Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Nałęczowianka nuci “Jak dobrze mieć sąsiada” – czyli wzajemna pomoc na wagę złota

2020: Podsumowanie działań Nestlé Waters w Nałęczowie.

Na początku lat 90. Alibabki nagrały hit “Jak dobrze mieć sąsiada”, który w prostych słowach ujmował magię pozytywnych, sąsiedzkich relacji. Lata mijają, a słowa piosenki są nadal aktualne. Zwłaszcza w Nałęczowie, gdzie w rozlewni wody Nestlé Waters dba się nie tylko o innowacyjne rozwiązania, ale także o współpracę z lokalną społecznością. W tym roku działo się sporo, a plany na 2021 są ambitne!

Malownicze miasteczko położone w otulinie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego w 1751 roku hrabia Stanisław Małachowski nazwał Nałęcz. Panujący tu mikroklimat, silnie zjonizowane powietrze oraz wody uznawane przez niektórych za lecznicze doceniane są nie tylko przez mieszkańców. Wyjątkowe połączenie bogactw natury wychwalają kuracjusze i przedsiębiorcy, którzy zobowiązali się stosownie dbać o to miejsce. Zyskuje na tym środowisko i mieszkańcy, którzy chętnie podnoszą rzuconą rękawicę i wspólnie z Nałęczowianką dbają o lepsze jutro. Dla siebie i środowiska.

 

Mieszkańcy Nałęczowa w to wchodzą!

Podejmowane przez Nestlé Waters działania mające na celu ochronę środowiska i polepszenie warunków życia lokalnych społeczności są zauważane. Jak wynika z badań przeprowadzonych wiosną 2020 roku, 90% mieszkańców Nałęczowa pozytywnie ocenia wpływ inicjatyw rozlewni na rozwój lokalny. 

Ciekawe, jakie wyniki przyniesie kolejny rok. Co do tego, że producent naturalnej wody mineralnej w swoich działaniach nie spocznie na laurach, nie mamy wątpliwości.

Zapewniamy, że będziemy kontynuować nasze zaangażowanie środowiskowe, społeczne, edukacyjne i biznesowe, by być jak najlepszym sąsiadem i jednym z filarów rozwoju naszej „małej ojczyzny” – mówił podczas jednego z wywiadów  Artur Młotek, Dyrektor Operacyjny Nestlé Waters Polska.

 

Działajmy u źródła…

Jedną z większych inwestycji, którą władze Nałęczowa mogą zrealizować dzięki wsparciu Nestlé Waters, jest budowa kanalizacji sanitarnej w sąsiadującym sołectwie Cynków. Oznacza to nie tylko podniesienie bezpieczeństwa ekologicznego w tym regionie, ale także poprawę warunków życia lokalnej społeczności. 

Inwestycja zwiększy komfort życia mieszkańców, którzy dotychczas nie mogli korzystać z kanalizacji, a także poprawi bezpieczeństwo środowiskowe na tym obszarze – mówi Wiesław Pardyka, Burmistrz Nałęczowa – Nowy system umożliwi lepszy przepływ ścieków i zminimalizuje ryzyko zanieczyszczenia rzeki Bochotniczanki.

Współfinansujemy budowę kanalizacji sanitarnej, z której będą korzystać zarówno mieszkańcy, jak i nasz zakład – podkreślał Artur Młotek, Dyrektor ds. Operacji Nestlé Waters Polska – Cieszymy się, że możemy wesprzeć kolejne działanie, które przyniesie liczne korzyści dla społeczności lokalnej i środowiska.

Nałęczowianka nuci “Jak dobrze mieć sąsiada” – czyli wzajemna pomoc na wagę złota

Artur Młotek, dyrektor operacyjny Nestlé Waters (z lewej) oraz Wiesław Pardyka, Burmistrz Nałęczowa, podpisują umowę na wspólną inwestycję – budowę kanalizacji sanitarnej w Cynkowie k. Nałęczowa.

Współdziałanie z sąsiadami w ramach tworzenia lepszego jutra dla wszystkich przyświeca Nałęczowiance. Jej rozlewnia jest pierwszą w Polsce, która może pochwalić się prestiżowym, międzynarodowym certyfikatem Alliance for Water Stewardship (AWS). 

