690 680 960

Na Ukrainie płonie ogromne wysypisko śmieci. Czy dym dotrze nad Polskę?

Od ponad tygodnia pod Lwowem płonie ogromne wysypisko śmieci. W akcji gaśniczej zginęły cztery osoby, a nad wysypiskiem nadal unoszą się chmury toksycznego dymu, który w każdej chwili może dotrzeć nad Polskę.

Do wybuchu pożaru doszło w Dużych Grzybowicach na Ukrainie, około 70 kilometrów od granicy z Polską. Od ponad tygodnia trwa tam akcja gaśnicza na wysypisku śmieci o powierzchni ponad 30 hektarów. W walce z ogniem do tej pory zginęły cztery osoby. Nad wysypiskiem ciągle widać toksyczną chmurę. Na chwilę obecną nie ma informacji o tym, aby dym w jakikolwiek sposób zagrażał przygranicznym miejscowościom. Sytuacja jest stale monitorowana i wszystko zależy o kierunku wiatru. Jak informują ukraińskie media mer Lwowa Andrij Sadowyj wezwał prezydenta Ukrainy Petro Poroszenkę do ogłoszenia nadzwyczajnej sytuacji ekologicznej.

W Polsce najbardziej zagrożone toksycznym dymem mogłyby być miejscowości zlokalizowane w powiecie tomaszowskim oraz przygraniczne powiaty w województwie podkarpackim. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Rzeszowie wydał komunikat:

W związku z pożarem na wysypisku odpadów w okolicy Lwowa na Ukrainie, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Rzeszowie informuje, że na automatycznej stacji monitoringu powietrza atmosferycznego w Przemyślu zarówno w ostatnich dniach, jak i w dniu dzisiejszym, tj. 09.06.2016 r., nie odnotowano wystąpienia ponadnormatywnych stężeń mierzonych zanieczyszczeń.

Wyniki pomiarów można śledzić na bieżąco na stronie Inspektoratu.

 

 


W sierpniu 2015 r. doszło do ogromnego pożaru torfowisk na Białorusi. Wtedy w całym regionie i części kraju czuć było swąd spalenizny. W obwodzie brzeskim płonęło wówczas ponad 100 hektarów torfowisk. Wiatr wiejący znad Białorusi sprawiał, że nieprzyjemny zapach unosił się w naszym regionie przez kilka dni.

2016-06-11 12:43:00
(fot. wideo YT ГУ ДСНС у Львівській області)

4 komentarze

  1. Wiadomo nie od dziś,że wszystko co złe nadciąga ze wschodu !!!!.

  2. Spalić całą tą ukrainę

    • Ło jezuuu… Podrzeganie do nienawiści – jak nic 5 lat w zawieszeniu na 10 lat i 100tys. grzywny, uprzednio przyznawszy się do czynu karalnego i przeprosiwszy listownie Jego Świątobliwość Patriarchę Kijowskiego i całej Rusi-Ukrainy…

Kursy walut

  • USD 4.3252zł -0.24%
  • GBP 5.3505zł -0.34%
  • EUR 4.7076zł -0.35%
  • CHF 4.6961zł -0.38%

Polub nas