Środa, 17 kwietnia 202417/04/2024
690 680 960
690 680 960

Nie należą do żadnej organizacji, sami wyszli na ulicę. „Sytuacja w wielu gospodarstwach jest tragiczna” (zdjęcia)

Choć od żniw minęło już sporo czasu, w ich gospodarstwach wciąż zalega zebrane zboże. W wielu przypadkach są to duże ilości. Postanowili zorganizować protest, aby pokazać swój problem.

69 komentarzy

 1. Niszczenie Polski

  Dlaczego oni nie płacą ZUS-u?

  • Bo płacą krus.

  • nie kryty krytyk

   bo płacą krus??
   czy już elektorat serio nie pojmuje różnicy miedzy zusem a krusem??
   jak to elektorat, za to wie że mu jarek ze swoich daje.
   a dlaczego ty nie płacisz 32% podatku od przychodu??
   a no pewnie dlatego że pracujesz u kogoś i płacisz co innego, ale jak dla mnie powinieneś jeszcze 32% zapłacić bo inni płacą.

  • Bo to ty byś musiał płacić ten ZUS w cenie towaru.
   Poza tym rolnik za ten niski KRUS ma 1400 zł emerytury a na zwolnieniu lekarskim dostaje 20 zł dziennie – nie pytasz dlaczego tak mało

 2. A na kogo głosowaliście tak tylko pytam?

 3. Niech no rolnik pokaże koszt uprawy 1 ha pod pszenicę i zaraz wyliczymy czy to się opłaca? Bo 5 ton wydajności z ha po cenie 1000zł to 5 tys a koszt paliwa niecałe 100l a nawozu ok 1000. To co dalej nie ma zysku?

  • Masz wyliczenie ;tylko widać twoje odklejenie od realiów , 250kg saletry x4,5 tyś tona = 1100 zł NPK 250 kg x5 tyś tona =1250 zł to sam nawóz wynosi 2350 zł , wapnowanie 300 zł ,paliwo 700 zł , oprysk hektara (chwast,grzyb skracanie )600 zł to już masz 4 tysiące koszztów produkcji z 5 tyś za pszenice a teraz dolicz omłot 500 zł siew 200 zł ,orka 300 zł to już masz koszty zrobione na cały zysk brutto a jak jeszcce doliczyc pracę rolnika , amortyzację sprzętu , podatki, badanie gleby jakieś melioracje ,ubezpieczenie ,czasem dzierżawa i inne koszty to przy cenie obecnej pszenicy trzeba dołożyć a co jak przyjda szkody ,anomalie czy kredyty , obudiliśmy sie w realiach -nie mniejszych dochodów a bankructwa – teoretycznie jesteśmy bankrutami . Każdy bank tak policzy dochód rolnika i nie da nawet kredytu obrotowego .

   • Jeden z rolników na proteście mówi tak że z 15 ha ma ponad 100 ton czyli, że ma ogromny zysk. A to, że ktoś do tak małego areału chce mieć dużo maszyn niewykorzystanych to przeinwestował bo nie potrafi myśleć. Mógł wynająć usługę a nie swoje mieć drogo kupione maszyny, A wiem czemu bo dotację brał 50% na nie i tyle nakupił. Za darmo maszyny dostają rolnicy i płaczą jeszcze! A dopłaty do hektara. Czemu ich nie doliczyłeś do zysków? Zapomniałeś o darmowej kasie?

   • to przejdź na Eco uprawy i zamiast oprysku weź grackę:) a zamiast nawozu gnój:)

 4. Chamburczykowi nie dogodzisz. Rząd im dał tyle pieniędzy, tyle ulg mają, dopłaty do wszystkiego, podatków nie płacą. To nie wezmą się do roboty tylko wyłażą co chwila na ulice i ludziom żyć nie dadzą.

 5. A skarbówka nie powinna się zainteresować, że paliwo kupione z odliczeniem vatu nie poszło na pracę w polu, tylko na wycieczki krajoznawcze? Tak tylko pytam…

  • Tak tylko pytam? Precz z manipulacją! 110 litry paliwa na hektar pokrywa jedynie zużycie na uprawę tego hektara. Na wycieczki może sobie przeznaczyć jeśli nie uprawia tego hektara dając komuś w dzierżawę. Taki posiadacz pola, a nie rolnik. Maszyna pracująca w polu nie powinna ponosić kosztów budowy dróg, gdyż prawie po nich nie jeździ. Akcyza jest zwracana nie w pełni, tylko częściowo.

  • Rolnik ryczałtowy dostaje tylko zwrot akcyzy 1 zł z litra , akcyza wynosi w paliwie 28 % czyli z każdego litra rolnik płaci 2,2 zł w każdym litrze akcyzy a odzyskuje tylko 1 zł -/1.2 jest nadal płacone jak i nie odzyskiwalny VAT w ryczałcie , tak więc według tych stawek to rolnik moze spalic ponad połowe paliwa na drogach gdyż za to płaci akcyze która nie jest nigdzie odliczona jaki VAT . Tak więc nie szukajcie dziury w całym bo rolnik przez takie płacenie podatków w paliwach , nie odzyskiwaniu VAT w całym cyklu produkcji płaci podatki duzo większe niż nie jeden przedsiębiorca . Były przymiarki by rolników wrzucić na ogólne rozliczenie ale policzyli ze rolnik w tej dochodowości praktycznie nie zapłaci podatków a jeszcze wystąpi do US o zwrot VATu i państwo rok rocznie kosztowało by około 60 mld ,tak więc nawet jeśli doliczyc dotowany KRUS 14,5 mld zł to rolnicy odprowadzają VAT w produktach na poziomie 45 mld zł +podatek rolny . jak jeszcze policzyc ze rolnicy są wyłączeni z programów socjalnych to państwo woli by rolnicy płacili VAT nie odzyskując go niż na zasadach ogólnych musieli by rolnikom oddać z powrotem VAT

   • To jak im tak źle, to może niech przejdą na działalność gospodarczą? Będą odliczali vay, płacili preferencyjny zus…

    • I tak Ci więksi robią. Mniejsi w większości pracują w budowlance i innych mniej, czy bardziej ambitnych zawodach.

 6. wolny rynek, kupuje się gdzie taniej a rolnictwo to biznes:)

 7. Dopiero co były protesty pod hasłem „otworzyć rynki wschodnie” no to otworzyli granicę to teraz jest wołanie „zamknąć rynki wschodnie”. Mistrzowska polityka.

 8. Ludzie, awantura na 100 fajerek w komentarzach. A chodzi tylko o to, żeby nie utrudniać innym życia, a protestować tak aby przyniosło to jakiś efekt.

Z kraju