690 680 960

Nadchodzi znaczne ocieplenie. We wtorek w regionie nawet 14°C

Do Polski zbliża się wyjątkowo duże ocieplenie jak na grudzień. Termometry w pierwszych dniach nowego tygodnia pokażą w kraju nawet 15°C. Mocno także powieje wiatr, miejscami w porywach do 60 km/h.

Prognozy od kilku dni wskazują, że poniedziałek i wtorek przyniesie wyjątkowo duże ocieplenie. Nie będzie praktycznie nigdzie padać, pojawi się dużo chwil ze słońcem.

Za napływ ciepłego powietrza z południa kontynentu europejskiego odpowiedzialne będą dwa ośrodki niskiego ciśnienia. Pierwszy z nich przemieszczający się od Wysp Brytyjskich przez Danię po Morzę Bałtyckie, ściągając już podczas najbliższej nocy cieplejsze powietrze do Polski. Za nim jednak to nastąpi, pod wieczór nad południowe dzielnice kraju nasunie się front ciepły, który przemieszczać ma się w głąb kraju, przenosząc opady śniegu, deszczu ze śniegiem, a potem deszczu. Na Lubelszczyźnie prognozowane są opady śniegu o niskim natężeniu podczas najbliższej nocy.

Jutro omawiany niż znajdzie się nad Morzem Bałtyckim, gdzie będzie ulegał wypełnieniu. Następny układ niżowy przemieszczać ma się od Zatoki Biskajskiej przez Francję, Niemcy aż po Morze Bałtyckie i po swojej wschodniej stronie w poniedziałek i wtorek ciągnąć ma ciepłe masy z południa Europy. Wejście chłodnego frontu spodziewane jest na pojutrze.

Duża różnica ciśnienia panująca pomiędzy zachodnią połową Europy, gdzie znajdzie się cała rodzina niżów a wschodnią, gdzie panować ma silny wyż powodować będzie występowanie silnego wiatru z kierunków południowych. Zacznie się on nasilać już w nocy z niedzieli na poniedziałek, w porywach do 60 km/h. Wietrzny będzie cały jutrzejszy dzień i wtorek, porywy maksymalne mogą osiągnąć nawet 50 km/h.

Poniedziałek na Lubelszczyźnie będzie na ogół pogodny. Termometry pokażą wysokie temperatury jak na grudzień od 7°C do nawet 11°C. Ciepła będzie także noc z poniedziałku na wtorek za sprawą powietrza z południa Europy.

Wtorek będzie ostatnim tak ciepłym i pogodnym dniem. Wtedy termometry mogą wskazać od 10°C do 14°C w województwie lubelskim, na niebie nie zabraknie chmur. Dalej będzie silnie wiało z kierunków południowych do 50 km/h.

W środę już chłodniej po przejściu frontu. Wtedy temperatura wyniesie od 2°C do 5°C, natomiast w nocy może pojawić się lekki przymrozek.

BIEŻĄCE PROGNOZY DLA MIAST MOŻECIE SPRAWDZAĆ TUTAJ
http://fanipogody.pl/prognoza-pogody/

2017-12-10 12:31:41
(fot. lublin112.pl)

11 komentarzy

 1. Pytanie do fanów pogody: skoro mówicie o 14 stopniach C, wiatr 50 km/h to jakim cudem jakikolwiek termometr tyle pokaże? Chyba taki, który będzie schowany w pudełku, a nie taki ze stacji pomiarowej. Weźcie się w głowę stuknijcie.

  • Zakładasz się że tyle będzie?

   • Założysz się? Może być na podstawie stacji meteo w Radawcu?

    • Haha, a wiesz jak wygląda stacja IMGW w Radawcu? Właśnie wszystkie najważniejsze przyrządy do pomiaru temperatury, wilgotności ma w klatce meteorologicznej. Zgodnie z wytycznymi IMGW. Podobny możesz obejrzeć koło Placu Litewskiego, którego właścicielem jest UMCS.

  • A czy jesteś świadomy, że wiatr południowy jest bardzo ciepły i podnosi temperaturę powietrza.

   Spójrz na inny przypadek, wiatru halnego, który podnosi temperaturę powietrza, nawet o kilkanaście stopni. W polskich górach zacznie on występować już dziś i potrwa do wtorku, powodując odwilż, masowe lawiny i szkody w drzewostanie, zabudowie itd.

   • Żeby być bardziej precyzyjnym, zapoznaj się z poniższą animacją. Z południa Europy szerokim strumieniem napłynie wyjątkowo ciepłe powietrze (obszar źródłowy masy Morze Środziemne), a nawet północna Afryka. Wszystko za sprawą dwóch niżów, o których pisaliśmy w tym artykule.

    http://wstaw.org/m/2017/12/10/mXFcrd701q-1.gif

  • Przecież ten termometr ze stacji pomiarowej jest schowany w skrzynce osłaniającej odwiatru i słońca

 2. czyli wielkie mycie okien na świeta .

 3. Widzisz bimber, po co było zmieniać na zimówy? A brejdak też niech lepiej przebuje tego strupa od turasów, bo jeszcze straci ostatni milimetr bieżnika jak przejedzie po ciepłym asfalcie.

Kursy walut

 • USD 3.985zł -0.15%
 • GBP 5.0509zł -0.09%
 • EUR 4.3337zł -0.36%
 • CHF 4.5678zł 0.02%

Polub nas