Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Niebezpieczna wichura nadciąga do woj. lubelskiego. Możliwe wiatrołomy, przerwy w dostawach prądu i uszkodzone dachy

Od dłuższego czasu Polska znajduje się pod wpływem cyrkulacji atlantyckiej atmosfery. Wiąże się ona z występowaniem dużych wahań ciśnienia i temperatury oraz występowaniem coraz silniejszego wiatru. Najgroźniejsza pogoda panować ma na początku przyszłego tygodnia, gdy to porywy wiatru mogą sięgnąć 70-90 km/h na przeważającym obszarze woj. lubelskiego. Tak silne podmuchy wiatru mogą poczynić szkody w drzewostanie, możliwe są ponadto przerwy w dostawach prądu i uszkodzenia budynków. Nie parkujmy pod drzewami, unikajmy przebywania pod nimi oraz uważajmy podczas przemieszczania się pojazdami przez większe kompleksy leśne.

W sobotę Polska znajduje się w zasięgu rozległego układu niskiego ciśnienia znad Morza Norweskiego ze strefą chłodnego frontu atmosferycznego na Polską. Dlatego z północnego zachodu napływa ciepłe powietrze polarne znad Atlantyku.

Sobota przynosi po południu i wieczorem zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami. Możliwe są okresami słabe opady deszczu lub mżawki. W najcieplejszym momencie dnia od 7°C do 9°C. Wiatr będzie umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 50-65 km/h, zachodni, potęgując odczucie chłodu.

Noc z soboty na niedzielę przyniesie w regionie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Gdzieniegdzie możliwe słabe przelotne opady deszczu o charakterze konwekcyjnym. Będzie dużo chłodniej niż w ciągu dnia i termometry pokażą od 2°C do 4°C. Wiatr będzie umiarkowany, początkowo okresami dość silny, w porywach do 60 km/h, na ogół zachodni, północno zachodni.

Niedziela przyniesie kontynuacje niżowej pogody związanej z oddziaływaniem aktywnej cyrkulacji strefowej atmosfery. Aura w kraju będzie kształtowana przez głęboki i rozległy układ niskiego ciśnienia o imieniu Nadine znad północnych rejonów Europy. W dość ciepłym i wilgotnym strumieniu polarno-morskiej masy powietrza będzie występować na ogół pochmurna aura ze słabymi i umiarkowanymi opadami deszczu, ponadto zaostrzony gradient poziomy ciśnienia atmosferycznego objawi się występowaniem wietrznej aury.

Ostatni dzień tygodnia przyniesie w regionie zachmurzenie duże. Okresami przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 4°C do 6°C. Wiatr będzie umiarkowany o średniej prędkości 20-35 km/h, aczkolwiek w drugiej połowie dnia wzmagający się do dość silnego, w porywach do 50-65 km/h, zachodni. Potęgować ma odczucie chłodu.

Noc z niedzieli na poniedziałek przyniesie zachmurzenie całkowite. Prognozowane są opady deszczu, jednak na północy i wschodzie również mieszane. W najchłodniejszej części temperatura minimalna od 2°C do 4°C. Wiatr będzie umiarkowany, okresami dość silny do 60-65 km/h, w porywach nad ranem do 75 km/h, na ogół zachodni i północno-zachodni.

W poniedziałek znajdziemy się pod wpływem nurkującego ośrodka niskiego ciśnienia znad Skandynawii, który szybko nasunie się nad państwa bałtyckie i skieruje się następnie w kierunku Białorusi oraz Ukrainy. Związana będzie z nim strefa chłodnego frontu atmosferycznego schodząca z północy na południe.

Poniedziałek przyniesie w dzień zachmurzenie na ogół duże z postępującymi od północnego zachodu większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Prognozowane są przelotne opady deszczu, natomiast na północy regionu deszcz ze śniegiem. W woj. lubelskim niewykluczone zimowe burze z opadami krupy śnieżnej i drobnego gradu. Na termometrach maksymalnie od 4°C do 6°C. Wiatr będzie dość silny i silny o średniej prędkości 30-40 km/h, w porywach sięgający 50-70 km/h, natomiast w zasięgu komórek konwekcyjnych i lokalnych burz do 90 km/h, na ogół zachodni i północno-zachodni.

