Najbliższe noce będą jeszcze mroźniejsze. Lokalnie na termometrach pojawi się -20 °C

Na północy kraju występuje obfity „efekt morza” związany ze spływem mocno wychłodzonego powietrza o cechach arktycznych za frontem okluzji. W kolejnych godzinach niż ulokuje się w południowej części Polski, gdzie całkowicie zaniknie w chłodnym powietrzu, a stery nad pogodą przejmie silny wyż z centrum nad północną Skandynawią o imieniu „HARMUT”.

Niż, który wypełnia się nad naszym krajem ściąga we współpracy z wyżem znad Skandynawii strumień mocno wychłodzonego powietrza o cechach arktycznych. Powietrze płynie do nas znad Syberii i Arktyki, co powoduje, że ma cechy kontynentalne. Szczytowa fala chłodu przypadnie na ostatnie dni lutego i początek marca.

Noc z soboty na niedzielę przyniesie najsilniejsze spadki temperatury podczas bieżącej zimy w województwie lubelskim, miejscami nawet poniżej -15 °C . Kluczowymi czynnikami oprócz adwekcji arktycznego powietrza będzie m.in słabnący wiatr w zasięgu wyżu (w tym przypadku wzrastać ma problem z zanieczyszczeniem powietrza, spodziewany powrót smogu).

W niedzielę termometry pokażą od -10 °C do -7 °C w dzień, natomiast w nocy spodziewane są spadki temperatury od -17 °C do -13 °C. Miejscami, szczególnie w zastoiskach zimna może być chłodniej.

Poniedziałek przyniesie kontynuacje mroźnej aury, temperatura w najcieplejszym momencie dnia wyniesie od -12 °C do -9 °C. W nocy natomiast spodziewane są spadki temperatury od -22 °C do -15 °C, w zastoiskach zimna oraz na Roztoczu może być nieco chłodniej.

We wtorek na termometrach od -13 °C do -9 °C w najcieplejszym momencie dnia. Zachmurzenie na ogół małe do dużego oraz całkowitego. Może prószyć lokalnie śnieg. W nocy z wtorku na środę od -20 °C do -12 °C.

W ostatni dzień lutego utrzyma się arktyczne powietrze nad regionem. Za dnia od -12 °C do -10 °C. Zachmurzenie na ogół małe do dużego oraz całkowitego, może padać miejscami słabo śnieg. Mroźna będzie noc od -20 °C na południowym-wschodzie i wschodzie regionu do -13 °C na pozostałym obszarze województwa lubelskiego.

Pierwszy dzień marca przyniesie nieznaczne ocieplenie oraz więcej chwil ze słońcem. Na termometrach ujrzymy od -8 °C do -5 °C. Nocą jednak mogą wystąpić spadki temperatury nawet poniżej -15 C.

W pierwszych dniach marca może zacząć robić się coraz cieplej. Jednak nocami nadal mogą występować spadki temperatury poniżej -10 °C. Fala mrozów na przełomie lutego i marca bywa nieustępliwa i na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat potrafiła się przeciągać.

BIEŻĄCE PROGNOZY DLA MIAST POD ADRESEM PONIŻEJ:
https://fanipogody.pl/prognoza-pogody/

2018-02-24 12:24:33
(fot. lublin112.pl)

16 komentarzy

 1. Ty się nie śmiej bo bimmer nie zapali swojej panienki i nie będzie się chwalił jaki on jest ustawiony

 2. zbycho za miedzy

  toż to apokalipSA MUSI BEDZIE

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7374zł -0.8%
  • GBP 5.2571zł -0.55%
  • EUR 4.5316zł -0.29%
  • CHF 4.1413zł -0.14%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Noc Muzeów w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
  Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Lublinie
  Noc Muzeów w Ogrodzie Botanicznym UMCS
  Noc Muzeów w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Pokrzywowy Jarmark Lubelski: Królować będą produkty z pokrzywą