Otrzymują go jedynie te zakłady, które współpracują z lokalnymi społecznościami, by wspólnie dbać o zasoby wody. Zakład inwestuje także w innowacyjne rozwiązania, których celem jest  zmniejszenie ilości wykorzystywanej wody, ograniczenie emisji CO2 oraz redukcja ilości odpadów i zużycia energii elektrycznej.

Mieszkańcy Nałęczowa dokładają “cegiełkę” do działań dla dobra środowiska. Jest to możliwe dzięki odpowiedniej edukacji i właściwym narzędziom, które zapewniają między innymi władze miasta przy wsparciu także rozlewni.

 

W Nałęczowie wiedza i praktyka idą w parze!

Nałęczów znajduje się w otulinie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego oraz w strefie uzdrowiskowej, stąd też obowiązują tu specjalne wytyczne, których celem jest m.in. właśnie ochrona zasobów wody. Rolnictwo ma niezwykle ważny wpływ na jakość zasobów wody.

Dlatego też producent Nałęczowianki wspiera działania edukacyjne Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, promujące zrównoważone praktyki rolnicze. Nestlé Waters finansuje indywidualne konsultacje z rolnikami, analizy gleby oraz planowanie optymalnego nawożenia na podstawie wyników.

Dodatkowo rozlewnia stara się budować pozytywne nawykami najmłodszych, wierząc w trafność stwierdzenia “czym skorupka nasiąknie za młodu”… W ramach organizowanych przez firmę warsztatów dzieci dowiadują się, jak można w łatwy sposób oszczędzać wodę czy segregować odpady, by trafiły do recyklingu. Firma organizuje także wspólne akcje sprzątania środowiska naturalnego i z okazji Światowego Dnia Wody zaprasza dzieci na wycieczki po zakładzie, by mogły zobaczyć, jak woda trafia do butelek.

Nałęczowianka nuci “Jak dobrze mieć sąsiada” – czyli wzajemna pomoc na wagę złota

 

W ostatnich miesiącach Nestlé Waters wsparło finansowo instalację koszy do sortowania odpadów, które pojawiły się w przestrzeni publicznej w Nałęczowie. By nikt nie miał wątpliwości, jak właściwie z nich korzystać, w Parku Zdrojowym zainstalowano tablice edukacyjne na ten temat. 

Edukacji nie zabrakło także na ekologicznym i bezpiecznym placu zabaw, który również powstał przy finansowym wsparciu producenta Nałęczowianki. Zainstalowany tam kosz na butelki PET w kształcie misia zachęca najmłodszych do wspólnego dbania o środowisko.

 

Nałęczowianka nuci “Jak dobrze mieć sąsiada” – czyli wzajemna pomoc na wagę złota

 

Działania tego rodzaju są priorytetem dla Nestlé Waters, które zobowiązało się, że do 2030 roku będzie odzyskiwać tyle butelek PET, ile wprowadzi na rynek, a do 2025 roku 50% PET w butelkach będzie pochodziło z recyklingu. Wszystkie butelki wykorzystywane przez firmę w pełni nadają się do recyklingu, a z przetworzonych butelek PET może powstać wiele rzeczy – na przykład kurtka, słuchawki, buty, zabawki, a także… nowa butelka. Już teraz w sklepach znaleźć już można Nałęczowiankę w butelkach o pojemności 1 L i 1,5 L wykonanych w 50% właśnie z przetworzonego tworzywa PET.

Pamiętajmy, że każdy z nas może dać butelce PET „drugie życie”, umieszczając ją w żółtym koszu na plastik. Mieszkańcom Nałęczowa przypomina o tym między innymi kalendarz, wydawany wspólnie przez Gminę Nałęczów i Nestlé Waters. 2021 rok przyniesie jego kolejne wydanie. I miejmy nadzieję, jeszcze parę inny pozytywnych zdarzeń. Jak zapewnia producent Nałęczowianki, pomysłów na następne akcje wspierające lokalną społeczność nie brakuje.

 

Do biegu… gotowi…. start!