Już jutro podamy więcej informacji o załamaniu pogody. Wygląda na to, że nie tylko w poniedziałek prędkość wiatru przekroczy 70-90 km/h, ale podobnie będzie we wtorek, gdy utrzyma się strefa dużego gradientu barycznego i opady. Prognozy mogą jeszcze nieco się zmienić pod względem prognozowanej prędkości wiatru, ale wygląda na to, że silny żywioł uderzy w region za kilkadziesiąt godzin, powodując szkody i zmuszając energetyków i strażaków do interwencji w całym woj. lubelskim.

Prognozy pogody dla Polski
Położenie opadów i lokalnych burz

24 komentarze

 1. Radio Ma... wieprzową twarz

  Niebezpieczna wichura nadciąga do woj. lubelskiego. Możliwe wiatrołomy, przerwy w dostawach prądu i uszkodzone dachy.
  Będzie się działo… Podobnież dobry Bóg, zadba, żeby owieczki się nie nudziły, a za karę przyłoży co większym grzesznikom.

  • Hitlerowi darował ale nawalonego traktorzystę wysłał do rowu, dobre to ty masz ale haluny a ha ha ha :-))

  • Bez obawy. Tobie rozumu nie dorzuci.

  • Wampiry i świry

   Na studiach miałem zajęcia można powiedzieć taki wolontariat z ludźmi twojego pokroju. Takich ludzi trzeba chwalić i im przytakiwać. To najszybsza droga żeby u takiego osobnika wywołać ekstaze, takim nabuzowany osobnikiem można łatwo kierować

  • Módl się na Różańcu to może zmądrzejesz..!!!

 2. Bóg karze sprawiedliwie za głosowanie na bezbożników z PO,SLD, PIS czy z PL2050.

 3. Jakby to była nowina że w zimie potrafii mocniej dmuchnąć w naszej szerokości geograficznej takie wiatry w zimie wiosna czy latem to nic nowego więc po gwizd siać propagandę że idzie nie wiadomo co jakby to miał być jakiś armagedon co słabsze drzewo czy gałąź wyleci czy zleci ale katastrofy klimatycznej z tego nie będzie

  • Że jeszce są na tym świecie osoby takie jak ty, dla których prognoza pogody wywołuje idiotyczny wpis, zupełnie bez sensu. Dziwię się. Co to znaczy, że sieją propagandę?

 4. A mnie nigdzie nie nawiało, nawet pod spódnicę.

 5. Jeśli nasz region to okolice Częstochowy, Buska-Zdroju, to właśnie prognoza się sprawdza

  • Widać, że nie rozumiesz tego co komentujesz.

  • Szybka informacja: Wichura w regionie obecna od kilku godzin, w Lublinie porywy wiatru do niemal 60 km/h. Prosimy zapoznać się z komentowanym tematem ;).

 6. TU JUŻ BYŁO TYLE WPADEK POGODOWYCH ŻE TEŻ NADAL CHCĄ SIĘ W TO BAWIĆ ŻADNYCH WNIOSKÓW XDD

  • Ważne, że są komentarze etatowych komentujących 😉 tematy pogodowe, zazwyczaj bez rzeczowej argumentacji i logicznych dowodów 😉

   • NIESTETY TAKA MOJA NATURA ŻE LUBIĘ PUNKTOWAĆ NIEUCTWO BRAK PRZYGOTOWANIA POZORANCTWO LENISTWO I BRAK LOGIKI XD

    • Ale nadal żadnych rzeczowych argumentów… 😉
     Nie wzruszają nas takie opinie, pozbawione argumentów 😉

     • Wzrusza jak najbardziej, ale komentarz zawierający argumenty, rzeczowe, oparte na faktach i dowodach :). Trollowanie i hejtowanie w żaden sposób nie wzrusza, świadczy tylko o komentującym i wartości tego wpisu. Miłego dnia.

 7. Ściema i tyle u nas prawie nie wieje. Okolice Krasnika

 8. No zamiast to mocno bronić nie do końca pewnej i wiarygodnej pogody Licząc otwarcia to może by tak założyli swoją tv i tam opowiadali o swoich przewidywanych huraganach burzach czy ulewach Ludzie chętnie by obejzeli posłuchali i ocenili ile warte są te pogody

 9. Ciekawe czy straz miejska i miasto oraz deweloper świetnie zabezpiecza blaszane ogrodzenie na górkach. Bo ta konstrukcja to lata dookoła przy każdej wichurze. Cosntskiego zagraża mieszkańcom i powinno być rozebrane skoro i tak nie prowadzą inwestycji na tym terenie…
  Ale co to obchodzi urząd Miasta wywodzący się z PO nie?

Dodaj komentarz

Z kraju