Piątek, 14 czerwca 202414/06/2024
690 680 960
690 680 960

Niebezpieczne pozostałości z czasów II wojny światowej (zdjęcia)

Przed weekendem na terenie powiatu bialskiego zostały ujawnione niebezpieczne przedmioty z czasów II wojny światowej. Na miejscu interweniowali saperzy, strażacy oraz policjanci. Niebezpieczne znaleziska zostały już zneutralizowane przez lubelskich policjantów SPAP oraz chełmskich saperów.

Niewybuch znaleziony podczas prac polowych

Przed weekendem policjanci z Terespola otrzymał zgłoszenie dotyczące znalezienia podczas prac polowych w rejonie ul. Wojska Polskiego przedmiotu przypominającego niewybuch.

– Na miejsce natychmiast skierowany został patrol, który potwierdził tą informację. Okazało się, że znaleziony przedmiot to pocisk artyleryjski kal. 172 mm, pochodzący prawdopodobnie z okresu II wojny światowej. Policjanci zabezpieczyli znalezisko do czasu przybycia na miejsce patrolu rozminowania z Jednostki Wojskowej w Chełmie. Funkcjonariusze ujawnili dodatkowo granat ręczny – relacjonuje komisarz Barbara Salczyńska-Pyrchla z bialskiej Policji.

Niewybuchy w wykopie

Jeszcze tego samego dnia policjanci otrzymali kolejne zgłoszenie o odnalezieniu niebezpiecznych przedmiotów. Tym razem w Janowie Podlaskim podczas wykopu ujawnione zostały kolejne niewybuchy.

– Były to granaty moździerzowe. Tym razem neutralizacją niewybuchów zajęli się policjanci SPAP KWP w Lublinie. Podczas podjęcia niewybuchów ujawnili kolejne niebezpieczne „pamiątki z okresu II wojny światowej”. W trakcie zabezpieczenia miejsca zdarzenia wspierali nas strażacy z PSP w Białej Podlaskiej oraz OSP w Janowie Podlaskim – wyjaśnia komisarz Barbara Salczyńska-Pyrchla.

Znalazłeś niewybuchu? Powiadom służby!

– Pamiętajmy, że w przypadku ujawnienia przedmiotu przypominającego niewybuch pod żadnym pozorem nie możemy takiego znaleziska przenosić, dotykać ani rozbrajać. Miejsce, gdzie się ono znajduje dobrze jest zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, a w szczególności dzieci. Jeśli znajdujemy się na otwartej przestrzeni lub w lesie, należy to miejsce tak oznaczyć, by nikt tam nie wszedł i można je było bez trudu odnaleźć. O znalezisku należy jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę Policji. Policjanci zabezpieczą teren i powiadomią saperów. Pamiętajmy, że bardzo duże pociski mogą mieć pole rażenia dochodzące nawet do kilkuset metrów – informuje komisarz Barbara Salczyńska-Pyrchla.

 

Niebezpieczne pozostałości z czasów II wojny światowej (zdjęcia)

fot. Policja Biała Podlaska

 

Niebezpieczne pozostałości z czasów II wojny światowej (zdjęcia)

fot. Policja Biała Podlaska

 

Niebezpieczne pozostałości z czasów II wojny światowej (zdjęcia)

fot. Policja Biała Podlaska

Autor: redakcja

2 komentarze

  1. Żadnej ruskiej rakiety przy okazji nie odnaleziono?

  2. oddać właścicielom (nazistom/ukraińcom)*

    *- niepotrzebne skreślić

Dodaj komentarz

Z kraju