygodnie co zostaliśmy w domu rok temu to i kolejny lockdown pomoże ” zniszczyć polską gospodarkę” co najlepsze Dobra zmiana zamknęła praktycznie cały kraj na zarobek, a sami wpadli na genialny pomysł podniesienia sobie pensji, bo czemu nie.
  i jeszcze jedno pewne info 10 kwietnia ma covid wolne mieć, bo jarek musi pójść do brata powiedzieć że ma lądować za wszelką cenę.
  jako że Platfusy kradły najwięcej i przyszła dobra zmiana, to przez ostatni rok tyle polska miliardów straciła, co przez ostatnie 20 lat w sumie nie straciła.

Z kraju

Sport