Minister zdrowia: „Czwarta fala pandemii będzie się rozpędzała. Planujemy dopuszczenie mieszania szczepionek”

Podczas piątkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że od dwóch tygodni odnotowywany jest wzrost zakażeń koronawirusem. Zaznaczył, że w przypadku NOP-ów po pierwszej dawce szczepionki, dopuszczalne będzie mieszanie preparatów.

W piątek minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że wszystkie analizy wskazują na to, iż czwarta fala pandemii będzie się rozpędzała.

– Jesteśmy w czasie przesilenia. Od dwóch tygodni mamy do czynienia ze wzrostem zakażeń na poziomie 20 proc. Przyszłość i zdrowie zależy od naszego podejścia. Głównym parametrem, od którego zależy sytuacja epidemiczna jest poziom wyszczepienia. Jeżeli nie będziemy kontynuowali dynamicznej akcji szczepień, to szybciej wystąpi wzrost zakażeń – powiedział Adam Niedzielski.

Minister zdrowia zaznaczyły, że wariant Delta ma potencjał do bardzo szybkiego rozprzestrzeniania. W przypadku występowania NOP-ów po pierwszym szczepieniu dopuszczalne będzie mieszanie preparatów.

– W przypadku wystąpienia NOP-ów po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki przeciw COVID-19, planujemy dopuszczenie mieszania preparatów. Proponujemy takie instrumenty, które mają zachęcić do zaszczepienia. Bądźmy odpowiedzialni za siebie i za innych – przekazał minister.

Michał Dworczyk odpowiedzialny za Narodowy Program Szczepień przekazał, że w ostatnim czasie spada liczba rejestracji pacjentów na szczepienia.

– W tym tygodniu po raz pierwszy od wielu tygodni nie przekroczymy 1 mln wykonanych szczepień. W większości krajów UE widać zwolnienie tempa szczepień. To powinno nas mobilizować bez podziałów politycznych do szczepień. Cieszymy się, że w grupie osób powyżej 70 r.ż. poziom zaszczepienia to 78%, ale chcielibyśmy, żeby to było więcej. Udało się porozumieć z POZ, które będą bardziej angażować się w akcję szczepień – powiedział Dworczyk.

Do szczepień w całym kraju mają zachęcać Koła Gospodyń Wiejskich oraz strażacy ochotnicy. KGW mogą składać wnioski o przyznanie dofinansowania na organizację wydarzeń promujących szczepienia.

– Wśród tych KGW, które będą miały najlepsze wyniki, będą rozlosowane nagrody. Widać mniejszy poziom zaszczepienia w mniejszych miejscowościach i dlatego bardzo zachęcamy do włączenia się i w tę inicjatywę – zachęca minister Dworczyk.

(fot. KPRM)

38 komentarzy

  1. Pewnie przez Tych Wszystkich co nie chcą się szczepić nie dostaniemy $ z Unii

  2. niedzielski pokaz certyfikat ze swojego szczepienia

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Dożynki w mieście, czyli Dożynkowe Jarmarki Lubelskie
Startuje Lubelski Festiwal Nauki. Będzie specjalny pokaz na placu Litewskim oraz Piknik Naukowy
Na zamku lubelskim i zamkowych błoniach odbędzie się weekend z archeologią
Jarmark Firlejowski, czyli dawne dworskie i rycerskie tradycje z czasów świetności magnackiego rodu
Malownicza Wąwolnica: Gwiazdą wydarzenia będzie Izabela Trojanowska