Sobota, 18 maja 202418/05/2024
690 680 960
690 680 960

Niebawem lublinianie będą mogli skorzystać z nowej konstrukcji przestrzennej. Trwa montaż „ławki patriotycznej” (zdjęcia)

Część prowadzonej obecnie przez rząd społecznej kampanii stanowią tzw. „ławki patriotyczne”. Są to konstrukcje ustawiane w celu podziwiania inwestycji. Fundusze na te budzące już kontrowersje “jarosławki”, jak nazywają je internauci, przeznaczył rząd RP oraz jeden z należących do państwa dużych banków.

Dzisiaj na placu Teatralnym w Lublinie jedna z radomskich firm rozpoczęła montaż nowej, nietypowej konstrukcji przestrzennej jaką jest „Ławka z polską flagą”. Jej lokalizacja będzie widoczna zarówno dla osób spacerujących przed Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, wchodzących do tego budynku i wychodzących z niego, dla gości Lubelskiego Centrum Konferencyjnego oraz interesantów Lubelskiego Urzędu Marszałkowskiego. Będą ją również mieli widoczną jak na dłoni wszyscy przejeżdżający w obydwu kierunkach Alejami Racławickimi.

Będzie to nietypowa ławka. Aby usiąść na niej, należało będzie wejść po schodach. Ławka umieszczona zostanie w niewielkiej wiacie w kształcie konturu Polski. Kontur ten utrzymany jest w barwach: białej oraz czerwonej. Całość natomiast umieszczona zostanie na podeście w kolorze niebieskim. Konstrukcja waży 5 ton. Jak nam przekazano, prace mają zakończyć się jeszcze dziś.

Z boku obiektu zainstalowany zostanie 15-punktowy regulamin korzystania z niego. Z jego treści można będzie dowiedzieć się m.in., iż „Z ławki należy korzystać tylko w pozycji siedzącej, trzymając się poręczy (stanowiących umocowanie ławki).” W trakcie zajmowania miejsca w przestrzeni ławki zabronione jest używanie urządzeń nagłośniających i innych wywołujących hałas. Do konstrukcji nie można wchodzić ze zwierzętami, a „osoby oczekujące na skorzystanie z ławki powinny znajdować się poza obrębem całej instalacji w odległości 1,5 metra”.

Nieprzestrzeganie zapisów regulaminu przez osoby pragnące skorzystać z ławki może zakończyć się dla nich przykrymi konsekwencjami prawnymi.

Umieszczane w różnych miastach kraju „ławki patriotyczne” są częścią rządowej kampanii społecznej “Inwestycje z polską flagą”. Jak się okazało, środki na przedmiotowe instalacje wyasygnował Bank Gospodarstwa Krajowego, który twierdzi, iż jest to elementem akcji promocyjno-informacyjnej inwestycji wspieranych przez bank.  W przedsięwzięciu partycypuje również rząd polski, który przeznaczył na ten cel fundusze ze środków na pilne i nieprzewidziane wydatki państwa.

W całym kraju stanie 16 ławeczek podobnych ławeczek. Wirtualna Polska ustaliła, że każda z nich kosztuje 100 tys. zł. 1,6 mln na ławki wyłożył Bank Gospodarstwa Krajowego, a 5 mln zł na promocję przedsięwzięcia specjalnym rozporządzeniem przeznaczył premier Mateusz Morawiecki.

Cała akcja budzi wiele kontrowersji, a konstrukcje stają się przedmiotem żartów. Internauci kpią ze szczegółowego regulaminu użytkowania „jarosławki”, jak nazwali już ławkę. Wątpliwości ich budzi również raczej niefortunny dobór kolorów samego podestu, gdzie obok polskich barw narodowych pojawia się także i granat, który, choć w innej kolejności, znajduje swe odzwierciedlenie i na fladze Federacji Rosyjskiej.

(autor: Leszek Mikrut)

73 komentarze

 1. Oby podgrzewana . Zima ma być długa i mroźna .

 2. Dobrze, że z drewna to będzie czym palić w zimie. Tylko strasznie drogo bo za 100 tysi. Ile to było węgla nawet po 4 tysie za tonę? Ale ta wspaniała władza i jej bezsensowne pomysły muszą kosztować i boleć suwerena skoro sam ją wybrał! ***** ***

 3. Inflacja 16,1% recesja za progiem, a ta banda tumanów z rządu stawia kolejne „ławeczki”.
  Wystarczy zobaczyć ten cud techniki w postaci „ławeczki niepodleglości” na placu Litewskim.
  Odrapana, z odłażącą farbą, nie działająca – przypomina obraz obecnego rządu…

 4. – Powiedz mi, po co jest ten mis?

  – Właśnie, po co?

  – Otóż to. Nikt nie wie po co i nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa To jest Miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie – mówimy – to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu. I co się wtedy zrobi?

  – Protokół zniszczenia.

  – Zapamiętaj: Prawdziwe pieniądze zarabia się na drogich, słomianych inwestycjach.

 5. Najlepiej to tej ławce tylko zdjęcia robić jak jakieś regulamin popier….., Ten rząd to już ma nierówno pod kopułą

 6. A tak poza tym na ch.. ta ławka ? Dali by pieniądze na coś innego s……

 7. Lepiej inwestować w nogi stołowe „Sławka: budowniczego dwóch narodów”