Piątek, 29 marca 202429/03/2024
690 680 960
690 680 960

Na niebie pojawi się niesamowite zjawisko. Będzie można podziwiać zorzę polarną

Zorza polarna, czyli magiczna gra świateł i kolorów, pojawia się na niebie w nocy. Łuna zielonych, czerwonych czy też niebieskich rozbłysków tworzy niezapomniany spektakl. Choć zorzę polarną można oglądać głównie w okolicach biegunów, warto i u nas spoglądać w niebo.

W ciągu najbliższych nocy bardzo dużą szansę na oglądanie tego niesamowitego zjawiska będą też mieli mieszkańcy Lubelszczyzny. Wszystko z powodu najsilniejszego od kilkunastu lat rozbłysku na Słońcu. Trzy dni temu, w ciągu zaledwie 12 godzin, aktywny rejon na Słońcu o numerze AR2673 wygenerował serię dwunastu rozbłysków klasy M – to więcej niż wszystkie tej klasy rozbłyski w całym 2017 roku.

Jak wyjaśnia Karol Wójcicki – popularyzator nauki a w szczególności astronomii, znany głównie z Centrum Nauki Kopernik oraz Discovery Science oraz twórca profilu „Z głową w gwiazdach”, pierwszych efektów rozbłysków sprzed można było spodziewać się już minionej nocy. Obserwatorzy na dużych szerokościach geograficznych mogli zaobserwować wystąpienie silniejszych niż zwykle zórz polarnych.

Dla mieszkańców naszego regionu, najlepsze dopiero nadchodzi. Silne zorze polarne mają bowiem być widoczne również na średnich szerokościach geograficznych, w tym również nad Polską. Obserwatorzy powinni być czujni w zbliżający się weekend. Aby mieć najlepsze warunki do obserwacji zjawiska, najlepiej wyjechać na północ od miasta i znaleźć miejsce z odsłoniętym, północnym horyzontem. Zorza na naszych szerokościach geograficznych nie jest tak intensywna jak w Arktyce. Może być blada, bez kolorów. Warto mieć pod ręką aparat który na dłuższej ekspozycji uchwyci słabe światła zorzy polarnej

(fot. Janek Jakóbczak – archiwum)
2017-09-07 18:14:38

9 komentarzy

  1. Jaka zorza to pewnie ta radioaktywna chmura z nad Belgii 😉

  2. Jak zwykle i na złość będzie duże zachmurzenie i po ptokach.

  3. Zorza nie będzie widoczna na Lubelszczyźnie. Zbyt optymistyczne założenia Karola Wójcickiego.

  4. za to jakieś audi na słupie na pewno sie pojawi

  5. Czy będzie, nie wiem, ale miałem już okazję podziwiać.

  6. Bardzo fajnie zostało opisane co to w ogóle jest za zjawisko, bo mało kto wie skąd się bierze zorza polarna, ale czytając komentarze widać, że nasze młode społeczeństwo mało to obchodzi.
    Warto jeszcze dodać, że poza rozbłyskami na Słońcu, istotną rolę pełnią linie pola magnetycznego Ziemi, i właśnie dlatego zorza jest najlepiej widoczna na biegunach, a na pozostałym terenie to pole magnetyczne Ziemi nie pozwala dotrzeć tym falom ze Słońca.

Z kraju