Sport to zdrowie, które idzie w parze z odpowiednim nawodnieniem. Nałęczowianka „przybija piątkę” sportowcom z miejscowych klubów sportowych. Na wodę i środki finansowe mogą liczyć między innymi siatkarze z klubu “Cisy Nałęczów”.

Ukłon w stronę „młodych zdolnych” stanowi współfinansowanie modernizacji boiska sportowego przy Szkole Podstawowej im. Bolesława Prusa w Sadurkach. Aspirujący sportowcy mogą teraz komfortowo i bezpiecznie szlifować umiejętności, rozwijać kondycję i zdrowie oraz… dobrze się bawić! Dla wielu dzieciaków to wręcz spełnione marzenie o miejscu do sportowych grywalizacji.

 

Otrzymane wsparcie pozwoliło na przeprowadzenie remontu płyty boiska do piłki nożnej, zakup piłkochwytów, wymianę zniszczonego ogrodzenia oraz montaż siedzisk przy boisku. W końcu mecz potrzebuje odpowiedniej oprawy i dopingu ze strony kibiców!

 

Nałęczowianka nuci “Jak dobrze mieć sąsiada” – czyli wzajemna pomoc na wagę złota

Mieszkańcy miasta i władze Nałęczowa mają nadzieję, że już wkrótce boisko będzie mogło służyć także jako miejsce do organizowania większych imprez. 

Kto od dobrego meczu woli spacery lub bieganie, może skorzystać z nowego chodnika w pobliżu rozlewni Nestlé Waters, którego budowę współfinansowała właśnie ta firma.

 

Z pomocą dla mieszkańców

Nowe kosze do segregacji odpadów czy organizowanie warsztatów i spotkań edukacyjnych to nie jedyne współpracy, na które może liczyć nałęczowska społeczność. Na przykład Nałęczowskie Stowarzyszenie Charytatywne dzięki wsparciu finansowemu od Nestlé Waters mogło zakupić sprzęt komputerowy na potrzeby Warsztatu Terapii Zajęciowej dla osób niepełnosprawnych.

Natomiast miejscowa Ochotnicza Straż Pożarna otrzymała od producenta Nałęczowianki środki finansowe na zakup drabiny mechanicznej, której celem jest ułatwienie pracy i zwiększenie możliwości dotarcia z pomocą. Pozwala to spojrzeć na Nałęczowiankę z innej perspektywy – dosłownie i w przenośni.

Rozlewnia Nestlé Waters to także około 230 miejsc pracy. Firma dokłada wszelkich starań, żeby pracownicy mogli jak najlepiej się rozwijać – a mogą to robić w różnorodnych obszarach, takich jak m.in.: produkcja, jakość, środowisko, inżynieria, utrzymanie ruchu… Najwyższym priorytetem jest oczywiście bezpieczeństwo osób pracujących w zakładzie, dlatego też wdrożone są tam działania zapobiegające występowaniu i powtarzaniu się jakichkolwiek niebezpiecznych sytuacji.

 

Wyjątkowa pomoc w wyjątkowych czasach

Po wybuchu pandemii producent Nałęczowianki nie zwlekał z pomocą. Firma przekazała  około 400 000 butelek wody na rzecz potrzebujących w całej Polsce, z czego duża część pomocy trafiła na Lubelszczyznę. Wodę butelkowaną otrzymały między innymi lokalne służby medyczne, ratunkowe i sanitarne, straż pożarna, ośrodek pomocy społecznej, dom dziecka, hospicjum dla dzieci, Bank Żywności i Caritas. Nestlé Waters przekazało nie tylko wodę – firma współfinansowała także zakup maseczek ochronnych dla mieszkańców Nałęczowa.

 

Nałęczowianka nuci “Jak dobrze mieć sąsiada” – czyli wzajemna pomoc na wagę złota

 

Co przyniesie nowy rok?

Oby pozytywnie nas zaskoczył! Czeka na to cały Nałęczów, ze swoją ciekawą infrastrukturą i bogactwami natury. Nestlé Waters zapowiada, że ma już plany i pomysły na kolejne wspólne inicjatywy.

Nałęczowianka nuci “Jak dobrze mieć sąsiada” – czyli wzajemna pomoc na wagę złota